Російські обстріли руйнують житлові будинки, господарчі споруди, газогони, лінії електропередач… Так у Нікополі описують те, що роблять з містом постійні атаки російських окупантів, які знаходяться через річку – в захопленому російською армією разом із ЗАЕС Енергодарі.
«Автівки, автобуси, люди – під постійною атакою «дронів- камікадзе». А цієї ночі вперше від початку повномасштабного вторгнення Нікополь атакували БПЛА типу Shahed. Вже немає такого часу, коли б люди могли «видихнути» – обстріли цілодобові», – розповідають нікопольці про ситуацію в місті.
Про те, що загрожує Нікополю, як живе під постійними обстрілами Нікопольська громада, скільки у місті жителів чи залишаються там місцеві жителі, і як вони готуються до зими, чи має Нікополь стратегічне значення для російської армії, і що йому загрожує, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Журналістка з Нікополя, представниця громадської організації «Прихист» Анна Целуйко розповіла «Новинам Приазов’я», що безпекова ситуація в місті залишається складною. Російські війська обстрілюють Нікополь майже щодня у будь-який час.
«Немає вже такого часу, коли б люди умовно могли видихнути. Наприклад, влітку 2022 року, ми розуміли, що здебільшого обстріли відбуваються тільки вночі. Тобто в день люди могли вільно та спокійно пересуватись містом, робити свої якісь буденні поточні справи. Зараз такого спокою насправді ми не відчуваємо, тому що є атаки, і артилерією, і дронами.
За понад два роки обстрілів 61 людина загинула, з них двоє дітей
Нещодавно вперше, взагалі від початку повномасштабного вторгнення в Нікополі були «Шахеди». І вони були цілеспрямовано направлені саме на Нікополь. Раніше вони транзитом через місто, через район проходили, здебільшого на Дніпро. Взагалі статистика доволі сумна. В нас вже за трошки більше ніж два роки обстрілів 61 людина загинула, з них двоє дітей. Це неповнолітні дівчата – одній 16, іншій 14 років. І близько 460 людей у нас отримали поранення різні ступені тяжкості», – повідомила журналістка.
«Люди їдуть, але потім повертаються»
За словами Целуйко, масового виїзду людей з Нікополя не спостерігається. Втім, місцеві жителі намагаються бути обережними. Вона розповідає, що люди їдуть та потім повертаються, залежно від інтенсивності обстрілів регіону та пори року.
«Ближче до зими спостерігаємо, що люди більше виїжджають через можливі блекаути, через відсутність водопостачання, яке також доволі часто в Нікополі трапляється. Зараз люди обережніше почали ставитися до себе, до перебування на вулиці, тому що коли летять FPV-дрон на місто, то дуже мало людей на вулиці. Вони (дрони) здебільшого атакують автівки, автобуси, громадський транспорт і місця масового скупчення людей», – розповіла Целуйко.
Зараз Нікополь готується до зимового періоду, розповідає вона. Централізованого опалення у місті немає, жителі відмовилися від нього декілька років тому. У жителів переважно власне опалення – в когось газове, в когось електричне. В місті готують до холодів комунальну інфраструктуру – школи, садочки, лікарні. Газові котельні міняють на твердопаливні.
«Ми всі навчені, це вже буде третя зима в період війни. Тому, коли ми спілкуємося з містянами, то всі кажуть, що запаслися павербанками, ліхтариками, свічками, батарейками, обов’язково водою. Кабінет міністрів прийняв рішення про те, що 20-кілометрова зона, в якій знаходиться Нікополь від Запорізької атомної станції, не буде підпадати під екстрені та віялові відключення світла. Але в нас є наші безпекові відключення, коли ворог гатить цілеспрямовано по підстанціях, по водопроводах. Комунальники та енергетики намагаються лагодити дуже швидко це», – додала жителька Нікополя.
Редакція проєкту «Новини Приазов’я» зверталася до міського голови Нікополя, районної військової адміністрації та Дніпропетровської ОВА із запитом більш докладно прокоментувати безпекову та гуманітарну ситуацію у громаді, але у коментарях нам відмовили.
«Тренувальна база військових РФ»
Керівник благодійного фонду «Україна – справедлива країна» у Нікополі Дмитро Осика зазначив, що російські військові облаштували тренувальну базу на Запорізькій АЕС. Тому Нікополь, розташований поблизу, є своєрідним полігоном для навчань окупаційних військ, вважає волонтер.
