На Майдані Незалежності у Києві зібралось близько 50 людей для того, щоб вшанувати памʼять української журналістки Вікторії Рощиної, яка загинула у російському полоні. У акції взяли участь знайомі та колеги з низки видань, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.
«Небайдужість і людяність. Це б я хотіла виділити окремо. Ми мало розповідали, що діється там (на окупованих територіях – ред.), ми не знаємо, що там відбувається, у нас немає доступу, дуже складно спілкуватися з людьми з окупованих територій. У Віки це якимось чином завжди вдавалось. Це, безумовно, про велику сміливість, віддачу. Для неї на першому місці була її професія», – зазначила головна редакторка «Української правди» Севгіль Мусаєва
«Вона багато всього робила і кожна її справа перетворювалась на розслідування. Нам цього не дуже хотілося, але її було неможливо зупинити, тому давайте памʼятати Віку за її роботою, а те, що нам належить зробити – це закінчити те, над чим вона працювала», – сказала радниця голови правління «Суспільного» Ангеліна Карякіна.
Також у заході взяли участь колеги, з якими Рощина працювала у редакції hromadske. Ось що вони говорять:
«Вона жила зі своїми героями, вона з ними комунікувала, з родинами, вона жила своєю роботою і була відкрита до людей. Ця цінність людського життя завжди була в неї», – сказала Олександра Чернова.
«Вона божевільного журналіста у тому плані, що її виганяють з роботи, закривають усе, а вона ховається і ночує в редакції, щоб редактори не бачили, що вона залишилась на роботі і так було дуже часто», – зазначила Анна Цигима.
Представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими в Україні Петро Яценко 10 жовтня повідомив, що українська журналістка Вікторія Рощина, яка зникла безвісти під час поїздки на окуповані території і яку утримували на території Росії, померла в російському полоні.
Медійна ініціатива за права людини повідомила, що Росія утримувала українську журналістку Вікторію Рощину в слідчому ізоляторі №2 Таганрога Ростовської області РФ та у виправній колонії №77 в окупованому Бердянську Запорізької області, де до полонених застосовують тортури.
Росіяни вперше затримали Рощину у Бердянську в березні 2022 року, коли вона писала репортажі для ЗМІ (в тому числі і для Радіо Свобода) про життя на тимчасово захоплених територіях. Тоді журналістку відпустили, змусивши записати відеозвернення, що претензій до російських військових вона не має. Рощина повернулася на підконтрольну Україні територію, але в липні 2023 року знову поїхала на окуповані Москвою території.
Вікторія Рощина перестала виходити на зв’язок з рідними 3 серпня 2023 року. За словами її батька, 27 липня Рощина вирушила з України до Польщі і мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Тоді Володимир Рощин розповів, що українська Служба безпеки підтвердила родині, що Вікторію взяли в полон російські сили.
Вікторія Рощина була авторкою серії репортажів для Радіо Свобода, співпрацювала в 2022 році з Радіо Свобода як фрілансерка. Вона також співпрацювала з «Українською правдою», hromadske, «Українським радіо», «UA:Перший» і «Цензор.нет».