Під час російських обстрілів у ніч проти 16 листопада і вранці 17 листопада було пошкоджено чотири електричні підстанції, які МАГАТЕ визначило як «важливі для ядерної безпеки», йдеться у заяві генерального директора організації Рафаеля Гроссі.
«Ситуація навколо української енергосистеми також є предметом занепокоєння у контексті ядерної безпеки на трьох діючих АЕС – Хмельницькій, Рівненській та Південноукраїнській, які потребують стабільного з’єднання з національною енергосистемою як для передачі виробленої електроенергії, так і для отримання зовнішнього енергопостачання для виконання критично важливих функцій ядерної безпеки», – зазначається у заяві.
За словами гендиректор МАГАТЕ, «ризики для цих АЕС стали очевидними на минулих вихідних, коли енергетична інфраструктура по всій країні зазнала масштабних російських ударів – менш ніж через три місяці після того, як військові удари завдали значної шкоди низці електричних підстанцій по всій країні, які МАГАТЕ визначило як важливі для ядерної безпеки».
«Чотири з цих підстанцій та їхні лінії електропередач знову постраждали від обстрілів у ніч на 16 листопада та рано вранці 17 листопада, що змусило діючі українські АЕС знизити потужність в якості запобіжного заходу», – заявив Гроссі.
Він додав, що «останніми днями діючі українські АЕС поступово почали відновлювати свої лінії електропередач та збільшувати виробництво електроенергії, але у четвер вранці знову знижували виробництво електроенергії як запобіжний захід, відновивши його згодом».
Водночас у четвер вранці Південноукраїнська АЕС відключилася від двох ліній електропередач 750 кВ для проведення технічного обслуговування, продовжуючи отримувати електроенергію від резервних систем.
«Зростаюча нестабільність енергосистеми викликає все більше занепокоєння з приводу ядерної безпеки, що впливає на всі атомні електростанції», – наголосив гендиректор МАГАТЕ.
Було поінформовано, що «перед останніми атаками на енергетичну інфраструктуру України команди Агентства відвідали сім підстанцій у вересні та жовтні, щоб оцінити збитки, завдані серпневими атаками».
«Вони задокументували значні пошкодження на всіх відвіданих підстанціях, дійшовши висновку, що здатність енергосистеми забезпечувати надійне зовнішнє електропостачання українських АЕС значно знизилася. Україна впроваджує ремонтні роботи та додаткові захисні заходи», – повідомив Гроссі.
Він підкреслив «важливість дотримання семи основних принципів ядерної та фізичної ядерної безпеки, один з яких передбачає, що на всіх АЕС має бути забезпечене надійне зовнішнє електропостачання».
У ніч на 17 листопада російські війська завдали масованого комбінованованого удару по об’єктах енергетичного сектору України, застосувавши, за даними Повітряних сил ЗСУ, 120 ракет і 90 БпЛА.
В «Укренерго» попередили про плановані на 18 листопада заходи обмеження споживання, від 6:00 до 22:00 діятимуть дві черги відключень одночасно.
Причиною повернення обмежень у компанії назвали пошкодження енергообʼєктів під час сьогоднішньої масованої ракетно-дронової атаки РФ.
Атомні електростанції України вранці 17 листопада скоротили виробництво електроенергії як запобіжний захід після масованого російського удару по країні, що був спрямований на її енергетичну інфраструктуру і поставив ядерну безпеку під подальшу загрозу, зазначив Гроссі. За його даними, лише 2 з 9 реакторів АЕС України працюють на 100% потужності.