Від самого створення Радянського Союзу його спецслужби вели підривну діяльність проти Європи, проти Заходу. Це перейняла і Росія, яка за Володимира Путіна знову почала розглядати Європу і Захід в цілому як ворогів. Російські спецслужби ведуть активну підривну діяльність і донині – зокрема й проти України на тлі війни. Але як цьому протистояти, які висновки можна зробити з фактів підривної діяльності радянських та російських спецслужб у минулому і зараз? Про це йшлося на конференції «Радянська та російська підривна діяльність проти Європи», що відбулася в чеському парламенті 18 листопада. Розповідаємо про головні моменти і думки фахівців.
Від самого створення більшовицький режим в СРСР дивився на Європу і Захід як на ворогів і його спецслужби вели підривну діяльність десятиліттями, кажуть дослідники.
Зокрема, на конференції, яка зібрала чеських, українських, британських, американських учасників, розповідали, наприклад, як радянські спецслужби приховували правду про Голодомор 1932-33 років, а потім знищували сліди радянського геноциду проти українців.
«У Росії погані автівки та дороги, але гарні ракети і геноциди», – сказала у своєму виступі Ярина Ясиневич, голова Всеукраїнського форуму за демократію і дослідниця Голодомору.
Радянська влада та її спецслужби дегуманізували українців. «Вбити українця – значить вбити куркуля, а значить вбити ворога. Немає нічого героїчного в смерті голодом, а відтак те, від чого соромно, не варто поминати», – сказала активістка і дослідниця. За її словами, радянські спецслужби усіляко приховували факт, що було понад 5 тисяч повстань українських селян перед Голодомором. Ті, хто вижив, передавали наступним поколінням принцип «Не висувайся». «І це відчувається і донині», – каже Ясиневич.
Росія буде проводити підривну діяльність і буде робити експансію, допоки не знайдемо способів те стримати
За її словами, аж до 2008 року в шкільних підручниках історії України доба Голодомору описувалась як «модернізація народного господарства». «І що завдяки цьому перемогли у Другій світовій і перемога мала списати злочин Голодомору», – каже дослідниця. Москві вдалося на 50 років заглушити правду про Голодомор, і лише в 1983 році українська діаспора зробила прорив, привернувши увагу Північної Америки та Європи до Голодомору, а в Україні перший маленький знак в пам’ять жертв Голодомору з’явився в 1989 році в одному з сіл, а Меморіал Голодомор звели в 2008 році.
«Чому Росія і досі виступає проти правди про Голодомор? Бо Росія будує суспільство, здатне на геноцидну війну, а сам Путін ностальгує за СРСР, а Голодомор псує імідж СРСР. Голодомор руйнує тезу про «один народ», – сказала Ясиневич на конференції в Празі, висловивши подяку Чехії за визнання Голодомору геноцидом українського народу.
КДБ проти України
Руслана Мартенсюк з Архіву СБУ розповіла про спецоперації радянських спецслужб проти національних меншин – зокрема угорців та румунів на Закарпатті в радянські часи. А також як КДБ використовував радянських туристів під час подорожей за кордон, а всередині країни стежив за іноземними туристами.
Депутат Верховної Ради, історик, колишній очільник Архіву СБУ Володимир В’ятрович розповів про цілеспрямовану підривну роботу КДБ СРСР, спрямовану на розкол між євреями та українцями і дискредитацію українського визвольного руху як «антисемітського».
«1950-1970-ті роки – час найактивнішого використання антисемітизму для дискредитації українського руху», – сказав В’ятрович.
За його словами, КДБ усіляко намагався очорнити УПА та інші українські організації, аби приклеїти тавро «антисемітів», хоч в УПА були і євреї, як також євреї брали участь і в антирадянському дисидентському русі в Україні.
Так само була співпраця між українськими та єврейськими організаціями в діаспорі, і супроводжувалась вона спробами КДБ СРСР внести розкол в таку співпрацю.
