Акції опонентів проросійського політика Каліна Джорджеску 26 листопада поширилися за межі столиці Румунії, це сталося після його несподіваної перемоги в першому турі президентських виборів. Протести відбулися в Бухаресті, Тімішоарі, Яссах, Брашові та Сібіу.
Джорджеску, якого 24 листопада підтримали майже 23% виборців, у другому турі 8 грудня протистоятиме прозахідній правоцентристській кандидатці Єленою Ласконі (її підтримали понад 19% учасників голосування).
Близько тисячі людей вийшли в Бухаресті на Університетську площу румунської столиці. Більшість із демонстрантів є молодими людьми, які висловили свою стурбованість через радикальні настрої Джорджеску.
«Я приїхав сюди, тому що зараз наша демократія перебуває в нестабільній ситуації, і я твердо вірю, що ми, молоде покоління, можемо запобігти майбутній катастрофі, яка може статися в другому турі», – сказав студент із Бухареста, який відмовився назватися.
Інша протестувальниця сказала, що її деморалізувало те, що багато людей не виявляли свого наміру підтримати Джорджеску перед виборами. «Я не можу погодитися з тим, що мене чи моїх майбутніх дітей… очолять фашисти», – сказала протестувальниця, яка також відмовилася назвати своє ім’я. Вона додала, що румуни мають піти шляхом демократії, і для цього ще є шанс на парламентських виборах 1 грудня і в другому турі президентських виборів 8 грудня.
У Тімішоарі молоді люди скандували «Сьогодні в Тімішоарі, завтра по всій країні», посилаючись на грудневу революцію, яка в 1989 році розпочалася в Тімішоарі й повалила режим багаторічного комуністичного лідера Румунії Ніколає Чаушеску.
Протестувальники також вивішували плакати з написом «Геть легіонерів», посилаючись на заяви Джорджеску під час телевізійних виступів, у яких він підтверджував свою симпатію фашистському руху «Залізна гвардія».
Аналогічні протести відбулися в Яссах і Брашові, де зібралися кількадесят людей.
Протестувальники в Яссах заявили, що не хочуть, щоб їх очолив диктатор чи симпатик антисемітських і фашистських лідерів Румунії 1930-х і 1940-х років.
62-річний Джорджеску заперечує, що є екстремістом або фашистом, і називає себе «румуном, який любить свою країну». Він провів перед виборами вірусну кампанію в мережі TikTok із закликом припинити допомогу Україні. Незалежний кандидат наполягає, що «немає Сходу чи Заходу» і підкреслює, що нейтралітет Румунії «абсолютно необхідний».