Другий день поспіль в українському суспільстві обговорюють слова позафракційної депутатки Юлії Яцик, яка входить до тимчасової слідчої комісії ВР з питань захисту прав військовослужбовців. В ефірі каналу «Новини Live» нардепка за підсумками роботи комісії запропонувала розформувати ТЦК, а військовослужбовців, які працюють там, відправити в зону бойових дій.
Розформувати ТЦК як орган і створити рекрутингові центри з числа в тому числі цивільних осіб
«Що стосується роботи ТЦК, то ми також запропонували у своєму звіті розформувати ТЦК як орган і створити, ну цим зараз займається Міноборони, такі рекрутингові центри з числа в тому числі цивільних осіб. І більше того, працівники-військовослужбовці центрів комплектування є військовослужбовцями, які можуть виконувати свої завдання у зоні бойових дій, наприклад. З чисельності сьогоднішньої, кількості військовослужбовців ТЦК, можна створити більше 10 повноцінних бригад», – сказала вона.
Слова Яцик розлетілися мережею. У коментарях українці підтримують депутатку. Мовляв, хай працівники ТЦК і СП на власному прикладі покажуть, «як треба боронити Україну». Радіо Свобода розібралося, чи можливо в нинішніх умовах розформувати ТЦК?
Давно слід розформувати?
Чисельність людей у ТЦК та СП разом із рекрутинговими центрами становить до 100 тисяч осіб
Народна депутатка Мар’яна Безугла, яка раніше була заступницею комітету ВР з питань нацбпезпеки, оборони і розвідки у своїх соцмережах теж підтримала ідею розформування ТЦК. Аргументуючи це, зокрема, фінансовим чинником.
«Все ще актуально, що ні в Міноборони, ні в Генштабі ЗСУ немає фінансової аналітики, це «чорна діра», а чисельність людей у ТЦК та СП разом із рекрутинговими центрами становить до 100 тисяч осіб. Якщо розформувати ТЦК та СП, залишити лише рекрутингову функцію, передати адміністративні обов’язки до ЦНАП та запровадити прямий призов в бригади із централізованим моніторингом, то щонайменше 50 тисяч військовослужбовців ТЦК та СП змогли б поповнити ряди необхідних бойових підрозділів», – пояснює Безугла.
Хто насправді працює в ТЦК
Речник Полтавського ТЦК Роман Істомін у коментарях медіа заявив, що із працівників ТЦК жодної бригади сформувати не можна. Мовляв, через те, що це цивільні особи. За його словами там працюють і військовослужбовці, але розпоряджень щодо їхнього розформування не надходило.
Згідно з законом, як пояснили у Львівському обласному ТЦК та СП, є три категорії громадян, які можуть працювати або служити в ТЦК та СП (або ж військовій частині). Це військовослужбовці ЗСУ, державні службовці та працівники ЗСУ. Держслужбовці та працівники ЗСУ є цивільними особами.
Тим часом у телемарафоні новин речник Міноборони Дмитро Лазуткін наголосив, що у ТЦК працюють 36 тисяч осіб, з яких майже 7 тисяч — цивільні та близько 3 тисяч — жінки. Серед працівників є й обмежено придатні до служби у війську.
Думки військових і волонтерів
Заступник командира 3-ї штурмової бригади Максим Жорін розкритикував ідею розформування ТЦК, закликавши натомість боротися з корупцією всередині центрів комплектування та соціальної підтримки.
Це просто порожній популізм, не вартий обговорення
«Ідея розформувати ТЦК і запровадити якусь нову цивільну структуру – це просто порожній популізм, не вартий обговорення. Замість того, щоб вирішити проблему, хочуть створити нову. У вигляді нової структури, з х*** знає яким статусом та принципами роботи. Яким чином, на яких підставах вона буде мобілізовувати людей, неясно. Проблема у нас не в структурі під назвою ТЦК, а в її корумпованості. То боріться з корупцією, а не придумуйте нові установи. Які, впевнений, будуть такі ж корумповані, ще й абсолютно неефективні», – вважає він.
Нереальною ідею розформування ТЦК у своєму Facebook назвав волонтер Тім Златкін. І навів при цьому три аргументи.
