Центральна виборча комісія (ЦВК) Грузії має взяти до уваги висновки спостерігачів БДІПЛ/ОБСЄ щодо організації парламентських виборів у Грузії, «докласти зусиль для усунення всіх виявлених порушень, та повернути довіру громадян країни до виборчого процесу», йдеться у спільній заяві Європейської комісії та високого представника ЄС із зовнішньої та безпекової політики.
«У суботу, 26 жовтня, виборці в Грузії проголосували на парламентських виборах. ЄС уважно стежив за подіями, що передували цим парламентським виборам. Протягом минулих місяців народ Грузії продемонстрував відданість демократичним цінностям та європейському шляху своєї країни. Відповідно до попередніх висновків міжнародної виборчої місії спостерігачів, за лідерства Бюро демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ (БДІПЛ/ОБСЄ), день виборів був загально добре організований та адміністрований впорядковано, але супроводжувався напруженою обстановкою, із частим порушенням таємниці голосування та процедурними порушеннями», – йдеться у документі.
Як зазначається в заяві, «залякування та тиск на виборців мали негативний ефект для довіри громадян до електорального процесу. Такий тиск на виборців, особливо на співробітників державного сектору, широко застосовувався під час виборчої кампанії. Ці обставини, які супроводжувалися активними спробами відстежувати дії виборців в день голосування, спричинили занепокоєння щодо спроможності деякої частини виборців віддати свої голоси без остраху помсти».
Крім того, як йдеться у заяві, «міжнародні спостерігачі за виборами відмітили нерівні умови для учасників виборів, поляризовану та напружену атмосферу виборчого процесу, а також негативний вплив на порядок голосування нещодавно ухвалених законодавчих поправок».
«Ми закликаємо Центральну виборчу комісію Грузії та інші органи влади виконати власний обов’язок, щоб швидко, прозоро та незалежно розслідувати й дати правову оцінку виборчим порушенням та претензіям. Ці порушення мають бути прояснені та вирішені. Це є необхідним кроком для поновлення довіри до виборчого процесу», – наголошується у документі.
Як зазначається, ЄС очікує «остаточні висновки та рекомендації доповіді ОБСЄ/БДІПЛ, які мають бути імплементовані якомога швидше».
«Конструктивний та інклюзивний діалог серед усього політичного спектра є зараз вирішальним. Відповідно до висновків Європейської ради від 17 жовтня, ЄС закликає Грузію ухвалити демократичні, всеосяжні та змістовні реформи, які відповідатимуть ключовим принципам європейської інтеграції. У цьому контексті ЄС нагадує, що має бути відкликаним будь-яке законодавство, що підриває фундаментальні права та свободи громадян Грузії, та суперечать цінностям та принципам, на яких оснований ЄС», – зазначається у заяві Єврокомісії та високого представника ЄС.
У суботу, 26 жовтня, у Грузії відбулись парламентські вибори, на яких зафіксовані «значні порушення». У зв’язку з цим грузинське питання буде винесене на засідання Євроради, повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель.
27 жовтня президентка Грузії Саломе Зурабішвілі не визнала результатів виборів і закликала громадян до протесту. Вона заявила, що парламентські вибори були «тотально сфальсифіковані», і вона, як «незалежна інституція, не визнає ці вибори».
«Я не визнаю ці вибори», – наголосила Зурабішвілі.
За словами президентки, «грузинський народ став жертвою російської спецоперації».