«КДБ звітував, що проводяться заходи для зриву співпраці націоналістів з сіоністами», – розповів В’ятрович, спираючись на дані з архівів КДБ УРСР. Він також сказав, що КДБ спрямовував кошти на видання різними мовами брошур, які дискредитували український національний рух і працювали на зрив співпраці українців з євреями в діаспорах.
Чому це важливо зараз? Бо, за слвами Володимира В’ятровича, Путін виправдовував напад на Україну в тому числі ніби «антисемітським характером київського режиму». Та й понад 10 років тому, коли відбувалась окупація Росією Криму, російська пропаганда говорила про загрозу для тамтешніх людей з боку «нацистів та антисемітів» з Майдану.
Чеський досвід
На чеських землях радянські спецслужби розпочали активну роботу в 1943 році, коли ще була там окупаційна німецька влада, але було вже зрозуміло, що нацистська Німеччина війну програє, а СРСР прийде до Центральної Європи.
Особливо активними були радянські органи між 1945 та 1948 роками, встановлюючи комуністичний режим в тодішній Чехословаччині. Саме тоді, до речі, радянські спецоргани вдалися до репресій – зокрема проти представників української, білоруської та російської імміграції, багато з яких були заарештовані, а також вивезені до ГУЛАГу, зазначають дослідники.
В часи комуністичного режиму, йшлося на конференції, КДБ СРСР тримав під контролем спецслужби країн-сателів Кремля. І ситуація почала змінюватись лише з падінням комунізму в Центральній та Східній Європі в 1989 році.
Але за радянських часів комуністична спецслужба тодішньої Чехословаччини, як розповіли на конференції, була змушена брати участь в операціях КДБ, наприклад, в Латинській Америці і в Північній Африці, поширюючи комунізм і всіляко підтримуючи комуністичну диктатуру на Кубі. Так само комуністичні спецслужби вели підривну роботу проти країн НАТО.
Але за Путіна Росія знову активізувала підривну діяльність проти Європи – зокрема в Чехії, зазначали учасники конференції в будівлі чеського парламенту.
Нам треба бути вільнішими, більш демократичними, аніж авторитарна Росія
«Маємо розуміти, як функціонує російський апарат безпеки. Росія буде проводити підривну діяльність і буде робити експансію, допоки не знайдемо способів те стримати, – сказав у виступі координатор політики щодо РФ в МЗС Чехії Любош Веселий. – Росія веде підривну діяльність як проти України, так і проти Заходу. Росія хоче зробити з України державу-сателіта».
Пригадували на конференції і вибухи на складах з боєприпасами в чеському Врбєтіце в другій половині 2014 року – якраз тоді розглядалась можливість надсилання зброї й боєприпасів Україні, яка вела боротьбу з бойовиками і російськими гібридними силами на Донбасі. Прага встановила, що до вибухів були причетні російські спецслужби, внаслідок чого загинули двоє громадян Чехії.
«СВР, ГРУ, ФСБ – всі вони можуть вести підривні операції за кордоном», – сказав у виступі Міхал Куделка, очільник Служби безпеки та інформації – головної спецслужби Чехії. За його словами, російські спецслужби активно використовують дипломатів, бізнесменів, журналістів… Багато російських шпигунів мають дипломатичне прикриття, за його словами.
Російські спецслужби були, є і будуть ризиком для Чеської Республіки
Також, за словами Куделки, російські спецслужби вдаються до активної інформаційної інвазії. «Нічого не має сенсу, нічому не можна вірити – Росія сіє це в Європі. Шпигунство, підривна діяльність, інформаційні операції і далі залишаються в арсеналі Росії», – сказав очільник чеської спецслужби, додавши: «Російські спецслужби були, є і будуть ризиком для Чеської Республіки».
Чехія вже кардинально скоротила кількість російських дипломатів у Празі, закрила консульства Росії в Брно та Карлових Варах, а зараз розглядається можливість скасування подвійного громадянства для громадян РФ та Чехії – вони повинні будуть вибрати одне.
