Посольство США в Грузії розкритикувало владну партію «Грузинська мрія» за ухвалення рішень, що коштували країні підтримки Заходу і спровокували масові демонстрації, які сили безпеки жорстоко придушують.
Ситуація в Грузії загострилася після парламентських виборів у жовтні, на яких «Грузинська мрія» отримала 54 відсотки голосів, при цьому опозиція і західні уряди стверджують, що вибори були затьмарені порушеннями і російським впливом.
Минулого тижня уряд Грузії заявив, що припиняє переговори про вступ до ЄС до 2028 року, а прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе звинуватив у заворушеннях іноземних «інструкторів» і спробував пояснити своє рішення, заявивши, що країна все ще готова до переговорів про вступ, «але тільки з гідністю і справедливістю і без шантажу».
«Не звинувачуйте інших», – написало посольство США у фейсбуці 3 грудня, зазначивши, що саме «Грузинська мрія» зупинила процес членства в ЄС і що ця партія винна в рішенні Вашингтона припинити стратегічне партнерство між двома країнами.
Заява посольства була зроблена через кілька годин після того, як сили безпеки розігнали демонстрантів за допомогою сльозогінного газу і водометів після п’ятої ночі сутичок.
Змінивши тактику, кілька сотень протестувальників 3 грудня залишили проспект Чавчавадзе в Тбілісі біля державного університету, тим часом як поліція в балаклавах скупчилася в цьому районі після нічних сутичок із демонстрантами біля будівлі парламенту, де вони збиралися щовечора з 28 листопада, коли «Грузинська мрія» оголосила про своє рішення щодо переговорів із ЄС.
Застосування грузинськими силами безпеки надмірного насильства проти протестувальників викликало хвилю обурення в країні й за кордоном, а генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що це викликає «глибоке занепокоєння».
Читайте також: «Насильство не залишиться без наслідків»: МЗС України засуджує силовий розгін мітингів у Грузії
На пресконференції в Брюсселі перед зустріччю міністрів закордонних справ альянсу Рютте сказав, що члени НАТО «закликають уряд Грузії залишатися на шляху» до «більшої інтеграції в ЄС і НАТО».
Двадцять шість осіб, у тому числі 23 протестувальники і троє співробітників сил безпеки, потребували госпіталізації після сутичок у ніч на 1 грудня, повідомило 3 грудня Міністерство охорони здоров’я Грузії.
У МВС повідомили, що 224 мітингувальники затримані за адміністративними звинуваченнями і троє – за кримінальними.
Проєвропейська президентка Грузії Саломе Зурабішвілі, яка стала на бік протестувальників, заявила у соцмережі X, що у багатьох заарештованих протестувальників були поранення голови й обличчя. Деяких людей били між затриманням і транспортуванням до ізоляторів, додала вона.
Прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе заявив, що протести «фінансуються з-за кордону» і пообіцяв, що «революції в Грузії не буде».
Зурабішвілі каже, що люди хотіли вільних виборів, а не революцій.