Навіть з «дронів-камікадзе» йде обстріл запалювальними снарядами з метою спалити житло.
«Ситуація в Нікополі залишається стабільно напруженою, оскільки йдуть обстріли міста з різноманітних видів озброєнь окупантами самого Енергодара та окупованої навколо нього місцевості. Навіть з «дронів-камікадзе» йде обстріл запалювальними снарядами з метою спалити житло. Ті, хто залишилися в місті, це люди, які об’єктивно розуміють ризики, пов’язані з проживанням на цій території», – каже він.
Попри постійні обстріли, у місті залишаються, і молодь, і діти, розповідає активіст.
«Населення міста зменшилося пропорційно. Є діти, є сім’ї. Наприклад, я очолюю один із великих спортивних клубів в місті, і у мене займається декілька десятків дітей. Ми знайшли підвальне приміщення, більш-менш безпечне. Тому життя триває і соціальне, і економічне. В Нікополі ситуація напряму пов’язана з ворожими обстрілами, тому якщо відбуваються певні обстріли певних ділянок інфраструктури. На якийсь час місто втрачає світло, втрачає воду, але комунальні служби, рятувальники дуже круто працюють і максимально швидко ліквідовують ці наслідки. Тому місто залишається з комунікаціями», – зазначив він.
«Захист неба над містом»
Нікопольські волонтери, зі свого боку, допомагають українським військовим «захистити небо» над містом, додав Осика. Зокрема активісти зосередились на виробництві засобів радіоелектронної боротьби, що є дуже актуальним для Нікополя.
Місто, дійсно, знаходиться на межі контакту з окупантами
«Також працює підрозділ «Павуки», вони плетуть сітки для наших оборонців. Ще у нас є підрозділ, який забезпечує фронт на нулі. Ми намагаємося докладати максимум зусиль. Можливості, звісно, не такі, як були на початку (повномасштабного вторгнення РФ). Сьогодні ресурсу менше. Але ті, хто підтримували військо, вони продовжують підтримувати. Тобто ми зараз сфокусовані більше на програмі оборони Нікополя, тому що це місто, дійсно, знаходиться на межі контакту з окупантами», – зауважив він.
З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.
«Атакуватимуть, але не захоплять»
Військовий оглядач Богдан Мірошников розповів «Новинам Приазов’я», що відстань від російських позицій до Нікополя та низки інших населених пунктів становить 4-5 кілометрів. Окупанти буду продовжувати обстрілювати ці громади, втім, захопити чи знищити не зможуть, переконаний він.
Розрахунок – залякати, відволікти українські сили, нанести якомога більшої шкоди інфраструктурі міста, економіці
«Місто знаходиться у зоні прямої видимості, так само як і Марганець, як і інші міста та населені пункти, які знаходяться поруч. Тому, звичайно, атакувати вони будуть. Зазвичай це і міномети, це і ствольна артилерія, а останніми місяцями це ще FPV-дрони, іноді «Ланцети». Так, це не КАБи, не балістика, але зброя, яку окупанти застосовують по Нікополю, все одно вбиває. Місто ця зброя не знищить, але людей вб’є. На це і розрахунок – залякати, відволікти українські сили, нанести якомога більшої шкоди інфраструктурі міста, економіці», – пояснив оглядач.
Стратегічної військової мети обстріли Нікополя не мають, додав він і нагадав про те, що у російських окупантів залишається перевага в озброєні та кількості особового складу, чим вони і користуються.
«Не можу сказати, що суттєві сили, але реально таким чином військові РФ відволікають наші сили від участі у безпосередніх боях на інших ділянках фронту. Мети там особливо ніякої немає. Можливо, як варіант, якщо дуже натягнути сову на глобус, то можна сказати, що вони таким чином ще стримують наші сили від висадки в Енергодарі. По факту це просто терор і знищення інфраструктури», – констатував Мірошников.
- Сили РФ регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.
- Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики і водозабезпечення.
- Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони носять цілеспрямований характер.
- За даними ООН, з 24 лютого 2022 року по серпень 2024 року внаслідок російської агресії в Україні загинули щонайменше 11 743 цивільних осіб (серед яких 613 дітей) та 24 614 зазнали поранень. В організації зазначають, що реальні цифри можуть бути вищими, оскільки деякі повідомлення про жертви серед цивільного населення досі не підтверджені.