4.3 C
Kyiv
Середа, 18 Грудня, 2024

Вилучення 2,5 мільярдів у Дніпра: заступник міського голови розповів, чи витримає місто тиск держави | Новини Дніпра
(dnepr.express)

Найпопулярніші

Кінець 2024 року наближається, а отже місто вже підводить підсумки виконання бюджету за цей рік та робить плани на 2025. Заступник міського голови Дніпра з питань діяльності виконавчих органів, директор Департаменту економіки фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради Володимир Міллер зауважує, що бюджет цього року “виконаний і перевиконаний”. Зокрема, за його словами, було втричі збільшено допомогу збройним силам та витрати в цивільному спектрі, також вдалося профінансувати важливі проєкти. Мова йдеться про альтернативне опалення та водопостачання на лівому березі Дніпра, які знадобляться у випадку зупинки Придніпровської ТЕЦ. Однак у бюджеті на наступний рік перед місцевим самоврядуванням постала проблема – вижити без 2,5 мільярдів гривень, які вилучать у міста як реверсну дотацію, передає “Дніпро Оперативний“. Про те, чому держава повернулась до цієї практики та що загрожує громадам із вилученням цих величезних коштів – в інтерв’ю “ДніпроTV“. 

Як вже повідомлялося раніше, 4 грудня у міськраді затвердили бюджет на 2025 рік, що становив 19 мільярдів гривень. З цих коштів 2,5 мільярдів гривень забере держава. Як зазначив Міллер, таким чином з бюджету міста фактично втрачається 13%. 

То ми розуміємо, що з 19 млрд нам залишається тільки 16,5 на виконання наших обов’язків перед мешканцями міста, перед банками, перед соціально вразливими категоріями громадян, перед постраждалими від воєної агресії агресії і таке інше, – зауважив заступник мера. 

Чому вилучення коштів в 2025 році призведе до негативних наслідків?

Як пояснив Міллер, вилучення коштів у реверсну дотацію було й раніше. Після зупинки в 2022 році його відновили 2023, аби “збалансувати великі доходи від військового ПДФО”.

В 2023-му році ми це витримали бо це був плюс, а реверсна дотація – мінус. І плюс на мінус ми якось витримали. В 24-му, коли в нас забрали військове і силове ПДФО, його забрали заднім числом ще з 1 жовтня попереднього року, але реверсну дотацію зупинили. Тобто забрали військове ПДФО, реверсну дотацію зупинили. Теж мінус на мінус.

А із запровадженням Держбюджету-2025 додається не тільки реверсна дотація, а й вилучення військового та силового ПДФО. Таким чином, із бюджету місто фактично буде вилучено не тільки 2,5 мільярди, але й додатково 3 мільярди на податки. 

За словами Міллера, через вилучення таких величезних коштів “спроможні громади стали неспроможними”.

Цей крок в загальному балансі і державних фінансів нічого не дав, але якихось там 15% просто бідних міст зробили на крок ближче до того, щоб стати дуже бідними…

За прогнозами Володимира, із вилученням коштів шанси на те, що у 2025 році місто продовжить допомагати ЗСУ, наближуються до нуля.

Куди уряд витрачатиме вилучені у громад кошти?

Як зазначив Володимир Міллер, достовірно незрозуміло, куди саме будуть направляти реверсну дотацію. За його словами, всі ці вилучені у громад кошти накопичувалися та зберігалися на окремих рахунках. 

І що там дальше, чи пішли ці кошти на війну, чи ні, ми не знаємо. Ми не маємо ні важелів, ні повноважень це перевірити. Але ми точно знаємо, що ті кошти, які в нас забрали, вони десь там місяців 8 пролежали, накопичились в таку велику купу грошей, і потім кудись їх перерозподілили… 

Однак заступник міського голови зауважує, що всі ці кошти мали б виділяти муніципалітети на допомогу військовим та мешканцям, домівки яких були пошкоджені обстрілами. 

Якщо б ці кошти залишили нам, ми б щомісяця звітували, і на сесіях це декларувалося, і в наших звітах перед військовими, перед громадою. Ми щомісячно звітували б куди ми ці кошти витрачаємо…На сьогодні в нас є дуже багато претензій від мешканців. Та дуже багато є заявок від збройних сил, які ми намагаємось якось фінансувати, але такої вже потужності, як була, в нас вже немає, – сказав він.

Чи зможе місто наступного року продовжити допомагати мешканцям відновити житло?

Міллер пояснив, що матеріальна допомога жителям на відновлення домівок, які були пошкоджені ворожими обстрілами, залишилася. У тому числі кожен постраждалий отримає виплату на оренду житла на час пошуку нової оселі. Наразі над такими програмами працює саме держава. Однак наступний рік, як каже Володимир, буде складнішим.

Коли в нас було простіше з ресурсом, прилетіло на Вокзальну – місто виділило досить значні кошти на відновлення. На розборку будинку на Набережній Перемоги, 118, теж місто виділило досить великі кошти…Що будемо робити надалі в наступному році, не знаю… У нас, звичайно, є резервний фонд, який ми на подібні цілі перезапланували. Але чи його вистачить, чи будемо мати можливість дофінансовувати з інших джерел, я поки не знаю.

Як тиск правоохоронних органів на місцеве самоврядування впливає на допомогу військовим?

На жаль, із тим тиском правоохоронців, який є наразі, міськрада майже відмовилася від закупівель товаро-матеріальних цінностей для військових. Як сказав заступник мера, кожна закупівля – карна справа, а деякі керівники навіть звільнилися на тлі обвинувачень та постійного тиску. 

Тому наша допомога буде складатися виключно із фінансової прямої субвенції…І це будуть тепер виключно субвенції прямою гривнею на конкретну частину., – повідомив Міллер.

За підсумками Міллера, Дніпро впоралося із усіма викликами 2024 року, а отже має триматися і в 2025. 

Нагадаємо, раніше ми писали, як компанія “Лімак” намагається судитися з “Дніпровським метрополітеном”.

Дніпро оперативний

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини