Данія, Естонія, Фінляндія, Німеччина, Ісландія, Латвія, Литва, Нідерланди, Норвегія, Польща, Швеція, Естонія та Велика Британія домовилися стримувати судна «тіньового флоту» Росії під час саміту лідерів JEF у Таллінні, йдеться на сайті уряду Естонії.
«Росія використовує свій «тіньовий флот» для обходу санкцій і помʼякшення їхнього впливу на Росію. Дванадцять країн домовилися зупинити «тіньовий флот» Росії, щоб запобігти незаконним операціям і збільшити витрати Росії на війну проти України», – вказано у заяві.
Повідомляється, що Велика Британія, Данія, Швеція, Польща, Фінляндія та Естонія доручають своїм морським силам вимагати відповідні докази страхування від підозрюваних тіньових суден, які проходять через Ла-Манш, данські протоки Великого Бельта, протоку між Данією і Швецією та Фінську затоку.
16 грудня Рада ЄС ухвалила 15-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів «з метою подальшого обмеження здатності Росії вести незаконну, неспровоковану та невиправдану агресивну війну проти України».
За словами представниці ЄС з питань зовнішніх відносин та політики безпеки, віцепрезидентки Єврокомісії Каї Каллас, «санкції покликані протидіяти обходу санкцій ЄС через націленість на «тіньовий флот» президента РФ Володимира Путіна та послабити російський військово-промисловий комплекс».
Адміністрація президента США Джо Байдена також розглядає запровадження нових санкцій, спрямованих на «тіньовий флот», який Росія використовує для транспортування нафти, йдеться в повідомленні. За словами джерел Bloomberg, про ці заходи Білий дім може оголосити найближчими тижнями
Росія використовує старі танкери – часто незастраховані і з незрозумілим правом власності – для експорту сирої нафти і нафтопродуктів за кордон, незважаючи на санкції ЄС та G7. Ця діяльність також викликає побоювання щодо ризику екологічних катастроф, у тому числі великих розливів нафти. В рамках систематичних зусиль РФ, спрямованих на обхід ЄС, «тіньовий флот» забезпечує ключове фінансове підґрунтя для Росії в її війні проти України.