Президент Конференції європейських рабинів Пінхас Гольдшмідт закликав світ засудити антисемітську заяву президента Росії Володимира Путіна, яку він зробив на адресу українського керівництва 19 грудня під час своєї щорічної пресконференції у Москві. На це звертає увагу «Голос Америки».
Газета The Times of Israel наводить слова колишнього головного рабина Москви Пінхаса Гольдшмідта, який був змушений покинути Росію після початку масштабного збройного вторгнення Росії до України, про небезпеку, яку несуть заяви Путіна в «напівтоталітарному суспільстві».
Закликаю Європу та вільний світ однозначно засудити небезпечну пропаганду президента Путіна, перш ніж вона пошириться далі
«Ми не можемо недооцінити небезпечний ефект таких заяв у напівтоталітарному суспільстві, – заявив Гольдшмідт. – Як представник єврейських громад по всій Європі та людина, яка була змушена покинути свій дім і громаду в Москві, я закликаю Європу та вільний світ однозначно засудити небезпечну пропаганду президента Путіна, перш ніж вона пошириться далі».
Під час своєї чотиригодинної пресконференції 19 грудня президент Росії Володимир Путін заявив, що заборона діяльності Російської православної церкви (РПЦ) в Україні була ініційована «етнічними євреями».
«Ці люди, які нападають на церкву, вони не атеїсти, – сказав Путін. – Вони абсолютно невіруючі люди, безбожні люди. Ну, етнічно багато з них є євреями, але ви не бачили, щоб вони відвідували жодну синагогу».
Це перегукується зі сталінською антисемітською риторикою
У своєму дописі в мережі Х (колишній Twitter) рабин Пінхас Гольдшмідт, наголошує, що слова Путіна вписуються в стару радянську традицію державного антисемітизму, Європа має звернути на них увагу.
«Це перегукується зі сталінською антисемітською риторикою «Змови лікарів» (1948–53 роки). Історія вчить нас: ненависті треба боротися. Закликаємо європейських лідерів засудити ці заяви!» – написав Гольдшмідт.
У коментарі для газети The Times of Israel він додав, що сталінська «Боротьба з космополітизмом» і «змовою лікарів», яка насправді була жорстокою антисемітською кампанією, «призвела до арешту та вбивства більшої частини радянського єврейського керівництва Радянського Союзу».
Нинішня заява Путіна, за його словами, є лише одним з прикладів «явного та жорстокого антисемітизму його режиму, який посилився після його вторгнення в Україну в 2022 році та подій 7 жовтня 2023 року».
Пінхас Гольдшмідт, який уже майже 13 років є президентом Конференції європейських рабинів, до якої входять близько 800 ортодоксальних єврейських учених, з 1993 по 2022 рік був головним рабином Москви.
Він покинув Росію вже через кілька днів після початку російської повномасштабної агресії в лютому 2022 року, через те, що Кремль змушував релігійних лідерів підтримати війну.
Побоюючись зростання антисемітських настроїв у Росії, з лютого 2022 року до початку березня 2023 року з Росії до Ізраїлю виїхало понад 50 тисяч російських громадян, повідомив «Голосу Америки» посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський.
В інтерв’ю німецькому громадському мовнику Deutsche Welle (DW) у травні цього року Гольдшмідт сказав, що ця цифра може сягати 100 тисяч.
Через масову еміграцію євреїв у Росії закрили представництво «Сохнут», організації, що допомагає з репатріацією євреїв до Ізраїлю. Як згадують дисиденти, у радянські часи «Сохнут» був стандартною мішенню для радянських і кагебістських атак, достатньо було мати кілька листівок із «Сохнуту», щоб людину звинуватили в сіонізмі та посадили в тюрму.
Виходець із КГБ, президент Путін, який закликає до «денацифікації» України, не вперше виступає з антисемітськими заявами на адресу президента України Володимира Зеленського.
«Західні куратори поставили на чолі сучасної України етнічного єврея і цим, на мій погляд, прикривають антилюдську сутність, яка є основою української держави», – сказав Путін в інтерв’ю кореспонденту російського телебачення у вересні 2023 року.
Як писав «Голос Америки», у жовтні минулого року після нападу «Хамасу» на Ізраїль він намагався покласти відповідальність на Захід та Україну за антисемітський погром у столиці переважно мусульманського Дагестану, Махачкалі, де сотні розлючених чоловіків шукали євреїв чи ізраїльтян на літаку, що прилетів з Тель-Авіва.
