3.7 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

«За Путіна це неможливо». Як дипломатичним шляхом звільнити окуповані Росією території?
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

  • «Можна було виходити на дипломатичне розв’язання ще два роки тому і уникнути втрат»
  • «Як нам змиритися з тим, що повернути втрачені території буде дуже важко»
  • «Дипломатичні переговори без відповідної підтримки всього силового блоку держави – це небезпечно»
  • «Повертати дипломатичним шляхом окуповане допоки Путін при владі, неможливо».

Україна не має спроможностей і ресурсів, щоб у військовий спосіб повернути всі окуповані території. Тому для відновлення територіальної цілісності Україна треба шукати дипломатичні рішення, заявив президент Володимир Зеленський. Але ці дипломатичні кроки, каже Зеленський, можна буде розглядати лише коли Україна матиме «досить сильні» позиції. Це потрібно для того, щоб Росія не змогла почати нову агресію проти України.

  • Чи може Україна повернути окуповані території дипломатичним шляхом?
  • Чи піде на такі перемовини Росія?
  • Як це може вплинути на життя людей в окупації?

Різн івідповіді на ці запитання зібрав проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Україна могла розглядати дипломатичний шлях повернення територій ще два роки тому, коли відбулася низка успішних контрнаступів Сил оборони, вважає депутат Херсонської обласної ради Сергій Хлань.

«Ситуація розвернулася на сьогодні не на нашу користь. Тому дипломатичний шлях розв’язання треба було включати ще два роки назад. І, до речі, тоді багато іноземних фахівців і спеціалістів казали про те, що то був найкращий час. Якраз – деокупація правобережної частини Херсонщини, Херсон, вдала харківська операція. І в той момент можна було виходити на дипломатичне розв’язання й уникнути втрат територій і руйнувань нашої країни, загибелі великої кількості військових, цивільних. Але було вибрано виключно військовий шлях розв’язання війни. Зараз через два роки з того моменту повертаються до цього. Я думаю, що це повʼязано з приходом Трампа до влади у США та його передвиборчою обіцянкою, яку він намагається втілити в життя – закінчення війни в Україні. Тому зараз почали розмови про поступки», – сказав Хлань «Новинам Приазов’я».

«Змиритися із втратами буде важко»

Зараз на фронті складна ситуація, що не створює передумов для ефективних мирних перемовин, вважає Хлань. Втім, дипломатичний шлях – це єдиний можливий наразі спосіб врегулювання, вважає він.

Сергій Хлань

«Як би це гірко не звучало, але все ж для нас найкращий шлях надалі розв’язання цієї ситуації – це дипломатичний шлях. Я на Лівобережжі (Херсонщини) втратив так само все. Бо все моє майно, моє підприємство, всі мої напрацювання за все моє життя залишилися на лівому березі. Але я не хочу, щоб гинули люди та сотні військових заради повернення мого майна. Я як ніхто можу казати про це, тому що я сім місяців був в лавах Збройних сил, і я абсолютно на свої власні очі бачив реальні ситуації. Тому треба жити в реаліях, а не популістськими гаслами та бажанням. Дійсно, в мене, як і в кожного українця, є бажання повернутися у свою домівку на лівому березі Херсонської області, повернути своє майно, але інколи реалії трошечки інші», – сказав депутат.

Передбачити, на яких умовах у майбутньому можуть бути повернені під контроль України окуповані території, наразі неможливо, зазначив він. Втім, світовий досвід показує, що це можливо.

Фото зруйнованого Антонівського мосту, який поєднував лівий та правий берег Херсонщини, 13 листопада 2022 року

Фото зруйнованого Антонівського мосту, який поєднував лівий та правий берег Херсонщини, 13 листопада 2022 року

«Є багато світової практики, про які доволі часто кажуть в етерах – це Північна і Південна Корея, це Фінляндія з Карелією, це Німеччина, яку доволі часто приводять як результативний приклад повернення в єдину країну – східну і західну Німеччину. Тому світових прикладів дуже багато. Я не можу казати, що Україна піде виключено по якомусь конкретному з цих шляхів. Це буде той шлях, який будуть обирати люди на вільних демократичних виборах, обираючи наступну владу з закінченням війни. Сказати – закінчення війни важко, бо ми ж всі розуміємо, що нам змиритися з тим, що втрачені території, буде дуже важко», – зауважив депутат.