«Ідея розформування ТЦК і створення додаткових бригад ЗСУ наразі вкрай нереальна. По-перше, не забувайте про фейкову інвалідність великої кількості службовців ТЦК. А шо ви думали, лише прокурори еліта? По-друге, мінімум чверть не має бойового досвіду. Взагалі.
Деякі взагалі ніколи не були на фронті. І це не новина
Навіть при погонах старших офіцерів. І не навіть, а переважно. Деякі взагалі ніколи не були на фронті. І це не новина. Третє. Певний відсоток так званих мажорів, котрі лише числяться в різних структурних підрозділах ТЦК. Ця тема взагалі для багатьох табу, особливо, якщо почати називати певні прізвища відомих блогерів, журналістів, бізнесменів тощо. Син Баканова то взагалі дитячий сміх в порівнянні з цією категорією», – пише волонтер.
Розформувати ТЦК неможливо, бо нема заміни?
Військовий експерт Іван Ступак у коментарі для РС пояснив, що є дві полярні думки щодо розформування ТЦК.
«Перша. Чи втомилися люди від ТЦК і скандалів пов’язаних із ТЦК? Беззаперечно. Нахабно себе ведуть, бусифікація, росіяни активно користуються цими відео, як ТЦКшники у балаклавах, закриваючи своє обличчя, пакують людей. Звісно у суспільстві є шалене невдоволення. Та окрема історія – це гроші, які шалено заробляють працівники ТЦК, відмазуючи людей від військової служби. І якщо вийти зараз на вулиці і запитати чоловіків призивного віку, як ви ставитесь до розформування ТЦК, вони скажуть, що це треба робити. З одного боку, так. А з іншого – чим замінити цю організацію? Огульно сказати, що ми їх забороняємо.
Природа не сприймає вакууму. Повинна бути альтернативна організація
Природа не сприймає вакууму. Повинна бути альтернативна організація», – вважає Іван Ступак.
За його словами, рекрутингові центри можуть стати такою альтернативою. І керівники та вищі посадові особи цих центрів можуть обиратися, наприклад, на конкурсних засадах. Але цей перехід повинен бути плавним.
«Я до чого веду: не повинно бути таких популістських закликів. Хто буде наступного дня після завершення повноважень ТЦК займатися всіми цими документами? Хто буде відповідати за їхнє збереження, за збереження приміщень, підтримку роботи баз і документів. Це треба робити по-державницьки», – додає Ступак.
Член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко («Слуга народу»), спілкуючись з РС зазначив, що розформувати ТЦК наразі неможливо.
Ми зараз не можемо ні скоротити, ні реформувати. На це є об’єктивні причини
«Я вважаю, що те, що стосується розформування або скорочення ТЦК, те, що сказали мої колеги й коліжанки, це суто популізм, більше нічого. Ми зараз не можемо ні скоротити, ні реформувати. На це є об’єктивні причини. По-перше, вони вже були реформовані. У ТЦК залишились військовослужбовці, які мають або поранення, або обмеження фізичні. До того ж, коли їх постійно реформують, вони фізично не встигають набратися спроможності. Це одразу впливає на ефективність мобілізації. Я вважаю, що більше треба популяризувати історію, яка пов’язана з рекрутингом, але робити це так, щоб рекрутинг працював гарантовано. Тобто коли військовозобов’язаний через модель рекрутингу йде до військового формування, до військової частини, він повинен чітко розуміти, що він туди потрапить. А не так, що після БВЗ (бойове військове злагодження) він потрапляє в гранатометники або кулеметники. Цього не повинно бути. Це нівелює саме привабливість механізму рекрутингу. Ну, і звісно, залишити за військовими частинами, щоб у військових частинах були власні ВЛК або вони укладають угоду з медичними закладами, які проводять відповідні ВЛК», – каже Федієнко.
На думку депутата, таким чином поступово ефективність набору військовозобов’язаних перейде до рекрутингу, а ТЦК так і залишаться займатися загальною політикою.
За даними видання Telegraf, звіт Тимчасової слідчої комісії, на який посилається Юлія Яцик щодо розформування ТЦК, наразі не виносився на розгляд Верховної Ради України. І не всі депутати, які входили до ТСК, підтримують цей звіт про роботу комісії.