Вчора, 10 грудня, онлайн-зустріч з журналістами регіоналізних ЗМІ провела народний депутат, голова комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Представники ЗМІ порушували питання відновлення та розвитку регіонів, підтримки ВПО, компенсацій за пошкоджене і зруйноване житло та ін.
Олена Шуляк повідомила, що Україна технічно готова до запуску третього етапу програми єВідновлення, в рамках якого компенсації отримають власники житла, зруйнованого на тимчасово окупованих територіях. Але Уряд поки що не передбачив фінансування на такі компенсації.
Вона нагадала про експеримент, який проводило Мінвідновлення: фахівці здійснювали дистанційну фіксацію зруйнованого житла в тимчасово окупованому Мелітополі. «Експеримент пройшов вдало, успішно. Все можна зафіксувати», – сказала Олена Шуляк.
Вона проінформувала, що держбюджет-2025 передбачає на програму єВідновлення лише 4 млрд. грн., тоді як «робочі цифри» починаються з 10-12 млрд. грн. Для порівняння: у 2024 році більше 90 тис. українських сімей отримали компенсації в рамках єВідновлення на загальну суму 17,3 млрд. грн.
«Тому величезне завдання Уряду – працювати з міжнародними донорами», – зауважила Олена Шуляк.
На зустрічі з журналістами народний депутат повідомила про те, що у парламенті готують нове законодавство замість застарілого Житлового кодексу. Верховна Рада та уряд напрацьовують законодавчу рамку для формування нової житлової політики, щоб розв’язати проблему квартирних черг та сформувати резервний фонд житла.
«Ми хочемо ліквідувати застарілий Житловий кодекс, який в Україні приймався ще в 1983 році, та розробити абсолютно нову законодавчу рамку, запровадити нові правила у формуванні житлової політики», – сказала Олена Шуляк.
Така реформа є одним зі структурних маяків для отримання фінансування за програмою Ukraine Facility. Україна взяла на себе зобов’язання ухвалити новий Закон про основні засади житлової політики до кінця 2025 року.
«Наразі застаріле житлове законодавство не працює: сьогодні у нас квартирна черга складає понад 600 тис. осіб і вона не зменшується. А в місцевої влади немає соціального житлового фонду, щоб у разі потреби тимчасово розмістити навіть кілька десятків сімей», – констатувала голова профільного парламентського комітету.
За її словами, нове законодавство стосуватиметься соціального житла, оренди, змін до Податкового кодексу та цифровізації. Зокрема йдеться про створення великої цифрової системи в житловій сфері, яка допоможе підібрати найоптимальнішу програму державної підтримки та розв’язати житлову проблему в кожному окремому випадку.
«Ми вважаємо, що житлова реформа є дуже важливою з погляду збереження нашого людського капіталу, забезпечення людей гідними житловими умовами. Тому спільно будемо намагатися робити все можливе, щоб це відбулося», – підсумувала Олена Шуляк.
Під час діалогу з представниками ЗМІ її запитали про виборче законодавство. Цікаво, що народний депутата наголосила: вибори не можуть бути проведені під час воєнного стану. Згідно з її даними, понад 8 млн. українців знаходяться закордоном (із них більше 60 % – доросле населення).
Очільниця «Слуги Народу» відповідала і на питання про діяльність політичної сили.
За словами Олени Шуляк, партія швидко застосовує імперативний мандат до місцевих депутатів, які негідно поводяться. Водночас порядні професіонали стають кадровим резервом партії.
«На рівні партії ми створили Дисциплінарну комісію, яка перевіряє резонансні випадки, і ми дуже швидко застосовуємо імперативний мандат. Я прихильниця радикальних змін – партія має очищатися. З людьми, які себе проявили негідно, потрібно обов’язково прощатися», – наголосила голова партії «Слуга Народу».
Вона додала, що імперативний мандат застосували до 64 місцевих депутатів.
«З іншого боку, в партії дуже багато порядних професійних людей, про яких ми знаємо, що вони роблять під час війни, що вони будуть робити після перемоги, які в них досягнення, які в них професійні здобутки. Ми створили відповідний кадровий резерв, де збираємо інформацію про тих людей, які себе гідно проявили на місцях», – зазначила очільниця партії.
Журналіст видання «Відомо» запитала про запровадження в Україні інституту префектів. За словами голови комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування розгляд законопроекту про запровадження інституту префектів слід чекати на початку 2025 року.
«У 2016 році ми скасували нагляд прокуратури за законністю рішень місцевої влади, децентралізація продовжилася, и все більше повноважень, все більше ресурсів отримували громади на місцях. Але складне питання, яке стосувалося нагляду за законністю рішень органів місцевого самоврядування, а це питання пов’язане із відповідальністю, захистом громадян, залишилося», – зазначила Олена Шуляк.
За її словами, законопроект 4298, про який йде мова, потрапив до Ukraine Facility – програми, яка розраховано до 2027 року, коли Україна отримає 50 млрд. євро від міжнародних партнерів.
«Це для нас великі кошти. В цій програмі є певні індикатори, кожен індикатор має грошову вагу. І один з індикаторів – це ухвалення відповідного законопроекту, який стосується запровадження в Україні інституту префектів, які будуть здійснювати цей нагляд за законністю рішень органів місцевого самоврядування. А стоїть часовий маркер – перший квартал 2025 року», – сказала вона.
Олена Шуляк визнала, що по цьому законопроєкту є питання у Асоціації міст України, є постійний діалог з громадами, з фаховими спільнотами. «Ми намагаємося зняти всі гострі кути і до сесійної зали винести документ, який пройшов максимальні консультації», – підсумувала вона.
The Sumy Post в Telegram та Facebook. Цікаві й оперативні новини, фото, відео. Підписуйтесь на наші сторінки!