Кабінет міністрів змінив порядок бронювання від мобілізації. Згідно з постановою уряду №1332, відстрочки, видані Мінекономіки і через портал «Дія», втрачають чинність 28 лютого 2025 року.
Зазначено, що відстрочки, надані рішеннями Міністерства економіки, або були надані засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг («Дія») є чинними протягом строку, на який вони надані, але не пізніше ніж до 28 лютого 2025 року.
Згідно тексту постанови, анулювання зазначених відстрочок здійснюється у разі:
- закінчення строку їх дії;
- завершення підприємством виробництва товарів, виконання робіт і послуг для забезпечення потреб ЗСУ;
- позбавлення підприємства статусу критично важливого;
- ліквідації органу державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації;
- звільнення військовозобов’язаного з державного органу, підприємства, установи та організації (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного підприємства);
- тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з підприємством, установою, організацією;
- невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності.
Раніше Кабмін оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. В уряді очікують, що це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради «тіньової» домовленості про бронювання.
За словами прем’єра, всі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через «Дію», також буде проводитися щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.
Новий порядок буде діяти з 1 грудня. Але, як повідомляють в уряді, для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати – 28 лютого – всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників, згідно з новими умовами, незалежно від того, як і коли відбувалося бронювання.
У вересні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що Кабінет міністрів готує зміни до підходу бронювання від мобілізації за принципом «Воюй або працюй».
«Не може бути, що хтось відкупився від захисту батьківщини. Оце ключовий принцип, це червона лінія», – наголосив Шмигаль.
Заступник міністра оборони Іван Гаврилюк у середині серпня повідомив, що кількість заброньованих військовозобов’язаних в Україні становить близько 930 тисяч.