Українська письменниця Оксана Забужко обурилася подачею мас-медіа інформації про смерть режисерки Світлани Олешко.
Про це вона написала на своїй сторінці в Facebook.
“Бо коли вмирає один із провідних у країні реформаторів театру, а ЗМІ навперебій висипають гирилицю заголовків “Померла перша дружина Жадана” (sic! – а під тим, на відчіпного, кілька криво склеєних рендомних фактів біографії), – це, розуміється, бидложурналістика”, – написала Забужко.
Письменниця нагадала, що в Харкові 30 років працював революційний театр “Арабески”, котрий очолювала Світлана Олешко і в першу чергу вона була митцем, а вже потім чиєюсь дружиною, вказавши на непрофесійність сучасних журналістів.
Забужко закликає своїх читачів вивчити діяльність “Арабесок” та зрозуміти, чим вони були в історії нового українського театру.
“Саме таку роботу мали б зробити українські журналісти – і представити її публіці, замість жовтих заголовків, що нічим не різняться від “новин” 2000-х про Надю Мейхер. І саме такої роботи суспільство має право од них вимагати – особливо під час війни”, – зазначила письменниця.
Театр «Арабески» було засновано у 1993 році студентами театрального відділення Харківського інституту мистецтв. Він відкривався як студентський експериментальний театр, де читали вірші поетів Розстріляного відродження. Як режисерка, Світлана Олешко ставила виставу «Червоний Елвіс» (2010) та «РАДІОШАНСОН: вісім історій про Юру Зойфера» (2007) за текстами Сергія Жадана, «ЧОРНОБИЛЬ™», українсько-польсько-білоруський документальний спектакль (2006) та багато інших. З 2008 року Театр займався продюсуванням гурту «Мертвий півень».
Після повномасштабного вторгнення Олешко працювала у Польському театрі імені Арнольда Шифмана. У березні цього року у Варшаві відбулася премʼєра її вистави «Харків, Харків», яка розповідає про діяльність театру «Березіль» та його засновника Леся Курбаса.