Анастасія Шевченко – випускниця факультету психології, історії та соціології ХДУ, вона є науковою співробітницею секції історії Лозанського університету (Швейцарія).
Її документальний фільм “Dear …”, підготовлений у межах проєкту документалістики воєнних злочинів проти культури.
Під час презентації Анастасія розповіла, що у межах проєкту було проведено інтерв’ю з представниками ХДУ, а на відео – представлені кадри, зняті у Херсонському державному університету під час війни. Там показано руйнування, що є наслідками ударів російських військових по освітньому закладу. Зйомки у Херсоні проводили Андрій Андрющенко та Петро Коберник, який, до речі, також випускник ХДУ.
“Це мій авторський проєкт. Спершу він був волонтерський. Документація воєнних злочинів Росії проти культури була основною метою, але не менш важливим є розповсюдження інформації про ці злочини на міжнародних майданчиках, культурних та наукових заходах в Європі. З кожним роком цієї жахливої війни все складніше привертати увагу міжнародної спільноти до проблеми. Як би боляче це не звучало, але трагедія переростає в якусь буденність, тому доводиться шукати нові шляхи та методи, аби привернути увагу до злочинів та війни в Україні. І фільм “Dear …” був створений саме для цього”, – прокоментувала авторка документального проєкту.
Декан факультету психології, історії та соціології ХДУ Ірина Шапошникова подякувала й Анастасії, і всій її команді, зокрема випускнику факультету, оператору Петру Кобернику, за реалізацію цього проєкту та пророблену ґрунтовну роботу.
Вона наголосила, що такі проєкти є вкрай важливими сьогодні та спонукають представників інших наукових напрямів на дослідження.
“Анастасія Шевченко та її команда роблять надзвичайно важливу справу донесення до західноєвропейського глядача інформації про наслідки російського вторгнення в Україну. У фільмі – розповідь про Херсонський державний університет: розбитий, понівечений, але живий. Дуже щемливий фільм!”, – прокоментував викладач кафедри історії, археології та методики викладання ХДУ Олександр Черемісін.
Зазначимо, що стрічка вже була представлена на фестивалі наукових фільмів у Швейцарії. Також фільм показали у кінозалах Цюриха, Базеля.
Наразі ж документальний фільм продовжує розповідати світу про російські злочини, зокрема проти освіти.
Нещодавно фільм був презентований ще й у Берні. На своїй сторінці у фейсбук Анастасія поділилася враженнями:
“Зал повний. Трохи дивно бачити таке велике власне обличчя, але воно того варте! Дякую всім членам команди. Ми це зробили”.
Нагадаємо, що на факультеті психології, історії та соціології ХДУ реалізовується наукове дослідження “Окупація та визволення Херсону: Бузковий парк, Антонівський міст, героїзм цивільного спротиву”. У межах якого науковці ХДУ вже видали дві книги, де зібрані усні розповіді очевидців про окупацію Херсона. Науковим керівником проєкту є викладач кафедри історії, археології та методики викладання ХДУ Олександр Черемісін.
Одне з видань побачило світ у 2023 році, це – “Літопис цивільного спротиву Херсона у вимірах повномасштабної агресії росії проти України році”, там вміщено 27 розповідей самовидців окупації за різним досвідом цивільного спротиву. ще одна книга – “Херсон 2022: з Україною в серці” для громадськості– була презентована нещодавно і присвячена до другої річниці деокупації Херсона.
Пресцентр ХДУ