Війська РФ взяли під контроль шляхи постачання ЗСУ і намагатимуться охопити у кліщі селище Велика Новосілка на півдні Донеччини, стверджують російські ЗМІ, підконтрольні Кремлю.
Натомість українські військові у зв’язку зі штурмами району селища говорять про загрозу постачання для угруповання ЗСУ у Кураховому та прогнозують загострення боїв на території Запорізької області.
Водночас, військові експерти звертають увагу на проблеми з обороною на цьому відтинку Східного фронту.
Чим важлива Велика Новосілка і навіщо вона окупантам – пояснюють Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Намагання окупантів взяти Велику Новосілку (Времівський напрямок фронту) у кліщі, про що вже сповістили російські пропагандисти, засвідчують і зведення Генштабу ЗСУ.
«Клешні»
У відтинку від 21 до 27 листопада війська РФ за підтримки авіації 4 рази штурмували район села Роздольне. На мапі проєкту DeepState вже вимальовуються контури «клешні», що може видовжитися зі сходу і охопити Велику Новосілку з півночі у напрямку сіл Новий Комар, Новоочеретувате, Дніпроенергія.
Щодня, так само подекуди за підтримки авіації, проходили штурми районів сіл Рівнопіль і Новодарівка. Вони розташовані на південь і південний захід від Великої Новосілки. У випадку вдалого просування це буде друга «клешня», що охопить селище вже із заходу.
Просування військ РФ 26 листопада у Роздольному та 27 листопада у районах Роздольного та Рівнополя зафіксували аналітики DeepState.
Націленість Кремля на охоплення Великої Новосілки з флангів підтверджують і аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) у звіті від 24 листопада.
«Російське військове командування, ймовірно, має намір продовжувати тиск на південно-західний і східний фланги Великої Новосілки, щоб змусити українські сили відійти з цього району, не проводячи фронтальних атак на саме поселення, демонструючи, як російські війська намагаються виявити та використати вразливі місця в українській обороні…. Російські війська наразі також загрожують українським наземним лініям зв’язку, які забезпечують українську оборону у Великій Новосілці», – зауважує ISW.
Зазначимо, що стратегія охоплення міст із флангів, що дозволяє завдяки вогневому контролю значно ускладнювати постачання підрозділів ЗСУ, вже давала результати військам агресора: зокрема, під час штурмів Авдіївки, Вугледару та Селидового.
Тактика
Як і до цього у Селидовому, війська РФ під час штурмів району Великої Новосілки застосовують тактику малих піхотних груп за підтримки авіації.
«Штурми ці проходять невеликими групами піхоти – від 5 до 10 осіб, але також застосовує для доставки і для підтримки дій цих штурмових груп бойові броньовані машини», – повідомив Владислав Волошин, речник ОУВ «Таврія».
Проблеми ЗСУ: взаємодія та оборона
Військові дослідники відзначають доволі швидке просування окупантів зі сходу убік Великої Новосілки.
З 19 по 27 листопада «червона зона», підконтрольна російським військам, зі сходу просунулася до околиць селища більше, ніж на 8 км, показує мапа DeepState.
Так виглядав східний фланг оборони селища станом на 19 листопада:
Станом на 27 листопада мапа фіксує просування військ РФ до східних околиць Великої Новосілки:
«Наша основна проблема вчергове, – це неможливість налагодити контакт і взаємодію між підрозділами. Тому що ця тактика створення ротно-тактичних груп, які не можуть між собою взаємодіяти та співпрацювати, що призводить до чергових втрат як позицій, так і людей», – зазначив в ефірі Радіо Донбас Реалії Роман Погорілий, співзасновник та аналітик проєкту DeepState.
А Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив», звернув увагу на недостатню укріпленість цього району.
Уздовж доріг не було сформовано достатньо загороджень
«У цій зоні не було достатньо обладнаних відповідних загороджувальних елементів, фортифікаційних споруд. І, знов таки, уздовж доріг не було сформовано достатньо загороджень як мінного характеру, так і інших. Зокрема, їхній (військ РФ – ред.) прорив на Шахтарське також був пов’язаний із тим, що дорога, фактично, не була достатньо укріплена та захищена, – щоб цей прорив розтягнувся не на 48 годин, а на півтора-два місяці. Тому ми зараз маємо проблематику і з Великою Новосілкою», – зауважив Коваленко вефірі Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода).
На проблемах із обороною наголошує і Костянтин Машовець, військовий оглядач групи «Інформаційний спротив».
«Схильність російського військового командування до «обходов и охватов» є цілком очевидною… Але кожного разу це чомусь знову стає відвертим «одкровенням» для командування оперативно-тактичного рівня ЗСУ. В ході планування та організації ведення бойових дій, вони знову и знову намагається утримувати та обороняти «основні вузли» із слабкими, а то й взагалі не прикритими флангами», – визнав військовий експерт.
Навіщо окупантам Велика Новосілка
Постачання
Велика Новосілка лишається єдиним крупним населеним пунктом на південному фланзі оборони Донеччини.
Селище розташоване за близько 15 км на південь від важливої артерії постачання гарнізону ЗСУ у місті Курахове – траси Н 15 «Донецьк –Запоріжжя».
Відповідно, однією з цілей наступу на селище є порушення української військової логістики.
«Ворог продовжує на цьому напрямку намагання прорватися в бік Великої Новосілки для того, щоб відрізати логістичні шляхи, де наші війська стоять біля Курахового», – пояснив Владислав Волошин.
Наступ на Дніпро
Від Великої Новосілки до адміністративних меж Дніпропетровської області – майже 17 км напрямки. Імовірно, що війська РФ намагатимуться розвинути наступ і в цьому напрямку.
Проте вони можуть стикнутися з низкою проблем, зауважив в ефірі Радіо Донбас Реалії Юрій Федоров, російський військово-політичний експерт. А саме:
- З військової точки зору ризиковано діяти на південь від Покровська до тих пір, поки сам Покровськ не окупований, адже по угрупованню можуть завдати флангового удару з півночі;
- До цього російські війська під час наступу спиралися на тилове забезпечення із розвиненою залізничною системою. Вихід за межі Донеччини ускладнить військову логістику агресора.
«Головне завдання російських військ… – це вихід на кордони Донецької області… Можливо, це прорив за межі Донецької області на захід убік Дніпра. І та, і інша сторона намагаються накопичити козирі, аби потім, під тиском Сполучених штатів, почати перемовини», – міркує експерт.
Наступ на Запоріжжя
Через Велику Новосілку проходить автошлях О0510 у напрямку міста Гуляйполе. Існує імовірність, що після захоплення селища війська РФ можуть частину своєї потуги спрямувати убік Запорізької області.
«З питаннями, які виникають довкола Великої Новосілки, ми говоримо про те, що тоді ворог зможе активізуватися і більше загрожувати Оріхівському і Гуляйпільському напрямкам», – сказав Сергій Братчук, речник добровольчої української армії «Південь».
Трохи історії: грецьке поселення
Велику Новосілку (Великий Янісоль до 1946 року) заснували греки, переселенці з Криму, у 1799 році.
Ециклопедія сучасної України називає селище одним із центрів розвитку грецької матеріальної і духовної культури на Донбасі.
У 1989 та 1993 роках тут відбувся щорічний фестиваль грецької культури «Мега юрти».
Під час українських визвольних змагань у 1917 році селище контролював Нестор Махно. Велика Новосілка була у складі держави гетьмана Павла Скоропадського.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту [email protected], у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.