3.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Щеплення від вірусу папіломи людини – це дієвий захист від раку шийки матки, – лікар чернігівського онкоцентру
(cheline.com.ua)

Найпопулярніші

Майже усі випадки раку шийки матки (приблизно 95%) спричинені вірусом папіломи людини (ВПЛ), яким ми інфікуємося при статевих контактах. Троє із чотирьох людей заражаються ВПЛ протягом життя. Штамів вірусу папіломи людини багато, але деякі із них мають низький онкогенний ризик, а деякі – високий, тобто з високою ймовірністю можуть спричиняти рак.

Про це інформує благодійна організація «Фонд боротьби з раком».

Лікар-онкогінеколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Зуб розповідає, що із раком шийки матки найчастіше пов’язують ВПЛ 16-го та 18-го типів, адже приблизно 70% випадків хвороби спричинені саме цими двома штамами. Нерідко імунна система жінки, за його словами, може самостійно побороти вірус, але у деяких випадках ВПЛ затримується в організмі і може сприяти зміні будови клітини та спричинювати передракові стани шийки матки (дисплазії), які потім призводять до раку.

У 2024 році на Чернігівщині рак шийки матки діагностували вже у понад 70 жінок. Зокрема: І стадія – у 13 жінок, ІІ стадія – у 18, ІІІ стадія – у 22, IV стадія – у 13. Ще у п’яти пацієнток – без стадії (жінки, яким підтвердили діагноз гістологічно, але не була встановлена стадія, оскільки вони не з’явилися для наступних обстежень та подальшого лікування). Усіх цих випадків раку можна було б уникнути, якби жінки були захищені завдяки вакцинації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верховний Суд підтвердив, що УПЦ не має права користуватись Спасо-Преображенським собором у Чернігові

Онкогінеколог наголошує: вакцинація від ВПЛ до початку статевого життя на понад 90% знижує ймовірність розвитку злоякісних новоутворень у шийці матки у майбутньому. Вакцина допомагає організму виробити імунітет проти найбільш онкогенних типів ВПЛ. Більше того, переконує лікар, щеплення – єдиний надійний спосіб вберегтися від руйнівного впливу ВПЛ. Презервативи не можуть гарантувати повного захисту від потрапляння інфекції в організм.

«Найефективніший вік для вакцинації – 9–14 років (до початку статевого життя). Тоді дівчинка отримує захист ще до того, як організм зіткнувся з ймовірністю інфікування. Утім рекомендують робити щеплення й у дорослому віці, попередньо узгодивши доцільність та кількість необхідних доз із лікарем. Найоптимальнішою у дорослому віці є вакцинація від ВПЛ до 26 років. Але є сенс вакцинуватися і до 45-річного віку, особливо, якщо жінка живе активним статевим життям та існує ризик інфікування через контакт із новим статевим партнером. Крім того, навіть якщо вірус вже присутній в організмі жінки, вакцини будуть перешкоджати руйнівній дії вірусу на шийку матки», – розповідає Олександр Зуб і додає, що усі наявні в Україні та світі вакцини від ВПЛ пройшли ретельні клінічні дослідження, є безпечними, ефективними та широко застосовується у всьому світі, увійшовши в державну програму вакцинації багатьох країн.

За інформацією Фонду боротьби з раком, в Україні вакцинація проти ВПЛ поки не входить у Національний календар профілактичних щеплень, хоч і є офіційно рекомендованою Міністерством охорони здоров’я. Це означає, що за бажанням пацієнт може придбати вакцину для себе чи своїх рідних власним коштом.

Вакцинація від вірусу папіломи людини – це високоефективний спосіб профілактики раку шийки матки. Вона є рекомендованою для усіх дівчаток та жінок, окрім вагітних жінок, а також дівчат, які хворіють та мають підвищену температуру тіла на момент щеплення, або ж у випадку, якщо була тяжка алергічна реакція на попередню дозу конкретної вакцини.

До слова, щеплення від вірусу папіломи людини варто робити і хлопцям. У разі потрапляння вірусу в організм вони також мають ризик розвитку тих видів раку, які можуть бути викликані ВПЛ. Це, наприклад, анальний рак, рак ротової порожнини, ротоглотки та статевого члена. Окрім того, вакцинація хлопців важлива не лише для прямого запобігання раку у них, але й для зменшення ризику раку шийки матки для дівчат та жінок, оскільки хлопці є носіями вірусу, який можуть передавати статевим шляхом. 

Проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем чи педіатром щодо вакцинації себе чи своїх дітей від вірусу папіломи людини. Профілактика рятує життя.

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

ЧEline

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини