Чому і за що воює Росія проти України? Чи готова РФ завершити війну і на яких умовах? Про це американський блогер та ведучий Такер Карлсон поговорив із міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Для цього він спецально знову, як колись до Путіна, полетів у Москву. Інтерв’ю опублікували у мережі Х, яка нележить прихильнику Дональда Трампа Ілону Маску.
Радіо Свобода наводить деякі тези Лаврова та реакції, які вони викликали.
Такер Карлсон, який раніше брав інтерв’ю у очільника Росії Володимира Путіна, тепер записав інтерв’ю із міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим.
Інтерв’ю опублікували одразу після участі Лаврова у 31-го саміті міністрів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) на Мальті. Це була перша поїздка до країн ЄС очільника російського МЗС після початку Росією повномасштабної війни проти України. Під час виступу Лаврова міністр закордонних справ України Андрій Сибіга та низка інших дипломатів вийшли на знак протесту із зали пленарних засідань ОБСЄ.
Аналітики характеризують сказане Лавровим в інтерв’ю Карлсону, як «суміш погроз, фейків про війну і тез для можливих переговорів», а в Єврокомісії назвали заяви Лаврова «чистою дезінформацією та маніпуляцією».
Основні тези із сказаного Лавровим:
«Ніякого НАТО, військових баз чи навчань», а усі захоплені силою 4 регіони – «мають бути визнані російськими».
Росія не може миритися із ситуацією, «коли зберігається українське законодавство, що забороняє російську мову, російські медіа, російську культуру, Українську православну церкву». «Відтоді, як у 2017 році почався цей русофобський «законодавчий наступ», Захід мовчав і продовжує це робити. Нам довелося привернути до цього увагу в особливий спосіб»
«Деякі називають це гібридною війною. Я б також це так назвав. Очевидно, що українці не змогли б робити те, що роблять сучасною зброєю великої дальності без прямої участі американських військовослужбовців. Це небезпечно. У цьому немає сумнівів»
«Ми не маємо наміру знищувати український народ. Вони – брати та сестри російського народу»
«Є право націй на самовизначення. І жителі Криму та Донбасу не хочуть повернення в Україну»
«Ми не хочемо погіршувати ситуацію. Але, оскільки по території росії використовуються ATACMS та інша зброя великої дальності, ми надсилаємо сигнали. Сподіваємося, що останній, кілька тижнів тому, від нової системи «Орешник» сприйняли всерйоз»
«Повідомлення, яке хотіли донести, випробовуючи цю гіперзвукову систему в реальних умовах, полягає в тому, що будемо готові зробити все, щоб захистити наші законні інтереси»
Росія може «направити додаткові повідомлення» такого роду, бо «деякі особи» у Лондоні та Брюсселі «не цілком правильно оцінюють ситуацію»
Захід, каже Лавров, бореться за «збереження своєї гегемонії у світі», а Росія, мовляв, лише відстоює інтереси власної безпеки і «бореться» за людей, які живуть в Україні.
Західні країни, каже Лавров, пропонують завершити війну в Україні на основі Статуту ООН та поваги до територіальної цілісності України, і «Росія, мовляв, має просто піти. Це неправильний підхід»
Ключова вимога Росії для закінчення війни, за словами Лаврова, залишається незмінною – позаблоковий статус України в обмін на гарантії колективної безпеки Києву.
Реакції на сказане очільником російського МЗС
«ЄС підтримує ініціативу президента Зеленського про справедливий мир, що базується на повазі до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, захищених Статутом ООН», – так відреагувала на запитання щодо заяв Сергія Лаврова в інтерв’ю Карлсону представниця Єврокомісії Аніта Хіппер.
Росія могла б зупинити війну сьогодні, якби вивела свої війська та військову техніку з усієї території України
Як передає кореспондентка Радіо Свобода у Брюсселі Зоряна Степаненко, на брифінгу в Єврокомісії журналісти попросили Хіппер прокометувати вимогу очільника МЗС визнати російськими усі захоплені російською армією території України.
«У всіх мирних дискусіях та переговорах Україна має сама вирішувати, на яких умовах вести переговори. І ЄС підтримує ініціативу президента Зеленського про справедливий мир, що базується на повазі до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, захищених Статутом ООН. Також один важливий елемент, який завжди необхідно переоцінювати і знову вносити в обговорення за кожної нагоди: Росія могла б зупинити війну сьогодні, якби вивела свої війська та військову техніку з усієї території України», – відповіла Аніта Хіппер.
Представницю Єврокомісії також запитали, як загалом оцінюють той факт, що «Лавров напряму говорить із західною багатомільйонною аудиторією через блогера-мільйонника Такера Карлсона», який надає йому такий майданчик? І чи це те, «до чого й аудиторії ЄС слід мати доступ?».
«Наша позиція щодо Росії та щодо того, що робить Росія, дуже зрозуміла. Ми також ясно дали зрозуміти це стосовно всіх заяв, які звідти надходять і які, на нашу думку, є чистою дезінформацією та маніпуляцією. І ми дуже ясно засудили все, що вони роблять», – так відповіла на це запитання Аніта Хіппер.
Заяви керівника міністерства закордонних справ Росії Сергія Лаврова можна розглядати як початок підготовки до переговорів про припинення війни, вважає колишній народний депутат України Вадим Денисенко.
Меседж: «зупиніть поставки зброї, поки ми роздумуємо чи сідати за стіл переговорів»
«Це ще не переговори. Це лише початок підготовки до переговорів. Трамп дуже хотів би вирішити питання до 20 січня. Путін робитиме все, щоб затягнути початок реальних переговорів. Але повторю те, що казав і раніше: він змушений буде сісти за стіл переговорів, як мінімум через страх обвалу ціни на нафту. І вікно можливостей для якихось рішень буде відкритим до кінця весни», – написав Денисенко на своїй сторінці у мережі Facebook.
На думку Денисенка, головна мета інтервʼю Лаврова – донести меседж: «зупиніть поставки зброї, поки ми роздумуємо чи сідати за стіл переговорів».
«Невідомим залишається те, а що ж було на словах передано Карлсону в Вашингтон. Хоча думаю, там якихось надсекретних речей немає, бо в цій війні всі карти лежать на поверхні з першого дня», – вважає Денисенко.
«Топить слухачів у цунамі дезінформації»
5 грудня держсекретар США Ентоні Блінкеном та голова МЗС Сергій Лавров, як передає AP, публічно посперечалися на зустрічі Ради міністрів ОБСЄ через Україну. Лавров звинуватив Захід у ескалації та провокуванні прямого конфлікту з Росією.
Натомість нагадав, що саме Росія здійснює ескалацію, розгорнувши у Європі війська Північної Кореї, атакувавши Україну балістичною ракетою середньої дальності та завдаючи ударів по енергетиці країни. Держсекретар США наголосив, що Кремль постійно вдається до ядерних погроз і знизив поріг застосування ядерної зброї.
«Пан Лавров говорив про суверенне право кожної країни-члена робити свій власний вибір. Це саме те, про що йдеться: суверенне право України і українського народу робити свій власний вибір щодо майбутнього, а не дозволяти, щоб цей вибір робився в Москві і під її керівництвом», – сказав Ентоні Блінкен.
Держсекретар США заявив, що саме «імперський проєкт» Володимира Путіна призвів до війни і його мета «стерти Україну з мапи», а Лвров просто «уміло топить слухачів у цунамі дезінформації».