«ЗСУ будуть знищувати командні пункти та склади угрупування на Курщині. Якщо російська передова почне відчувати брак необхідного, тоді, відповідно, їхній наступ загальмується»
«Далекобійна зброя – це аргумент у переговорах, це вразливість і російської енергетики, їхніх ядерних станцій. Це дуже небезпечна загроза. І це все всі розуміють»
«Це можу бути обмін територій на простори, з яких викинули Росію: ринків зброї, ринків алюмінію, золота, алмазів, нафти, газу. Це основне буде в переговорах. Хоча частина території буде заморожена. Це переговори будуть багатоетапні й довгі».
Як може вплине дозвіл адміністрації президента США Байдена завдавати удари по території Росії на можливі перемовини щодо війни і процес звільнення окупованих територій України? Думки аналітиків зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя»
Професор кафедри соціології Запорізького національного університету Максим Лепський вважає, що імовірність переговорів дедалі зростає, і вони будуть складними. Тому дозвіл на використання далекобійної зброї може зіграти важливу роль у цьому процесі.
«Далекобійна зброя – це аргумент в переговорах. Аргументом буде і протилежна позиція, те, що вразлива наша економіка і наша енергетика, і вразливі наші атомні станції. Але ж наявність далекобійної зброї – це вразливість і російської енергетики, і їхніх ядерних станцій. І це дуже небезпечна загроза. Це всі розуміють», – зауважив він.
У військовий спосіб звільнити окуповані території наразі дуже складно, зазначив експерт. Найбільш ймовірно, що це питання будуть обговорювати під час перемовин.
Чому поспішає РФ на переговори? Тому що вразлива економіка через санкції
«Якщо будуть казати лише про позиції, чи то в нас, чи то у РФ, то переговори будуть неуспішними. Тому що позиція закріплює людей, і це не про остаточний результат. Чому поспішає РФ на переговори? Тому що вразлива економіка через санкції, хоч вони й знецінюють ці санкції. І так само відносно звільнення наших земель. Це обмін буде територій на простори. Потрібно це враховувати. Про що я? Росію викинули з економічних просторів, з ринків зброї, алюмінію, золота, алмазів, нафти, газу. І хоч вони це роблять кримінально тіньовим планом, але ж це додаткові росходи, витрати десь так 30%. А інші ринки просто закриті. І оце основне буде в переговорах. Це не про те, що ми маємо втрачати території. Хоч я думаю, що перемовини по частині територій будуть заморожені. Це переговори будуть багатоетапні і довгі», – вважає Лепський.
«Шанс загальмувати наступ РФ»
Виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло розповів «Новинам Приазов’я», що, в першу чергу, удари далекобійною зброєю допоможуть українським силам уражати російську логістику. Це може сприяти стабілізації лінію фронту.
«Це українські сили робили і раніше, зокрема, коли звільняли правобережжя Херсонщини, коли звільняли східну Харківщину. Перед тим методично, дуже довго, виносили склади, командні пункти били по логістичних маршрутах армії РФ і потім відносно швидко змогли провести операцію зі звільнення цих територій. Це стосується і Криму, коли ми говоримо, що ми методично знищуємо системи ППО, які в основному тепер сконцентровані у східній частині Криму для захисту Кримського мосту. Це саме стосується цієї Курщини. Якщо російська передова почне відчувати брак необхідного, тоді, відповідно, їхній наступ загальмується, не дивлячись на те, скільки в них гарматного м’яса», – зауважив він.
Такий розвиток подій однозначно сприятиме переговорній позиції України, вважає експерт.
Ми маємо сідати за стіл в набагато сильнішій позиції
«Поки ми фізично на території Росії, це глобально нівелює її міф про силу і той страх, який вона вибудовувала десятками років і в тому числі їхні агенти впливу. От пригадайте, коли президент Зеленський вітав Трампа з перемогою, він говорив, що «поважає його принцип – мир через силу».
І ми дотримуємося такого, що ми готові до майбутніх перемовин, але ми маємо сідати за стіл в набагато сильнішій позиції», – каже Жмайло.
«Зменшити геополітичні амбіції Путіна»
Експерт також переконаний, що Росія не готова до ударів по її території. У випадку ударів ЗСУ по російській території далекобійною зброєю «створює для Кремля серйозний ризик, перед яким там будуть безсилі», вважає Жмайло.
«Саме тому знову посилюються їхні історії, погрози, брязкання ядерною зброєю. Бо вони не готові до такого розвитку. Маємо можливість, точно маємо сили для того, щоб завдати цього удару, не дивлячись на ті болючі просування, які зараз відбуваються на фронті, щоб зробити цю важливу річ – дати по писку цьому хулігану, щоб зменшити його геополітичні амбіції», – додав Жмайло.
- Станом на 20 листопада у Пентагоні не підтвердили дозвіл США завдавати ударів по території Росії їхньою далекобійною зброєю, але нагадують, що Москва вирішила ескалувати війну проти України. Під час брифінгу заступницю речника Міноборони США Сабріну Сінгх сказала: «Наразі я не можу нічого оголосити чи підтвердити, якщо ми матимемо більше інформації для публічного оприлюднення, ми це зробимо».
- Українські збройні сили вперше застосували американські далекобійні ракети ATACMS для ударів по території Росії. Про це повідомляє низка західних ЗМІ, зокрема The New York Times та Forbes.
«Кремль у постійному стресі»
У Кремлі розраховували на те, що президент США Джо Байден не наважиться надати дозвіл на використання далекобійної зброї по території Росії. Так вважає російський політичний емігрант, який живе зараз в Ізраїлі, Леонід Власюк.
«Вони постійно шукають якісь виходи у вигляді підтримки від Північної Кореї чи ще щось. Це постійний стрес. Вони сподівалися, що Байден не зробить цього, а Трамп цього не робитиме. Так що для них це, можна сказати, критично важливо, тому що далекобійні ракети, вони просто вщент рознесуть усі бази зберігання зброї і треба буде щось робити. А якщо завдадуть ударів по чутливих об’єктах, Росія на відміну від України, порине у середньовіччя, бо ніхто допомагатиме їй так, як Україні зараз. Швидкого відновлення енергетики не буде, і взяти ніде, і санкції досить серйозні. Для Росії це є критично важливим», – зазначив він.
Такі удари можуть вплинути і на ситуацію всередині Росії, вважає аналітик. Коли населення РФ відчує дискомфорт на собі, їхні думки можуть змінитися, каже він.
Разом з цим Росія не наважиться нанести ядерний удар по Україні, оскільки наслідки цього будуть катастрофічними як для Путіна, так і для його оточення, додав Власюк.
Перестали вже дивитися на ці червоні лінії
«Спроба залякати зовнішніх ворогів уже нікого не лякає. Перестали вже дивитися на ці червоні лінії. І тепер це все стало внутрішньою проблемою. Використання ядерної зброї проти зовнішнього ворога призведе до жорсткої конфронтації всередині політичної еліти.
Тому що політична еліта Росії не готова брати на себе всю повноту відповідальності за результат, що стався. Якщо зараз у них ще є якась надія, то застосування ядерної зброї це надія просто випарується», – вважає Власюк.
- Президент Володимир Зеленський заявив про далекобійні можливості України, зокрема про українські «довгі «Нептуни»» і американські ракети ATACMS. Ці заяви пролунали після інформації про удар по складу боєприпасів під Брянськом у Росії.
- До цього не один день в західних ЗМІ публікували інформацію про дозвіл від президента США Джо Байдена бити вглиб Росії наданими США Україні ракетами ATACMS.
- У Кремлі спочатку відповіли, що рішення бити західними ракетами по Росії «не залишиться без відповіді». І вже наступного дня, 19 листопада, Путін підписав указ «Про затвердження основ державної політики Росії в галузі ядерного стримування». Після цього речник Путіна Дмитро Пєсков заявив, що Росія може вдарити ядерною зброєю у відповідь застосування проти неї неядерної зброї.
- У Пентагоні заявили, що не бачать ніяких ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю в Україні.
- Голова європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Росія не вперше погрожує ядерною ескалацією, що є абсолютно безвідповідальним.