Війна Росії проти України показала важливість використання відносно дешевих і негабаритних засобів, що позначиться на майбутніх війнах у світі, і до чого будуть пристосовуватися передові армії – про це сказала заступниця очільника Пентагону Кейтлін Гікс, передає «Голос Америки».
«Майбутні повномасштабні війни, ймовірно, будуть характеризуватися поєднанням засобів: великі, дорогі, вишукані системи співпрацюватимуть зі значно більшою кількістю малих, розумних, дешевих систем, які використовуються масово», – сказала Гікс у виступі на конференції британського аналітичного центру RUSI 10 грудня.
Вона зауважила, що спочатку нові засоби та концепції, які використовуються в Україні, здавалися «незначною адаптацією, що стала можливою завдяки глобальному розповсюдженню комерційних технологій».
Читайте також: Секрети російських «Шахедів» і як українські БПЛА долетіли до Каспію. Сергій Флеш про війну дронів
«Згодом вони стали більш масштабними змінами, вбудованими у ведення війни. І ці тенденції обовʼязково відгукнуться у майбутніх війнах, принаймні для наступного покоління», – додала Гікс.
Вона зазначила, що, хоча виробники сперечаються про важливість одного чи іншого озброєння, насправди «важливим є і те, і інше»:
«Нам потрібні і безпілотні системи, і 155-міліметрові артилерійські снаряди. І те, й інше необхідне у великих кількостях», – додала посадовиця.
Заступниця міністра оборони США наголосила, що поєднання старих і нових технологій в Україні, наприклад, невеликих дронів, які дозволяють корегувати артилерію в реальному часі, «також є ширшою тенденцією», яку світ очевидно побачить у майбутніх війнах.
«Найкращі армії освоять і те, й інше. І найбільшу перевагу, ймовірно, отримає той, хто зможе об’єднати наявні та нові засоби для найефективнішого досягнення своїх оперативних цілей», – сказала Гікс.
Вона зауважила, що США «продовжать адаптуватися», оскільки їхні «конкуренти та супротивники роблять те ж саме». За словами Гікс, одне з таких завдань вирішує ініціатива Міністерства оборони США Replicator, однією з напрямків якої є посилення протидії загрозі невеликих повітряних дронів.
Водночас вона додала, що російсько-українська війна ще раз підтверджує, що технології, як старі, так і сучасні, рідко самі по собі є визначальними:
«Наприклад, ми неодноразово бачили, як Росія завдавала спільних вогневих ударів, намагаючись захопити українську територію. Одне лише це не дало результату, навіть коли вони витрачали свої найкращі боєприпаси… Не варто помилятися: захоплення та утримання території все одно вимагає боєздатних наземних сил».
Під час російсько-української повномасштабної війни роль безпілотників значно зросла. На лінії фронту для ЗСУ вони частково компенсують перевагу сил РФ в артилерії. Також вони стали незамінними для далеких, за сотні кілометрів, ударів по військових об’єктах на території Росії – за умов, коли західні партнери України не наважуються надати Києву дозвіл на застосування з цією метою далекобійних ракет виробництва США, Великої Британії та Франції.