Європейський парламент закликає до більш цілеспрямованих санкцій ЄС проти так званого «тіньового флоту» Росії, який забезпечує фінансування війни РФ в Україні.
У резолюції, ухваленій у четвер, парламентарі закликали до більш цілеспрямованих заходів проти цих суден у наступних пакетах санкцій ЄС, включаючи всі окремі судна, а також їхніх власників, операторів, менеджерів, рахунки, банки та страхові компанії.
Європарламент також вимагає від ЄС посилення своїх можливостей спостереження, особливо за допомогою безпілотників і супутників, а також проведення цільових інспекцій на морі.
Євродепутати хочуть, щоб країни-члени ЄС визначили порти, здатні приймати судна, що підпадають під санкції, які перевозять сиру нафту і скраплений природний газ (СПГ), і конфісковувати нелегальні вантажі без компенсації.
Читайте також: Маловідомі компанії з ОАЕ придбали десятки танкерів для «тіньового флоту» РФ – FT
Росія використовує старі танкери – часто незастраховані і з незрозумілим правом власності – для експорту сирої нафти і нафтопродуктів за кордон, незважаючи на санкції ЄС та G7. Ця діяльність також викликає побоювання щодо ризику екологічних катастроф, у тому числі великих розливів нафти. В рамках систематичних зусиль РФ, спрямованих на обхід ЄС, «тіньовий флот» забезпечує ключове фінансове підґрунтя для Росії в її війні проти України.
У червні 2024 року Євросоюз затвердив 14-й пакет санкцій щодо Росії, в якому, серед іншого, було передбачено обмеження щодо російського СПГ. Зокрема, влада ЄС запровадила заборону на його транзит через європейські порти, а також заборонила реекспорт російського газу.
З грудня 2022 року діє цінова стеля на російську нафту, встановлена країнами Заходу. Після її запровадження Росія стала використовувати для експорту нафти так званий «тіньовий флот» – старі танкери, які відключають маячки, щоб їх не бачили системи стеження.