Путін звинуватив «Київський режим» та «їхніх господарів за океаном» у тому, що вони намагаються «інспірувати погроми в Росії».
Путін не засудив «Хамас» за справжню жорстокість, яку той заподіяв невинним ізраїльтянам
Речниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що заворушення були результатом «провокації», організованої з-за меж Росії. За її словами, Україна відіграла «безпосередню і ключову роль».
Ці заяви, виступаючи у Конгресі США, засудив тодішній лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл, який назвав ці події, що сталися внаслідок нападу «Хамасу» на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, «сучасним погромом на півдні Росії».
«Володимир Путін зазвичай швидко звинувачує інші країни в уявних звірствах. Але він не засудив «Хамас» за справжню жорстокість, яку той заподіяв невинним ізраїльтянам», – заявив сенатор Макконнелл.
Антисемітизм як зброя проти України
На початку 2024 року Державний департамент США заявив, що «пропагандисти Кремля використовують антисемітизм як зброю, щоб змусити замовкнути російських євреїв, які виступають проти війни».
Росія використовує антисемітизм як свою риторику. Кремль зображує Україну та її прихильників нацистами, антисемітами та «русофобами», демонізує Зеленського
«Намагаючись захистити свою невиправдану неоімперську війну проти України перед міжнародною спільнотою та внутрішньою аудиторією, сьогоднішня Росія часто використовує антисемітизм як свою риторику. Кремль неправдиво зображує Україну та її прихильників нацистами, антисемітами та «русофобами», демонізує президента України Володимира Зеленського, звинувачує євреїв як найгірших нацистів та маніпулює історією Голокосту в політичних цілях», – зазначає Держдеп у своєму звіті.
Звіт додає, що згідно з інформацією уряду США, Федеральна служба безпеки Росії (ФСБ) надала фінансування та пряме завдання для просування антиукраїнського контенту в інтернеті, який часто показували поряд з антисемітським контентом.
Ця пропаганда знайшла свій шлях і до американської політики, розповів Голосу Америки Стівен Мур, керівник Ukraine Freedom Project – «Проєкт свободи України» (UFP), який відіграв важливу роль у просуванні військової допомоги Україні.
За словами Мура, нещодавно міф про «українців-антисемітів» перетворився на міф про «українців, які переслідують християн», і навіть про «єврейського президента, який переслідує християн».
Вони змінили наратив і почали казати, що «єврейський президент переслідує християн»
«Вони зрозуміли, що наратив, що «українці переслідують євреїв» не дуже працює, коли на чолі країни президент-єврей. І тоді вони змінили цей наратив і почали казати, що «єврейський президент переслідує християн», – сказав Мур у розмові з «Голосом Америки» влітку нинішнього року.
Колишній керівник апарату одного з лідерів Республіканської партії в Палаті представників Стівен Мур сказав, що при зустрічах у Конгресі, коли він пояснював, що росіяни переслідують на окупованих територіях усі християнські громади, крім тих, що пов’язані з Російською православною церквою, «вони нам казали: «А ми думали, що це Зеленський переслідує християн».
Тим часом Росія на захоплених українських територіях унеможливлює вільну діяльність усіх релігійних громад, крім громад РПЦ, говорить Максим Васін, виконавчий директор українського Інституту релігійної свободи.
На окупованих територіях українські священики чи пастори підлягають довільним арештам, ув’язненням, тортурам і навіть вбивствам
На одній з дискусій у Вашингтоні він сказав, що «усі російські церкви і релігійні організації діють під наглядом ФСБ та інших спецслужб».
«Якщо українські церкви відмовляються підпорядкуватися російським релігійним центрам на окупованих територіях, то такі українські священики, чи пастори підлягають довільним арештам, ув’язненням, тортурам і навіть вбивствам», – сказав Васін.
У серпні президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, пов’язаних із Росією».
Документ забороняє діяльність Російської православної церкви (РПЦ) та афілійованих із нею релігійних структур, насамперед Української православної церкви (Московського патріархату). Також закон запроваджує заборону на пропаганду ідеології «русского мира», включаючи її просування через релігійні організації.
Російську православну церкву широко критикують міжнародні наглядові організації за тісні стосунки з російським урядом та за авторство ідеології «русского мира». Нещодавно Рада Європи назвала церкву інструментом пропаганди Кремля, а Болгарія та Естонія вислали церковних чиновників через міркування безпеки, У Чехії голову РПЦ патріарха Кирила, який називає війну проти України «священною», внесено до санкційних списків.