Фінансові інституції, які надають гарантії під позики для втілення проєктів із відновлення України, все частіше стикаються з корупційними ризиками з боку українських чиновників або приватних компаній, які виступають підрядниками, заявив в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода сказав уповноважений чеського уряду з питань відновлення України Томаш Копечний.
«Коли ми звертаємося до банків, які надають фінансування для будь-яких проєктів, які ми хочемо робити разом, чи з енергопостачання децентралізованих установок, наприклад, комбінованих теплоелектростанцій, чи для систем очищення води, чи навіть надання фінансування для сфери охорони здоров’я, наприклад, модернізації деяких лікарень – для всіх цих речей ми бачимо загальну тенденцію корупційних ризиків, яка просто неминуча, і вона вже тут у повному розквіті», – сказав Копечний.
Урядовець пояснив, що на третій рік повномасштабної війни кількість грантових пожертв на проєкти реконструкції значно зменшилася, а більшість фінансування сьогодні йде через позики, під які часто необхідні західні поручителі. Таким чином, за його словами, корупційні дії з боку замовників або українських кредиторів можуть створювати для поручителів навіть більші ризики, ніж ризики, пов’язані з війною.
«Якщо ракета впаде на насос комбінованої теплоелектростанції, хто за це заплатить, якщо проєкт не буде завершено? Ну, це покриє страхова компанія, банк і так далі. Але в багатьох випадках, я не хочу говорити про більшість, але відсоток дійсно високий, тож, може, і більшість проєктів зазвичай або сповільнюються, або повністю зупиняються через відсутність ясності щодо правил, яких дотримується кожен банк, а саме щодо законодавства про боротьбу з відмиванням коштів та і загальних підходів щодо фінансових операцій», – пояснив Копечний.
Про те, що питання корупції і верховенства права в Україні можуть стати основною перешкодою для повоєнного економічного відновлення й залучення іноземних інвестицій, йшлося у квартальному звіті інспекторів уряду США.
На початку 2024 року Україна поліпшила показники в Індексі сприйняття корупції. Здобувши 36 балів зі 100 в Індексі сприйняття корупції за 2023 рік, Україна стала 104-ю серед 180 країн. Зростання на три бали стало одним із найкращих результатів у світі, повідомляла міжнародна організація Transparency International.