Непередбачуваність Трампа може зіграти на користь Україні, тоді як для Росії – це загроза, адже немає розуміння, як новообраний президент США будуватиме свою стратегію, що обмежує Путіна у прийнятті рішень.
Про це в ексклюзивному коментарі кореспонденту Укрінформу в Гаазі сказала експертка Нідерландського інституту міжнародних відносин Clingendael Юлія Солдатюк-Вестервельд.
“Перемога Трампа це, звичайно, з одного боку ризики, але це не є поганим результатом, адже непередбачуваність Трампа може зіграти на користь Україні, бо можливості для країни теж зараз більші. Для Росії – це загроза, бо Путіну важко передбачити, як реагуватиме Трамп, і це обмежує прийняття того чи іншого рішення”, – вважає вона.
За її словами, ЄС та адміністрація Байдена “дали свої червоні лінії”, їхній підхід був зрозумілий Кремлю.
“Було зрозуміло, чого Україна не має робити, на що абсолютно не піде Захід. І це давало перевагу Путіну, тобто була передбачувана реакція. Тож він собі міг розраховувати, якою буде реакція Заходу на його вчинки. Зараз ця ситуація змінилась через те, що невідомо чого можна очікувати від Трампа. Таким чином зараз прийняття тих чи інших рішень для Путіна буде створювати більші ризики, і тому, можливо, він буде більше сумніватися та менше ризикувати”, – пояснює експертка.
Вона також зазначила, що повернення Дональда Трампа в Білий дім має змінити зовнішню політику США.
“Є ризик, що вплив Європи в цьому питанні буде зменшуватись, центр рішень припадатиме на Трампа, який шукатиме швидкі способи для якомога швидшого завершення конфлікту. Тож в перші місяці для України це все може бути досить нестабільним періодом”, – каже Солдатюк-Вестервельд.
Водночас, на її думку, якщо Трамп тиснутиме на Україну прийняти рішення, що суперечитиме захисту її суверенітету та територіальної цілісності, то це може призвести до сильної незгоди країн, які мають більший досвід з Росією та відчувають загрози.
“Йдеться про Польщу, Чехію, це Балтійські країни. І про це заявляють відкрито вже зараз, як попередження, як політики цих країн, так і експерти. Вони наголошують, що не варто Україну схиляти до якоїсь невигідної для неї угоди, оскільки це призведе також до дуже неспокійної ситуації в цих країнах, як реакція”, – зауважує експертка.
За її прогнозами, протягом наступних чотирьох місяців для України буде, швидше за все, турбулентний період.
“Я не думаю, що зменшиться підтримка України, бо це означатиме послаблення позицій України в будь-яких переговорах чи на лінії фронту. Також це погано для репутації США, бо вони вже стільки інвестували в Україну. Тож з цієї точки зору якщо Трамп буде тиснути на Україну та на Росію, щоб швидко перейти до завершення конфлікту і якоїсь угоди, то це не означає, що він зменшить фінансову і військову допомогу Україні. На мою думку, це один із можливих сценаріїв”, – додала Юлія Солдатюк-Вестервельд.
Експертка також підкреслила, що внаслідок агресії Росії питання гарантій безпеки постало для України особливо гостро: “Дуже важливим для України є питання гарантій безпеки. Хто їх може гарантувати? Хто може їх забезпечити, їхні виконання? Що робити з питанням територій? Яким чином не тільки повернутися до хоча б 2022 року, до початку повномасштабного вторгнення, а й кордонів 1991 року”.
Як повідомляв Укрінформ, Дональда Трампа, який переміг на президентських виборах у США, зацікавили два пункти Плану перемоги Президента Володимира Зеленського, який той представив йому під час зустрічі у вересні.
Фото: Нідерландський інститут міжнародних відносин Clingendael