На Волині прокуратура повернула державі землі із давніми городищами часів Київської Русі
Про це інформує прокуратура, повідомляє ВолиньUA.
Збереження археологічних пам’яток має особливе значення для вивчення історії формування української державності. Землі під такими пам’ятками мають історико-культурне призначення і перебувають у державній власності, що забезпечує їм особливий статус та охорону.
Саме тому органи прокуратури Волині приділяють велику увагу збереженню археологічної спадщини. Цьогоріч до суду пред’явлено шість позовів на захист пам’яток археології на землях площею понад 80 гектарів.
У межах представницької діяльності виявлено факт неправомірної інвентаризації ділянки площею 72 га як землі сільгосппризначення на території Литовезької сільської ради Володимирського району. Там знаходиться пам’ятка археології національного значення – Городище «Замок» ІХ-ХІІІ ст., що з трьох сторін омивається річкою Західний Буг.
Прокурори відреагували на порушення та звернулися до суду для повернення земельної ділянки історико-культурного призначення державі. Позовні вимоги задоволено, а рішення суду наразі вже повністю виконано.
За позовом прокуратури державі також повернуто неправомірно відведену в комунальну власність ділянку землі у 4 га під пам’яткою археології національного значення «Городище – Вали ІХ-ХІІІ ст.», що розташована у Державному історико-культурного заповіднику «Стародавній Володимир».
Пред’явлено позов та в судовому порядку повернуто з приватної у державну власність і земельну ділянку з пам’яткою археології національного значення – Коршівським городищем часів Київської Русі. З 2009 року воно внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Рішення суду буде виконано після набрання законної сили.
Ще один приклад ефективної роботи на цьому напрямі – задоволення позову про повернення державі ділянки з пам’яткою археології у межах села Литовеж Володимирського району, яку незаконно передали у комунальну власність. Мова йде про археологічну пам’ятку національного значення Городище «Гірка» ХІ-ХІІІ ст.
Городище виявлено в 1901 році українським істориком Володимиром Антоновичем. Пізніше воно обстежувалося археологом, істориком, етнографом та дослідником Волині Олександром Цинкаловським.
Там знайдено кам’яні та кремінні знаряддя, кераміку епохи неоліту, бронзової доби та римського часу, керамічні вироби трипільської культури та культури лійчастого посуду, кам’яну домовину культури кулястих амфор.
Виявлені під час обстеження артефакти знаходяться у Львівському історичному музеї.
Думки, що землі під пам’ятками археології мають перебувати у державній власності, притримуються також і вчені.
Керівник Волинської археологічної експедиції Інституту археології НАН України Віктор Баюк зазначає, що прокуратура довела до кінця державну справу – повернення пам’яток археології. Адже давні городища є національним надбанням України і з особливим статусом воно може бути лише в державній власності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Волині обговорили співпрацю влади та бізнесу для працевлаштування ветеранів