-0.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Все, що потрібно знати про вирішальне голосування у Грузії
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Джошуа Кучера

ТБІЛІСІ – Парламентські вибори в Грузії відбудуться 26 жовтня, і всі сторони вважають їх переломним моментом у новітній історії країни. Напруга напередодні голосування залишається високою. Але за відсутності достовірних опитувань результат ніхто не може передбачити.

Правляча партія «Грузинська мрія» перебуває при владі з 2012 року і претендує на ще один чотирирічний термін. Вони подають теперішні вибори як вибір між миром і війною: у передвиборчих повідомленнях партії переважає аргумент, що якщо до влади прийде опозиція, то вона втягне Грузію у війну з Росією.

Росія проти Заходу

грузинський народ повинен буде вирішити, яким шляхом він хоче йти: до Європи чи від неї

Для опозиції голосування – це вибір між Заходом і Росією, між демократією і авторитаризмом. Цей наратив був підтриманий офіційними особами у Сполучених Штатах і Європі.

Вибори «стануть моментом істини, і грузинський народ повинен буде вирішити, яким шляхом він хоче йти: до Європи чи від неї, – сказав глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель. – На кону майбутнє країни».

Відступ від демократії

Вибори відбудуться після надзвичайно бурхливого періоду навіть за грузинськими політичними мірками. «Грузинська мрія» все частіше виступає з антизахідною ідеологією та приймає суперечливі закони, які партія обґрунтовує як засіб боротьби з іноземним впливом у країні.

Серед них – закони, що забороняють «пропаганду ЛГБТ» і вимагають від неурядових організацій та ЗМІ, які отримують фінансування з-за кордону, реєструватися як «іноземні агенти». Повторне запровадження останнього закону викликало величезні протести цієї весни

Виклик для опозиції

Вибори відбудуться за новою виборчою системою, в якій партії або коаліції повинні подолати 5-відсотковий бар’єр, щоб потрапити до парламенту. Це спонукало велику кількість суперечливих опозиційних партій Грузії до певної міри співпраці, щоб сформувати коаліції, які мають реальні шанси на подолання прохідного бар’єру. Зрештою, з’явилися чотири ймовірні життєздатні опозиційні сили:

  • Коаліція «Єдність заради порятунку Грузії», очолювана колишньою правлячою партією «Єдиний національний рух» (ЄНР), яку колись очолював ув’язнений колишній президент Міхеїл Саакашвілі;
  • Коаліція «За зміни», що складається переважно з інших колишніх членів ЄНР;
  • «Сильна Грузія», ідеологічно неоднорідна коаліція, яка намагається позиціонувати себе не як «ЄНР» і не як «Грузинська мрія»;
  • «За Грузію» – партія на чолі з Георгієм Гахаріа, який був прем’єр-міністром від «Грузинської мрії» з 2019 по 2021 рік, але потім розірвав зв’язок з партією.

Хоча ці чотири партії мають певні відмінності у своїх передвиборчих обіцянках, вони значною мірою об’єдналися у своєму головному пріоритеті – витіснити «Грузинську мрію» – і здебільшого спрямували свій вплив на правлячу партію, а не одна проти одної.

Усі вони підписали «Грузинську хартію», запропоновану президентом Саломе Зурабішвілі, в якій вони погоджуються, в разі перемоги опозиції, дозволити їй сформувати технократичний уряд, який відновить добрі відносини із Заходом і скасує найбільш авторитарні закони, прийняті «Грузинською мрією» напередодні виборчої кампанії.

Зурабішвілі, чий термін повноважень закінчується цього року, була обрана президентом як незалежний кандидат у 2018 році, проте її підтримала «Грузинська мрія». Відтоді вона дистанціювалася від партії.

Перевага правлячої партії

Правлячі партії в Грузії традиційно мають виборчу перевагу, оскільки вони можуть підкуповувати державних службовців та їхні сім’ї, щоб ті голосували за них. Західні експерти оцінили минулі вибори в Грузії як недосконалі, але цілком легітимні.

Але перехід «Грузинської мрії» до авторитарного режиму і особливе ставлення до груп, що спостерігають за виборами, саме як до «іноземних агентів», викликали побоювання, що цього разу може бути більше явних фальсифікацій.

Протест проти законопроекту про «іноземних агентів» у Тбілісі, Грузія, 1 травня 2024 року

Лідери «Грузинської мрії» заявили, що їхня мета – отримати не просто більшість, а конституційну більшість (113 зі 150 місць), що дозволить їм правити більш одноосібно. Вони пообіцяли, що з конституційною більшістю посилять антиЛГБТ–закони і заборонять усі основні опозиційні партії, вважаючи їх відповідальними за провокування війни з Росією 2008 року і спроби знову втягнути країну у війну.

З огляду на високі ставки і невизначеність щодо результатів, багато хто стурбований перспективою безладів після виборів. Вперше в Грузії буде використана нова електронна система підрахунку голосів (з паперовою резервною копією), а результати очікуються через одну-дві години після закриття виборчих дільниць о 20:00 за грузинським часом.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини