4.3 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Зараз йдеться про допомогу Україні після інавгурації Трампа – Мережко про візит Єрмака до США
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Очільник Офісу президента України Андрій Єрмак провів зустрічі з командою обраного президента США Дональда Трампа, а також мав розмови з представниками Білого дому та обох палат і партій Конгресу, повідомила пресслужба ОП 6 грудня.

Олександр Мережко, голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, народний депутат, «Слуга народу» в інтерв’ю програмі «Свобода.Ранок» розповів, що знає про візит, «безпосередній діалог» та «джентельменську домовленість».

Олександр Мережко

– Чи відомі вам якісь подробиці зустрічі Андрія Єрмака у Сполучених Штатах, зокрема з Джеймсом Венсом і Майклом Волтцем? Чи така зустріч взагалі відбулася?

– Я знаю лише те, що було у відкритій пресі – і в нашій, і в іноземній американській. Це небагато, це різні версії. І, звичайно, інформація безпосередньо від керівника Офісу президента в його профілі в мережі X.

– Андрій Єрмак не уточнює, з ким він зустрічався, пише про таку «джентельменську домовленість». Ви можете підтвердити, що саме з цими особами він зустрічався?

– Я не можу підтвердити або спростувати. Але я довіряю керівникові Офісу президента. Якщо він каже, що утримується від того, щоби назвати імена, він має причини для цього. Але надзвичайно важливий сам факт такої зустрічі, що вона відбулася, і те, що вдалося встановити безпосередній контакт, розпочати безпосередній діалог з командою новообраного президента Трампа.

– Діалог про що? Про що взагалі могли говорити Андрій Єрмак і ці представники Трампа? Чи дійсно там не могло бути питання про перемир’я, про заморожування фронту, як про це зараз пише CNN, що про це не йшлося на цій зустрічі? Це правдоподібно виглядає, з огляду на те, що зараз дуже багато говориться про перемир’я?

– Зараз про це доволі багато говориться, пишеться, але в нас є дуже чітка позиція. Я впевнений в тому, що вона обговорювалася під час такої зустрічі. Йдеться про імплементацію «формули миру» президента Зеленського. І, звісно, напевне йшлося про те, якою буде політика надання допомоги Україні після інавгурації президента Трампа.

– А якою вона може бути, за вашими оцінками, за вашими прогнозами?

– Щонайменше я вважаю, що буде продовжуватися допомога. І я розраховую на те, що цю допомогу може бути навіть посилено.

– Ви маєте на увазі військову допомогу. А от замороження фронту не відбудеться? Адже про це теж багато говорять.

– Коли ми говоримо про замороження, то невідомо, що конкретно це означає. Замороження може відбутися, наприклад, якщо є якась домовленість про перемир’я, але такої домовленості і навіть якихось переговорів на цей рахунок просто немає. Я не бачу якихось перспектив у найближчому майбутньому принаймні.

Вереснева зустріч Вололодмира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку

Вереснева зустріч Вололодмира Зеленського з Дональдом Трампом у Нью-Йорку

– Але, пане Мережко, ви – та людина, яка номінувала Дональда Трампа на Нобелівську премію миру. Тобто ви особисто вірите, що президентство Дональда Трампа може допомогти покласти край російсько-українській війні? Тобто у вас є певні очікування щодо цього?

Для нас принципово важливо, що Трамп став першим президентом, який почав надавати нам летальну зброю

– Насамперед номінація відбувалась, і я ухвалив таке рішення, тому що у Трампа є дійсно заслуги, реальні заслуги перед справою миру у міжнародних відносинах. Йдеться про так звані «угоди Авраама». І для нас принципово важливим є те, що він став першим президентом, який почав надавати нам летальну зброю. Тобто реальну військову допомогу. І це такий знак вдячності.

Є, безумовно, і певні очікування, але, знову ж таки, це очікування, пов’язані з тим, що мир може бути встановлений тільки на твердій основі міжнародного права, зокрема статуту ООН. І я дуже сподіваюся, що президент Трамп буде робити все, щоб встановити саме такий мир – справедливий, всеохопний, стабільний, який ґрунтується на міжнародному праві.

– Чи не є такі намагання з української сторони налагодити стосунки з командою Трампа трішки поспішним кроком, і зокрема ваш крок з номінацією його на Нобелівську премію миру, бо розуміємо, що зараз, окрім розмов, ніяких конкретних кроків, які були б ознаками того, що мир настане в Україні, ми не бачимо. На фронті – загострення, Росія просувається. Причин, щоб Росія зараз виводила свої війська з України, ми не бачимо.

Політолог Євген Магда, наприклад, взагалі вважає, що українській стороні варто не так швидко поспішати працювати з командою Трампа, а все-таки не варто скидати з рахунків і нинішню адміністрацію американського президента Джозефа Байдена. Як ви можете прокоментувати це?

– Ну, по-перше, я вважаю, що це налагодження відносин з командою Трампа є своєчасним. До речі, вже давно, навіть до моменту виборів, говорилося про те, що треба давно налагоджувати відносини, встановлювати діалог не тільки з командою чинного президента Байдена, але і також з командою кандидатів президентів. Тобто, йшлося тоді і про Гарріс, і про Трампа. Тобто, це треба було робити навіть трішки раніше. Але те, що відбувається, це своєчасно. Йдеться також про те, що ми не забуваємо і дуже вдячні президенту Байдену за всю його допомогу, за те, що по суті завдяки його рішучому керівництву вдалося врятувати Україну після початку повномасштабної агресії. Це увійде в історію. Контакти з президентом Байденом продовжуються, і це дуже важливо.

Ніхто не забуває про президента Байдена. Але треба готуватись і до нової адміністрації

Ми намагаємося підтримати двопартійну підтримку і хороші відносини і з республіканцями, і з демократами. Тобто, ніхто не забуває про президента Байдена. Але треба готуватись і до нової адміністрації. Це цілком закономірно. І тим паче, що, можливо, принаймні такі припущення з’являються у пресі, що новий президент, президент Трамп може у найближчі навіть тижні запропонувати свій мирний план. Тобто, треба максимально намагатися вплинути на формування цього плану президента Трампа і обстоювати свій мирний план, щоб, скажімо так, ідеї президента Трампа максимально відповідають мирному плану президента Зеленського, а для цього треба мати діалог вже зараз.

Зустріч Джо Байдена з Дональдом Трампом у Білому домі 13 листопада 2024 року

Зустріч Джо Байдена з Дональдом Трампом у Білому домі 13 листопада 2024 року

Тут я маю сказати, що, очевидно, що певні контакти з нинішньою адміністрацією Байдена все-таки відбуваються. Андрій Єрмак повідомив, що він зустрічався під час цього свого візиту до США з Джейком Салліваном. Це радник з безпеки у нинішній адміністрації Байдена. І також із заступником державного секретаря США Бассом. Політолог, викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Олещук нам в коментарі висловив тезу, що Україні зараз потрібно затягнути Сполучені Штати в непростий діалог з Росією. Як ви це прокоментуєте?

– Ну, справа в тому, що усе це лежить на поверхні, і всі дуже добре розуміють, що відбувається. Тобто, наївних немає з жодного боку. Проблема полягає в тому, що Росія і Путін особисто не зацікавлений у мирі, тому що мир, і навіть перемир’я, створює реальну загрозу для його влади. Він в цьому абсолютно не зацікавлений. Він також не зацікавлений у проведенні справжніх перемовин, спрямованих на досягнення результату, чесного результату.

Росія і Путін особисто не зацікавлений у мирі, тому що мир, і навіть перемир’я, створює реальну загрозу для влади Путіна

Але разом з тим він може вдавати вигляд, що Росія згодна на проведення якихось перемовин. Тобто, перемовини заради перемовин або перемовини заради того, щоб використати їх у пропагандистській війні Росії проти світу. Тобто, це може бути. І я впевнений в тому, що і команда – вона дуже професійна, до речі, команда новообраного президента Трампа, вони це дуже добре розуміють.

Тому в України дуже відкрита, чесна і послідовна пропозиція. Є формула миру, є міжнародне право, ми готові це обговорювати, але треба, щоб все відбувалося у рамках міжнародного права.

– Іспанська газета El Mundo пише, що серед дипломатів у Києві обговорюють можливість відправки Зеленського до Лондона після встановлення певних домовленостей про мир, а в Україні в цей час мають відбутися вибори. Що це означає? Чи ви чули про такі домовленості, про таке обговорення?

– Ну, це абсолютний абсурд. Я нічого і близько не чув. Я навіть думаю, що це навіть не фантазія, фантазії можуть бути. Це частина інформаційної боротьби, інформаційної кампанії. Найбільш вірогідна моя версія полягає в тому, що це Росія у якийсь спосіб намагається дестабілізувати ситуацію. Це такий вкид, як кажуть ІПСО. Тут немає жодного підґрунтя навіть для таких чуток. Це просто абсурдно. Тут немає що коментувати.

У США також перебував і п’ятий президент України, лідер «Європейської солідарності» Петро Порошенко і він мав зустріч з майбутнім радником Дональда Трампа з питань національної безпеки Майклом Волтцом. Із Волтцом також зустрілись і три депутатки Верховної Ради від «ЄС».

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини