На секретній фабриці у Татарстані в Росії інженери виготовляють сотні дронів-приманок, призначених для виснаження української оборони, яка захищає країну російської агресії. РФ також почала виготовляти термобаричні боєголовки для БПЛА. Про це йдеться в розслідуванні агентства Associated Press, на яке звертає увагу «Голос Америки».
Розслідування Associated Press (AP) засвідчило, що на заводі в російській Спеціальній економічній зоні «Алабуга», що неподалік татарстанського міста Єлабуга, нещодавно почали випускати термобаричні дрони разом із приманками.
Росія розробила план приманок наприкінці 2022 року під кодовою назвою Operation False Targe
Термобаричні боєголовки створюють вихор високого тиску та тепла, який може проникати через товсті стіни. Вони висмоктують увесь кисень на своєму шляху та мають жахливу репутацію через травми, завдані навіть за межами самого місця вибуху: колапс легенів, розбиті очні яблука, пошкодження мозку.
Росія розробила план приманок наприкінці 2022 року під кодовою назвою Operation False Target, пише АР із посиланням на джерело у сфері російського виробництва безпілотників. Ідея полягала в тому, щоб запускати озброєні безпілотні літальні апарати разом із десятками приманок, іноді наповнених ганчірками або піною.
Їх неможливо відрізнити на радарах від тих, що несуть справжні бомби.
Українські сили повинні ухвалювати рішення про те, як витрачати обмежені ресурси для порятунку життів і збереження критичної інфраструктури за долі секунди.
«Ідея полягала в тому, щоб зробити безпілотник, який би створював відчуття повної невизначеності для ворога. Тож він не знатиме, чи це справді смертоносна зброя… чи, по суті, пінопластова іграшка», – розповіло джерело АР.
Завдяки термобаричному обладнанню існує значний ризик того, що озброєний безпілотник може відхилитися від свого курсу та опинитися в житловому районі, де шкода буде особливо жахливою, пояснює агентство.
Російський завод безпілотників
Останніми тижнями десятки приманок заполонили українське небо, і кожна з них з’являється як нерозбірливий проблиск на екранах військових радарів. У перші вихідні листопада Київщина 20 годин перебувала у стані повітряної тривоги, а звуки дзижчання безпілотників змішувалися з гулом ППО та вибухами.
Як неозброєні приманки, так і озброєні безпілотники іранської розробки Shahed, створюють на заводі в російській Спеціальній економічній зоні «Алабуга»
За словами Сергія Бескрестнова, українського експерта з електроніки, чий військовий фургон оснащений засобами радіоелектронних перешкод для збивання безпілотників, зараз неозброєні приманки складають більше від половини безпілотників, націлених на Україну.
Як неозброєні приманки, так і озброєні безпілотники іранської розробки Shahed, створюють на заводі в російській Спеціальній економічній зоні «Алабуга» – промисловому комплексі, створеному в 2006 році приблизно за 1000 кілометрів на схід від Москви для залучення бізнесу та інвестицій до Татарстану.
Згідно із супутниковими знімками, проаналізованими Associated Press, комплекс розширився після вторгнення в Україну в 2022 році, і деякі сектори перейшли на військове виробництво, додавши нові будівлі та відреставрувавши існуючі майданчики.
У відео в соціальних мережах фабрика рекламує себе як інноваційний центр.
Але Девід Олбрайт із вашингтонського Інституту науки та міжнародної безпеки сказав, що нинішньою метою «Алабуги» є виключно виробництво та продаж безпілотників Міністерству оборони Росії.
Відеозаписи та інша реклама у засобах масової інформації були видалені після того, як розслідування AP виявило, що багато африканських жінок, завербованих для заповнення дефіциту робочої сили, скаржилися, що їх обманом влаштували на роботу на заводі.
У жовтні Москва атакувала Україну щонайменше 1889 безпілотниками – на 80% більше, ніж у серпні
Росія та Іран підписали угоду щодо шахедів на суму 1,7 мільярда доларів у 2022 році, після того, як очільник РФ Володимир Путін оголосив масштабне вторгнення до України, і Москва почала використовувати імпортовані з Ірану безпілотні літальні апарати (БПЛА) у боях пізніше того ж року. Незабаром після підписання угоди було розпочато виробництво в «Алабузі».
У жовтні Москва атакувала Україну щонайменше 1889 безпілотниками – на 80% більше, ніж у серпні, згідно з аналізом AP, який відстежував безпілотники протягом місяців.
У ніч на 10 листопада Росія запустила 145 безпілотників по всій території України, лише через кілька днів після того, як переобрання Дональда Трампа поставило під сумнів підтримку України з боку США.
З літа більшість безпілотників падають, збиваються або відводяться через електронні перешкоди, згідно з аналізом брифінгу українських військових AP.
Відповідно до даних, проаналізованих AP з кінця липня, менше від 6% досягли помітної цілі. Але сама їхня кількість означає, що щодня може прослизнути кілька – і цього достатньо, щоб бути смертельним.