«Дипломатія вже була»

Експерт Асоціації реінтеграції Криму, професор, Борис Бабін нагадав, що до повномасштабного вторгнення офіційна політика щодо Криму теж передбачала дипломатичний шлях повернення.

«Причому нічого до 2021 року конкретизовано на вищому рівні так і не було. Лише у 2021 році зʼявилася перша стратегія деокупації та реінтеграції Криму якраз пана Зеленського і вона якраз передбачала такий собі дипломатичний шлях реінтеграції, але знов-таки прямо скажемо, ніяких конкретних відповідей на те, як це зробити в реальному житті, цей документ не містив. Він скоріше був документ із серії «Що робити?». Добре, що загалом держава мала хоч якийсь план, що робити з окупованими територіями, так це назвемо», – нагадав експерт.

Борис Бабін

Борис Бабін

Дипломатичний спосіб врегулювання містить низку ризиків, з якими може стикнутися Україна, каже Бабін. Повернення окупованих територій під контроль України передбачає і присутність військових сил у цих регіонах.

Повернення не може за визначенням відбуватися без силової управлінської військової компоненти

«Я дуже обережно скажу, що у чистому вигляді, якщо ми кажемо про будь-яку деокупацію, тобто про повернення під контроль української влади будь-якої території, таке повернення не може за визначенням відбуватися без силової управлінської військової компоненти, навіть якщо там не будуть вестися бойові дії. Ну просто гіпотетично уявіть собі, як можна повернути українську владу без застосування, не кажу в гарячій фазі, а просто без застосування хоча б на рівні значної присутності Збройних сил, СБУ, Сил розвідки, Сил спецоперацій, Нацполіції, прикордонників і всіх інших, щодо Криму, щодо Донбасу, щодо Мелітополя, щодо будь-якого клаптика землі», – зауважив він.

На думку експерта, Росія навряд чи залишить окуповані території без військового тиску.

«Навіть без збройного, як то кажуть, зіткнення, навіть якщо, гіпотетично кажу, є якесь дипломатичне вирішення… Моделюємо: агресор виводить свої сили, засоби, з певної території. Хоча ви вже собі уявляєте, як він «охоче» це буде робити без воєнного тиску. Але припустимо. А хто туди буде першим заходити? Чиновники обладміністрації на «Ланосі» поїдуть? Ну, це ж несерйозно, правильно? І коли все це розуміють, і наші друзі, і наші вороги, і коли ми кажемо, що у нас деокупація, це просто дипломатичні переговори без відповідної підтримки всього силового блоку держави, то щодо таких заяв буде відповідне ставлення і наших друзів, і наших ворогів. Це небезпечно», – пояснив Бабін.

Хто насправді готовий до перемовин?

Російський соціолог та публіцист із Німеччини Ігор Ейдман вважає, що заява Зеленського про можливість дипломатичного врегулювання спрямована продемонструвати, що українська влада є відкритою для перемовин, натомість Путін – ні.

Ігор Ейдман

Ігор Ейдман

Зеленський зараз не може сказати, що ми продовжуватимемо відвойовувати свої території

«Трамп цілком зациклений на тому, що він багато разів це обіцяв – швидко зупинити війну. Тобто заморозити війну та негайне перемир’я, і далі розпочинаються якісь переговори. У цій ситуації дуже важливо, щоб Трамп, нова американська адміністрація зрозуміли, що переговори й ось цей мирний план, який Трамп так відрекламував, він зірвався не з вини України, не з вини Зеленського, а з вини Путіна, з вини путінської Росії. Тому Зеленський зараз не може сказати, що ми продовжуватимемо відвойовувати свої території. Чому? Тому що в цьому випадку вийде, що він відмовився від мирного плану Трампа і відповідальність за продовження війни лежить не на Путіні, а на ньому. В результаті, Трамп може міг би в цій ситуації вжити дій, спрямованих проти Зеленського, проти України. Наприклад, заморозить американську допомогу», – пояснює експерт.

