Німецькі вчені розшифрували напис на 1800-річному срібному амулеті, який був знайдений у 2018 році разом з останками чоловіка, який жив у 3 столітті нашої ери в місті Ніда на місці теперішнього Франкфурта. Напис може свідчити про поширення християнства в Європі на 50-100 років раніше, ніж вважається зараз.
Про це пише Daily Mail.
Вчені змогли розшифрувати «франкфуртський срібний напис» – 18-рядкову гравюру на тонкому шматку фольги, розміщену в захисному амулеті. Срібний амулет довжиною 1,4 дюйма (3,5 см) був знайдений зі скелетом людини на місці поховання на околиці Франкфурта.
Дослідники використали комп’ютерну томографію, щоб «розгорнути» тонку пластинку та прочитати напис у ній.
Ця знахідка тепер дає вченим підстави стверджувати, що цей текст є найдавнішим відомим свідченням християнства на північ від Альп, яке датується періодом між 230 і 270 роками нашої ери.
Латинський текст, описаний як «чисто християнський», згадує Господа Ісуса Христа, Сина Божого, а також святого Тита, раннього християнського місіонера та церковного лідера.
Могилу чоловіка, який носив цей амулет на шиї, датовано періодом між 230 і 270 роками нашої ери – у той час, коли християнство було культом, який постійно розширювався, але все ще піддавався переслідуванням. На той час домінуючими релігіями були іудаїзм і язичництво – виявити себе християнином було ризиковано.
Розшифровкою 18 рядків тексту керував професор Маркус Шольц, археолог з Університету Гете у Франкфурті.
Вчені використовували комп’ютерну томографію і змогли відсканувати текст з дуже високою роздільною здатністю та створити 3D-модель.
“Я запросив експертів з історії теології, серед інших, і ми разом підійшли до тексту, частина за частиною, і нарешті розшифрували його. Такі написи на амулетах зазвичай робили грецькою або івритом», — сказав професор Шольц.
Окрім того факту, що власник амулета був явно побожним християнином, незвичайним є те, що напис повністю написаний латинською мовою. Однак до V століття амулети з дорогоцінних металів цього типу завжди містили суміш різних вірувань, таких як іудаїзм або язичницькі впливи. Але експерти описують цей амулет як «чисто християнський», оскільки в ньому немає язичницьких згадок, таких як демони чи елементи іудаїзму.
Але найбільше здивування у вчених викликало місцезнаходження та вік амулета – таких ранніх автентичних свідчень (між 230 і 270 роками нашої ери) чистого християнства на північ від Альп ніколи не існувало раніше.
Експерти вважають власника амулета «першим християнином на північ від Альп», хоча той факт, що ця людина існує, свідчить про те, що в Європі може бути більше історичних християнських поховань, які ще належить відкрити.
Як повідомляв “Апостроф”, раніше вчені показали, як міг виглядати Ісус Христос насправді – всі відомі зображення не відповідають реальності.