Спецслужби і війна
В семінарі взяли участь і представники українських спецслужб – СБУ і ГУР, а також Служби зовнішньої розвідки. Їх не називали і не можна було фотографувати – це зрозуміло, бо Україна перебуває в стані війни.
«Кремль відкрив другий фронт за кордоном проти України, який не поступається війні на полі бою, – сказав один з українських представників. – Кремль намагається внести розкол серед українських еліт, а також серед міжнародної антипутінської коаліції».
За час війни в Україні СБУ закрили 21 проросійську партію, 14 проросійських організацій, ще п’ять партій визнані такими, що становлять загрозу нацбезпеці, втратили ліцензії 4 проросійські телеканали, 89 бото-ферм. 3565 інтернет-ресурсів, які розганяли вигідні Росії наративи…
«Разом ми можемо зробити так, щоб російські підривні операції провалились не лише в Україні, а й в інших країнах», – сказав інший представник однієї з українських спецслужб.
Серед арсеналів, які використовує Москва, називались кібернетичні загрози, економічний (зокрема енергетичний) шантаж, поширення ідеології «русского мира», втручання в вибори тощо.
«Спецоперації Росії сьогодні називають гібридними, – сказала на семінарі спікерка нижньої палати чеського парламенту Маркета Пекарова-Адамова.
Вона зазначила, що методи, які ще в радянські часи були задіяні під час анексії балтійських держав з боку СРСР, так само використані Росією при анексію Криму. «В Грузії та Молдові відбувається те саме, що в Криму та на Донбасі в 2014 році. Але нам треба бути вільнішими, більш демократичними, аніж авторитарна Росія», – сказала спікерка.
В цьому ключі цікавою була порада спецпредставника Чехії з питань відбудови України Томаша Копечного, який якраз наголосив, що Україні треба підвищувати верховенство права, боротися з корупцією – і щоб бути успішною країною, а також щоб позбавити хмизу Москву, яка своєю пропагандою роздмухує вогнище, мовляв, тотальної, невиліковної корупції в Україні, цим самим дискредитуючи її.
Багато з учасників семінару чекали на виступ колишнього очільника британської Секретної розвідувальної служби (МІ-6) Річарда Дірлава, який очолював британську розвідку в 1999-2004 роках.
Росія є країною, яка серйозно занепадає. Війна в Україні – це серйозний приклад, як цей занепад наближається до кінця
Він 38 років працював в МІ6, зокрема в Празі в 1970-х роках, а також, очолюючи спецслужбу, бував у Москві, де зустрічався з вищим російським керівництвом, адже тоді, каже, була якась короткочасна надія на те, що з Росією Путіна можна мати нормальні справи. Але це не виправдалося. Росія повернула в жорсткий авторитаризм.
«Росія відступає, Росія є країною, яка серйозно занепадає. Війна в Україні – це серйозний приклад, як цей занепад наближається до кінця», – сказав у виступі Річард Дірлав. За його словами, ідентичністю режиму Путіна є теза, що «Захід є ворогом і налаштований вороже до Росії». «Ми не є загрозою для Росії. А якщо ми і є, то лише через те, хто ми є», – сказав він, маючи на увазі демократію і відзначивши важливість руху України до ЄС.
Небезпека війни Росії в Україні, на думку колишнього британського чільного розвідника, полягає в тому, що Росія здобуває військовий досвід для майбутньої війни в Європі. «В Європі ми є повільними у своїй відповіді на вторгнення Росії в сфери наших інтересів», – сказав Дірлав, зазначивши, що, на його думку, Росія продовжить підривну діяльність своїх спецслужб, бо це «дешево, приносить результати і містить менше ризиків, аніж звичайні війни». А щодо Росії, то ексочільник британської розвідки вважає, що «держави, які занепадають, є небезпечними».