-2.9 C
Kyiv
Понеділок, 23 Грудня, 2024

український історик Ігор Стамбол – про події в Україні (Відео) – ЧЕline |
(cheline.com.ua)

Найпопулярніші

Війна, її передумови та майбутнє для України, вплив результату на виборах у США для українців та чи скоро в Україні настане мир? Усе це ми обговорюємо в розмові з українським істориком Ігорем Стамболом.

ЧИ БУЛА ГОТОВА УКРАЇНА ДО ЗБРОЙНОГО КОНФЛІКТУ?

«Це боротьба українців за свою незалежність. Багато хто казав, що ми незалежність отримали просто так, без боротьби. Вона була – це дисиденти, це було підпілля. Але саме збройна частина була, скоріш за все, неминучою. Єдине, що нам дуже хотілось би, щоб цього не було. Чи можна було цьому запобігти? Мені здається, що можна було б, але тут питання як до міжнародної спільноти, як до самих московітів – чому б їм не зайнятися собою? – так і питання до нас.

Як історик можу сказати, що вочевидь наша гуманітаристика, тобто все, що стосується знань про нас самих і про наших сусідів, тобто ворогів… Це можна було б більше подати так, щоб ми були краще готові. У будь-якому разі ми виграли тридцятиліття. Ми більш-менш були готові до цього збройного опору та можемо сказати, що московіти не такі вже й сильні, як навіть нам здавалося, і їм зокрема, і всьому світові.» — Ігор Стамбол, історик

ЯК МОЖНА ОЦІНИТИ ПОДІЇ НА ФРОНТІ ЗАРАЗ?

«Ми не знаємо втрат і не маємо їх знати, бо ми – цивільні люди. Я оцінюю з перспективи позитивної, що три роки трималися доволі успішно. Те, що московити захоплюють, спалюючи землю, села, міста. Що ж вони отримують у кінцевому результаті? Безперечно, в них є поразки.

Мінус у цьому всьому – це втягнення Північної Кореї. Це видається так, що якщо вже північнокорейці зайшли, то можуть бути й інші найманці, і може знову ж таки розпалюватись усе це. Але ми досить добре трималися. І немає жодних підстав думати, що ми далі не будемо триматися. Єдине – це те, що можуть бути різні рішення, щоб трималися.

Ми бачили, що московіти роблять, коли захоплюють території. Вони чинять геноцид. Ця війна теж геноцидальна. Тобто вона не за якісь території чи за якісь ресурси. Вона за те, щоб знищити народ. У нас нема іншого вибору. Ми всі не виїдемо. Треба боротися. Я вважаю, що для українців це є очевидним. Зрозуміло, що я зараз побоюсь зими. Московіти, так сталося, що вміють воювати взимку. І всі їх просування – це зазвичай за зими. І будемо сподіватися, що наші Збройні Сили будуть їх зупиняти щоразу сильніше та потужніше, щоб для них ця зима виявилася дуже суворою.»,- Ігор Стамбол, історик

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад дві тисячі пожеж за рік: працівники ДСНС на Чернігівщині проводять профілактичні заходи (Відео)

ЯК ВПЛИНЕ ПЕРЕМОГА ТРАМПА НА ВИБОРАХ У США НА ПОДІЇ В УКРАЇНІ?

«Як особистість, як постать, з огляду на політичні гасла, які від Трампа ідуть, для мене це малоприємно, бо це все – про популізм, причому суто спрямований на американського слухача. На жаль, у світі популізм перемагає. Відбулася заміна в їхніх кабінетах, і ця заміна нам дає певну надію.

Ми весь минулий рік трусились, що ж буде, немає американської допомоги, бо вона застрягла на їхніх демократичних інституціях і на тих моментах, що пов’язані з бюрократією. І що зараз? Зараз у нас певна надія, що, можливо, через оцю імпульсивність, яку демонструє Трамп, відбудуться певні зміни. Але цілком може бути, що ці зміни нас не порадують. І нам знову ж таки треба сподіватися на самих себе.»,- Ігор Стамбол, історик

ЧИ МОЖЛИВА ПЕРЕМОГА УКРАЇНИ В ЦІЙ ВІЙНІ?

«Нам усім хочеться перемоги тотальної – такої, як була над нацистською Німеччиною. Це настільки справедливо, настільки логічно й хотілося б. Але треба розуміти, що такої коаліції, як проти Німеччини, не відбулося. Ми не настільки сильні, щоб дійти в московітів аж за урал, і німці свого часу цього не могли зробити, тому, звісно, все завершиться перемовинами. Єдине, що теж з історичного погляду, війни не обов’язково завершуються перемовинами двох сторін. Буває так, що це кілька сторін. Буває так, що це на нейтральній території.

Перемовини важливі. Тільки треба розуміти, що для багатьох політичних сил в Україні та політичних постатей це буде дуже складно, тому що вони дуже багато говорили, що перемовини вони не будуть вести, і їм доведеться змінювати цю риторику.

Очевидно, що нам треба з певними аргументами виходити на перемовини. Так це буде, вочевидь, що ми дізнаємося постфактум. Бо на сьогодні світ настільки позитивно багатий, що сама тема перемовин не може звучати під час самих перемовин. І вона не може звучати, щоб ці перемовини не зривались. Як це буде, ми не знаємо. Але мені особисто як громадянину України хотілось би, щоб це завершувалося, однак із перспективою того, що не повториться.

Суспільство хоче перемоги. Водночас суспільство хоче, щоб рідні перестали вмирати на фронті. Тому вочевидь, що до цього йде. І треба розуміти: що пізніше це буде, то більше смертей.»,- Ігор Стамбол, історик

ЩО ЧЕКАЄ НА УКРАЇНУ В МАЙБУТНЬОМУ?

«Ми маємо дуже великі перспективи пропонувати якісь рішення, якісь інноваційні методи, бо багато очей зараз повернуті на нас. Після того як закінчиться війна, ми можемо десь подивувати, запропонувати досвід: медична галузь, військова галузь, так само тема відбудови.

Ми точно вистояли, ми ствердилися, ми підтвердили світу, що ми є. Світ нас визнав. Світ нам дав Нобелівську премію, світ нам дав «Оскара», зараз Різдво – і світ знає «Щедрик», і він знає точно, що він з України. Світ визнає і Голодомор, і геноцид. Тобто для світу ми існуємо.»,- Ігор Стамбол, історик

Журналіст: Оксана Замятіна

Оператор: Сергій Бутько

Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv

ЧEline

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини