-0.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

вимушений захід чи стратегічна помилка?
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

20% військових медиків і авіатехніків переводять на бойові позиції в піхоту. Днями народна депутатка Мар’яна Безугла заявила про існування такого розпорядження головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. На тлі важкої ситуації на передовій, зокрема в гарячих точках на сході країни, це рішення виглядає як спосіб швидко посилити піхотні підрозділи.

  • Чи дійсно це посилення допоможе фронту втриматись?
  • Чи законне таке переведення?
  • Що думають про таке розпорядження військові медики?

Читайте у матеріалі Радіо Свобода.

Що сталось?

28 жовтня народна депутатка Мар’яна Безугла, яка раніше була представницею оборонного комітету у Верховній Раді, в соцмережах написала: Генштаб ЗСУ розпорядився перевести 1/5 медиків із військових госпіталів до піхотних бригад. Згодом вона додала, що мова не тільки про медиків, а й про інших фахівців, наприклад, авіатехніків. Та опублікувала документ як доказ того, що таке розпорядження дійсно існує.

У Генштабі спростували заяву Безуглої. Речник Генштабу ЗСУ Дмитро Лиховій у коментарі Радіо Свобода повідомив, що мова йде про посилення медичних служб у зоні бойових дій, тобто медиків будуть переводити в стабілізаційні пункти. А робити це будуть на ротаційній основі, тобто медиків відправлятимуть у відрядження, а потім повертатимуть на основне місце служби.

«Хочу зробити важливе уточнення – медики будуть задіяні лише на медичних посадах, при тому, що у медичних силах є й інші військовослужбовці, не лише медичного профілю. Медики ж, будуть виконувати обовʼязки у стабілізаційних пунктах бригад», – запевнив Лиховій.

Переведення військ інших спеціальностей речник не коментував.

Це законно, але…

Ще у липні начальник Головного управління персоналу Генштабу ЗСУ полковник Роман Горбач пояснював проєкту Радіо Свобода «Донбас.Реалії», що примусові переведення дійсно є законними. Але, за його словами, зазвичай такі переведення відбуваються тільки у пріоритетні до комплектування військові частини.

«Теоретично, звичайно, не виключається можливість переведення військовослужбовця з однієї військової частини в іншу військову частину.

Такі випадки трапляються вкрай рідко

І це повністю повноваження того начальника, який, відповідно до розподілу повноважень має право віддавати такі накази. Але якщо військовослужбовець проходить військову службу в бойовій військовій частині, то такі випадки трапляються вкрай рідко», – зазначив Горбач.

Проте Мар’яна Безугла в етері Радіо Свобода (проєкт Свобода.Live) звинуватила Романа Горбача у брехні, а рішення про переводи вузьких спеціалістів у піхоту «диким». Безугла додала, що питання переведення бійців є проблемним не через його незаконність, а через його нераціональність.

То в чому небезпека?

Мар’яна Безугла, яка і оприлюднила це розпорядження, порівнює такі дії із «забиванням цвяхів мікроскопом». За її переконанням, такі дії Генштабу призведуть до погіршення здатності ЗСУ реагувати на різноманітні потреби в тилу та на фронті.

Вони є вузькими фахівцями, які опановували роками певний напрямок

«Ми розуміємо, що вони не є підготовленими штурмовиками, навіть часто вони не є підготовленими військовослужбовцями, які не здатні не те, що до прямого контактного бою, але взагалі навіть до бою на лінії бойового зіткнення. Тому що вони є вузькими фахівцями, які опановували роками певний напрямок. Значить, їхні шанси на виживання нижчі, ніж у тих, які пройшли базову загальну військову підготовку, звісно, якщо їх ще доготовувала бригада», – каже Безугла.

Що кажуть військові медики?

Євген Діденко, командир медичної роти бригади «Азов», в коментарі Радіо Свобода підкреслив, що нестача медиків стала гострою проблемою і для військових, і для цивільних медичних установ, медиків не вистачає усюди.

Він вважає, що переміщення лікарів з одного місця на інше лише розпорошує ресурси, не підвищуючи якості допомоги. Для ефективної роботи потрібні цілісні команди по 50-70 людей, адже в кожній бригаді по два хірурги «нічого не зроблять».

Діденко підсумовує: «Розмазавши цей медичний персонал по медичних ротах, медичних пунктах батальйонів, питання не вирішиться».

Робота бойового медика на фронті. Листопад 2022 року

Він буде виконувати роботу за фахом

А от на заяви та страхи з приводу того, що медик стане виконувати роботу піхотинця, попри його вміння та навички, він не дуже вірить.

«Я вам скажу з вірогідністю 99%, що будь-який начальник медичного пункту батальйону або командир медичної роти, який побачить, що до нього заходить лікар, фельдшер, медична сестра, то він одразу його забере собі в підрозділ, бо людей не вистачає всюди і він буде виконувати роботу за фахом», – зазначає Євген Діденко.

29 жовтня Верховна Рада підтримала закони про продовження мобілізації та воєнного стану – до 7 лютого 2025 року. Це вже 13-е аналогічне рішення від початку повномасштабної війни.

18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Серед іншого, він передбачає, що всі військовозобов’язані, призовники і резервісти віком від 18 до 60 років мають оновити свої дані. Оновити дані можна у мобільному застосунку «Резерв+».

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини