Журналістці Татаро-башкирської служби Радіо Свобода Алсу Курмашевій вручили Міжнародну премію за свободу преси Комітету захисту журналістів (CPJ). Нагородження відбулося 21 листопада у Нью-Йорку.
«Для мене велика честь отримати сьогодні цю премію. Я приймаю її від імені колег із Радіо Свобода, які сьогодні перебувають у в’язницях, двоє в Білорусі (Ігор Лосик і Андрій Кузнечик), один у Криму (Владислав Єсипенко) і один в Азербайджані (Фарид Мехралізаде). Журналісти у в’язниці – це не статистика, це такі ж люди, як я, яких вдома чекають сім’ї і діти, вони мають бути звільнені», – заявила Курмашева з трибуни.
Вона також нагадала, що у в’язницях в Росії перебувають понад 20 журналістів. «Журналістика – не злочин», – наголосила Курмашева.
Алсу Курмашева 288 днів провела в ув’язненні в Росії. Її звинуватили у поширенні так званих фейків про російську армію.
Приводом для переслідування стала опублікована редакцією Idel.Реалії книжка «Ні війні. 40 історій росіян, які виступають проти вторгнення в Україну». 19 липня Верховний суд Татарстану засудив журналістку до 6,5 років колонії. 1 серпня журналістка вийшла на волю у рамках масового обміну ув’язненими між США і Росією.
Премію за свободу преси сьогодні також отримали Шрук Аль Айла – палестинська журналістка, продюсерка і дослідниця, яка працює у Секторі Гази; Кімі де Леон – гватемальська журналістка, медпрацівниця й історикиня з більш ніж 20-річним професійним досвідом, а також Саміра Сабу – одна з найвідоміших журналісток-розслідувачок Нігеру, вона була заарештована, затримана і зазнавала багаторічних судових переслідувань через свої репортажі.