Якщо Трамп зрозуміє, що саме Путін не готовий вести перемовини, Сполучені Штати Америки можуть посилити підтримку України, вважає експерт.

Президент США Дональд Трамп проходить повз президента Росії Володимира Путіна, коли учасники саміту «Групи двадцяти» готувалися до колективної фотографії. Аргентина, Буенос-Айресі, 30 листопада 2018 року

Президент США Дональд Трамп проходить повз президента Росії Володимира Путіна, коли учасники саміту «Групи двадцяти» готувалися до колективної фотографії. Аргентина, Буенос-Айресі, 30 листопада 2018 року

«Тому саме у цьому контексті ці слова вимовлені Зеленським і для цього. Для того, щоб Путін не зміг звалити відповідальність за провал мирних зусиль Трампа на Україну. Щоб продемонструвати як Трампу, так і взагалі всьому західному світу, що Україна є договірною, що Україна не є якимось фанатичним таким бійцем. Що може бути далі? Якщо Трамп зрозуміє, що саме Путін провалив його мирні зусилля, зірвав цей мирний план, то відповідно він тиснутиме на Путіна, не на Зеленського. Як він може тиснути на Путіна? Наприклад, не заморожувати, а навпаки посилювати допомогу Україні та вимагати від Путіна зупинити війни. Україні це вигідно, тому що Путін все одно не зупиниться, а допомога США в цій ситуації, принаймні як мінімум, не припиниться, а може й посилиться», – каже Ейдман.

Росія не готова підтримати мирний план Трампа і не готова до заморозки чи зупинки війни

Він переконаний, що Росія не віддасть окуповані території дипломатичним шляхом. Війну у такий спосіб Кремль також не припинить.

«Україна чудово знає, що Росія не готова підтримати мирний план Трампа і не готова до заморозки чи зупинки війни. Тому всі заяви з боку української влади робляться для того, щоб саме Росія, саме Путін, виявився по суті в очах Трампа винуватцем зриву його мирних зусиль, його цього мирного плану. Адже повертати щось дипломатичним шляхом за Путіна абсолютно неможливо. Можливо, після повалення чи смерті Путіна, таке вікно можливості відкриється. Зараз його немає», – додав Ейдман.

  • Президент України Володимир Зеленський подякував міжнародним партнерам за надану допомогу, але зазначив, що цього «недостатньо». Зеленський підкреслив, що обраний президент США Дональд Трамп ознайомлений з позицією України і «планом перемоги», який спрямований на створення міцної позиції для дипломатії. Капітуляції з боку України не буде, зауважив президент.
  • Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков днями заявив, що підстав для українсько-російських переговорів наразі немає. Володимир Путін раніше також висловлював свою позицію щодо потенційних перемовин. Він говорив, що Росія начебто готова до них, але не на умовах Києва. Путін тоді зазначив, що в України нібито мають бути «нові кордони», і вони будуть залежати від динаміки подій, що відбуваються», а також думки жителів українських регіонів, які російський президент назвав «історичними територіями Росії».
  • Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що мир в Україні можливий лише у випадку відмови від членства в НАТО і втрати Україною частини територій. Про це він сказав в інтерв’ю американському блогеру та ведучому Такеру Карлсону.

Російське масштабне військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого 2022 року. У Росії заперечують, що ведуть проти України загарбницьку війну і називають це «спеціальною операцією». Також російська влада заперечує, що скоює злочини проти цивільних жителів України.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини