4.3 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

як довго протримається Курахове і чому важливо вчасно вийти
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Армія РФ закріпилася на західному березі Курахівського водосховища і намагається пробитися до життєво важливої для оборони міста Курахове траси N-15. Вона вже під вогневим контролем противника – працюють FPV та міномети – пише військовий блогер Богдан Мирошников.

В самому Кураховому, яке, за даними Deep State, окуповане на дві третини, тривають міські бої.

За інформацією Генштабу ЗСУ, Курахівський напрямок – другий за активністю наступу армії РФ після Покровського. Тут щодня відбувається близько 40 атак. На напрямку діє авіація, противник наносить авіаудари КАБами.

На північ від Курахового Росія продовжує тиснути у напрямку Зоря-Сонцівка-Старі Терни. Південніше – в районі Успенівки армія РФ намагається замкнути «мішок». Військові аналітики почали говорити про ймовірну необхідність виходу Сил оборони з Курахового, поки це можна зробити без великих втрат.

Як війська РФ протискають Курахове

За даними Deep State, Росія посилила тиск на півночі Курахового приблизно із 27 листопада: тоді підрозділи агресора рухались уздовж Курахівського водосховища в напрямку Старих Тернів.

Також, судячи з карти, того ж дня під контроль агресора перейшла дорога, що веде на південь від міста у бік села Дальнього.

До 4 грудня військам Росії вдалося просунутися вздовж північного берега Курахівського водосховища і заволодіти Старими Тернами – важливою опорною точкою Сил оборони на північ від Курахового. Це село називали важливим не тільки для оборони міста Курахове та промзони Курахівської ТЕС, а й для оборони всього Курахового та виступу – Успенівка-Ганнівка-Веселий Гай.

Паралельно з цим агресор рухався з півдня, постійно збільшуючи площу захоплених територій на Времівському (Вугледарському) фронті: таким чином, цей фронт постійно наближався до Курахівського і, зрештою, майже злився з ним.

Ізраїльський військовий експерт Давид Шарп станом на 2 грудня в ефірі Радіо Донбас Реалії назвав ситуацію, що склалася на Курахівському напрямку, тонкою та критичною:

«Це означає, що якщо не станеться якась особлива зміна (чи українці введуть у бій резерви, які змінять ситуацію докорінно, а це не виглядає зараз правдоподібним, або російські резерви не вичерпаються раптово, і це теж не виглядає правдоподібним) – ситуація набуде відверто загрозливого характеру», – пояснив він.

Старі Терни – ключ до Курахового

Швидка втрата Старих Тернів різко погіршила становище оборонців Курахового.

«Старі Терни були досить міцним опорником, який ми втратили за добу. Питання «як це могло статися» та інші будуть скоріше риторичними. Відчуття дежавю не полишає. Противник міг втратити за село цілу бригаду, але втратив менше батальйону», – написав воєнний журналіст Богдан Мирошников.

На думку співзасновника DeepState Романа Погорілого, перевага Росії у ресурсах дається взнаки під час оборони таких ділянок. Особливо – перевага в піхоті, яка тисне без перестанку. На півночі водосховища біля Курахового і в самому місті армія РФ прокладає собі шлях, в основному, піхотою, не враховуючи втрат.

«Замість однієї, другої групи прийде завжди третя і четверта. І цей весь тиск виснажує, на це треба дуже багато ресурсів, яких у нас недостатньо. І ніколи в житті ми не переможемо в плані того, щоб тягатися з ними по кількості», – пояснює Роман Погорілийв ефірі Радіо Донбас Реалії.

На цій ділянці Курахівського напрямку вирішується доля всього виступу. Старі Терни треба було утримувати за будь-яких обставин, вважає військовий оглядач групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець. Тепер, на його думку, це матиме невідворотні наслідки.

Головна траса із Курахового

Армії Росії вдалося обійти Курахівське водосховище з півночі та вийти на його західну ділянку – що наблизило Росію до можливості перерізати єдину дорогу до селища із боку Запоріжжя.

Рубіж Зоря-Старі Терни забезпечував з півночі сталість оборони самого міста Курахове, пише Костянтин Машовець в ніч на 9 грудня. Після захоплення Старих Тернів падіння Курахового він називає «практично невідворотнім».

«Якщо противник просунеться ще трохи далі, в район злиття річок Вовча та Солона (с.Дачне) саме з півночі, положення наших військ в Кураховому взагалі різко й дуже значною мірою ускладниться, якщо вони не встигнуть відійти», – написав він.

До перерізання траси N-15, що веде від Курахового до Запоріжжя, південніше Старих Тернів залишається близько 2 км. Саме цією дорогою забезпечується уся логістика Курахового.

Відстань до траси Донецьк-Запоріжжя поблизу села Дачне 11.12. 2024

Щоб створити критичну ситуацію для Сил оборони на цьому напрямку, противнику не обов’язково фізично перетинати трасу, вважають експерти, достатньо вогневого контролю.

«Вони просто беруть під вогневий контроль, починають здійснювати обстріл, і це приносить ще більше втрат, ніж взяти фізично», – пояснює Роман Погорілий.

Промзона Курахівської ТЕС, яка теж – важлива опорна точка ЗСУ, і все місто таким чином опиняються під загрозою оточення.

Коли вони візьмуть під вогневий контроль цю всю логістику, добратися туди і вибратися, або доставити якийсь вантаж – буде дуже складно

«Коли вони візьмуть під вогневий контроль цю всю логістику, добратися туди і вибратися, або доставити якийсь вантаж – буде дуже складно», – пояснює Роман Погорілий.

Бої в самому місті

У самому Кураховому тривають міські бої. Армія РФ зайняла більшу частину мікрорайону «Південний». Станом на вечір 10 грудня телеграм-канали агресора поширили відео з атакою на Курахівський елеватор – найвищу місцеву споруду.

Коли було зняте це відео, невідомо. Як стверджує російський опозиційний військовий експерт Ян Матвєєв, це не передній край, і сам по собі прапор на елеваторі не підтверджує якогось нового просування агресора у місті.

Генеральний штаб ЗСУ і очільник Курахівської МВА Роман Падун жодних подробиць про ситуацію в самому Кураховому не озвучують.

Російський прапор над елеватором в Кураховому. Скріншот з відео, поширеного каналами агресора

Російський прапор над елеватором в Кураховому. Скріншот з відео, поширеного каналами агресора

«Успенівський мішок»

Ще одна складна ділянка Курахівського напрямку – південна частина Курахівського виступу – так званий «Успенівський мішок». Його Росія також стрімко намагається зімкнути. Це якраз і є той проміжок між Вугледарським і Курахівським фронтами, про який ми писали вище.

«Підрозділи 20-ї мотострілкової дивізії противника здійснили те, що цілком було очікуваним від них ще кілька днів тому – просунулись по напрямку Дальне-Успенівка й фактично «вивалились» на тили наших підрозділів, які продовжують оборонятися як в самій Успенівці, так і східніше неї», – пише Костянтин Машовець.

79-та окрема десантно-штурмова Таврійська бригада опублікувала відео загиблих російських військових, що намагалися закріпитися в районі Успенівки.

Після того, як противнику вдалося створити там ріг, відстань між найближчими окупованими точками – проміжок Успенівка-Костянтинопільське – за мапою DeepState став трохи меншим за 3 км. В середині «мішка» не окупована частина Єлизаветівки, а також села Ганнівка, Романівка та Веселий Гай.

«Успенівський мішок»11.12.2024

«Успенівський мішок»11.12.2024

Вихід ЗСУ з цих населених пунктів може стати надзвичайно утрудненим.

«Чим далі – тим ситуація там критичніша. А у нас підрозділи ще перебувать у районі Романівки, Ганнівки. Як із цим буде розбиратися вище командування – невідомо», – каже Роман Погорілий в коментарі Громадському Радіо.

Костянтин Машовець зазначає, що армія РФ посилила свої підрозділи на цій ділянці і швидко просувається.

Зважаючи на те, що противник вже веде бої за Константинопольске та практично зайняв Сухі Яли та Трудове, ситуація там цілком вкладається у термін «критична»

«Зважаючи на те, що противник вже веде бої за Константинопольске та практично зайняв Сухі Яли та Трудове, ситуація там цілком вкладається у термін «критична», – пише експерт.

Разом з тим у своїх зведеннях Генштаб з середини дня 9 грудня про бойові зіткнення поблизу населених пунктів «успенівського мішка» не повідомляє.

На даний час ситуація на Курахівському напрямку демонструє, як Росія намагається своєю вже звичною тактикою створювати «клешні» охопити як меншу ділянку поблизу Успенівки, так і більшу – включаючи саме селище Курахове – розвиваючи наступ Сухі Яли – Старі Терни.

Чи вдасться втримати Курахове?

За словами Костянтина Машовця, зараз ситуація на напрямку складається так, що мова вже їде не про утримання Курахового та району південніше, а про планомірний та організований відхід ЗСУ.

Місто Курахове. Зруйновані житлові квартали

Місто Курахове. Зруйновані житлові квартали

При цьому, на думку експерта для забезпечення вдалого відходу потрібно буде якомога довше утримувати село Дачне. Воно розташоване на трасі N-15, якраз на виїзді з міста.

Якщо ситуація стає безнадійною і оборона безперспективною – важливо не додати до цього негативу ще й суттєвих додаткових втрат, які обіцяє неорганізований вихід чи можливе оперативне оточення

Дуже важливо, щоб в таких ситуаціях рішення приймалися своєчасно, наголошує Давид Шарп.

«Якщо ситуація стає безнадійною і оборона безперспективною – важливо не додати до цього негативу ще й суттєвих додаткових втрат, які обіцяє неорганізований вихід чи можливе оперативне оточення», – каже Шарп.

Чому Росія тисне саме тут? Роль Покровська

Така активність агресора на Курахівському напрямку має ціль – розповів речник оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» Назар Волошин.

«Для противника на цьому напрямку важливо вирівняти лінію оборони, адже це насамперед дасть їм можливість перегрупуватися – вивести деякі підрозділи на відновлення. А потім вже зосередити їх для подальшого наступу на цій ділянці фронту, як і на Покровському напрямку».

Курахівський напрямок 11.12. 2024

Курахівський напрямок 11.12. 2024

Ліквідація Курахівського виступу – частина іншого більшого плану Росії по захопленню Покровська. Для захоплення Покровська противнику важливо вивільнити ресурси і забезпечити собі фланги. Для цього він поспішає ліквідувати український плацдарм по рубежу Гірник-Курахове-Вугледар, вважає експерт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк.

Зі слів офіцера ЗСУ Мирослава Гая в ефірі Радіо Донбас Реалії, Кремль не відмовився від заявленої військово-політичної мети захопити Донецьку та Луганську області.

«Вийти на адміністративні кордони Донецької та Луганської області повністю. Вони розуміють, що вони цього не встигають, у них такої можливості немає. Але задача поставлена, і тому відбуваються ці м’ясні штурми попри шалені втрати росіян і в техніці, і в живій силі. І я думаю, що вони будуть до останнього намагатися це зробити, поки не втратять можливостей», – каже він.

Директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак в ефірі Радіо Донбас Реалії пояснює, що Росія загалом поспішає з результатами «на землі» до інавгурації президента США Тампа. Щоб вийти у більш вдалій позиції на перемовини:

«Російська сторона ставки робить більше на фронт. Створюючи максимальний тиск на фронті, Кремль розраховує на більш серйозний торг. Ці тактичні успіхи на фронті можуть бути предметом більшого тиску і більших можливостей на перемовинах».

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту [email protected], у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини