Український письменник Віталій Капранов до 120-річчя письменника-гумориста Остапа Вишні зізнався у смертному для українців гріхові – нелюбові до нього.
Капранов поділився історією, чому ж так сталося на своїй сторінці у Facebook.
Письменник розповів, що в дитинстві в них із братом (його брат-близнюк, теж письменник Дмитро Капранов помер у квітні 2024 року) була книжка з “Усмішками” Остапа Вишні. Однак читати їх було соромно.
“Тоді ми ще не знали, що це зветься іспанським соромом і вважали його українським. Усі ці “чи є у попа штани”… Фу. (Одразу скажу, що любили ми Руданського, а значить це не українофобія). Але найбільше нас бісили намагання кепкувати з української діаспори та ідеї української назеланості під назвою “Самостійна дірка”. Від цього настільки смерділо, що важко було гортати сторінки”, – поділився Капранов.
Також додав, що окремою “перлиною” було знущання з пісні “Ще не вмерла Україна”.
“Пам’ятаю, ми прочитали якось це вдома вголос, то старший брат тут-таки виписав нам моральних стусанів, що подіяло, дякуємо йому. І вся ця погань, зауважу, писана в той самий час, коли Ніл Хасевич, інвалід-ампутант, в криївках воював проти комуністів, малював карикатури, листівки та інші агітаційні матеріали. А потім загинув у бою, як герой. Звісно, про Хасевича ми в дитинстві не знали, але Вишня точно знав, бо Хасевич був не один, УПА в криївках боролася 10 років. Знав і писав таке”, – продовжив письменник.
Капранов зауважив, що після того, як Україна стала незалежною, а “Ще не вмерла Україна” обрали гімном та українську діаспора визнали хранителем спадковості від УНР, то вони з братом думали, що про Вишню забудуть.
“Але ні! Мабуть, не всі і не все прочитали. Так буває. Потім випливла назовні біографія самого Павла Губенка. Сподівалися, що тут уже всім все буде зрозуміло. Брата замордували, сам відсидів за пухлого душу, а все одно вірно служив убивцям брата та своїм катам, морально нищив власний народ та історію. Що тут додати? Про Тичину сперечаються – як він проміняв свій талант на апаратну кар’єру. А про Вишню навіть сперечатися нема про що – його жарти однаково убогі, що про колгосп, що про діаспору. Шило на мило”, – констатував письменник.
Згадав у контексті розповіді й про українського співака Кузьму Скрябіна, який загинув у лютому 2015 року.
“От ви кажете, Кузьма зрадник. Звісно. Бо він зростав на Остапові Вишні. А нині Кузьмі ставлять пам’ятники і пишуть книжки з серії “видатні українці”. То ким тоді стануть ті, що зростають на Кузьмі?” – резюмував Капранов.
До речі, “Апостроф Лайм” писав, що Віталій Капранов після смерті брата-близнюка Дмитра змінив підхід до викликів швидкої допомоги.