3.2 C
Kyiv
Середа, 1 Січня, 2025

Запоріжець Олександр Шкаліков знайшов колесо, яке використовувалось під час будівництва Дніпрогесу для опор ЛЕП – Три щогли
(zprz.city)

Найпопулярніші


Олександр Шкаліков знайшов колесо від вже неіснуючої четвертої опори “Трьох щогл”

Запоріжець Олександр Шкаліков знайшов у Дніпрі біля Хортиці та організував підйом колеса, яке вірогідно використовувалось під час будівництва греблі Дніпрогесу для опор лінії електропередач (знамениті “Три щогли”). Новий артефакт, що перебував під водою, він передав Національному заповіднику “Хортиця”.

Читайте також: Захист від руйнації – на узбережжі Дніпра на Хортиці законсервували фрагмент старовинного військового човна

Скульптор і нацгвардієць Олександр Шкаліков за освітою є істориком. Він розповів zprz.city про колесо:

“”Точний діаметр колеса 140 см, ми замірили рулеткою. Точну вагу не скажу, важке. У колеса шість променів спиць. В ньому є дубові вставки, закріплені гвинтами, – тоді не було сучасних ізоляційних матеріалів.

Знайшов його після того, як внаслідок руйнування дамби 6 червня 2023 року знизився рівень води у Каховському водосховищу – тоді я його і побачив. Я сфотографував. Але  одразу забрати колесо не вийшло, тому що воно дуже важке, доріг, щоб під’їхати там немає. Було потрібно багато людей і зараз трапилась така нагода. Люди попросили, щоб я не називав їхні прізвища.

Взагалі, багато артефактів було виловлено перед Хортицею напроти урочища Сагайдачного, де я живу”.

Олександр Шкаліков нагадав, що в урочищі Сагайдачне знайшли старовинну мотику – знаряддя довжиною 20 см, зроблене з рогу благородного оленя, якій близько 5-7 тисяч років. Мотику знайшов його сусід, звернувся до Олександра, а вже той – Національному заповіднику “Хортиця”.

“А напроти цієї знахідки, на Хортиці, знаходилось колесо, біля “Трьох щогл”. Там три вежі, а раніше було чотири. Видно фундамент і основу четвертої вежі. Це колесо лежало напроти четвертої вже неіснуючої вежі. І за логікою воно є частиною цієї вежі. Якщо подивитись на вежі, то зверху на кожній є чотири колеса. Нам пощастило, колесо збереглося під водою, його ніхто не здав на металобрухт”, –  вважає Олександр Шкаліков.

До речі, ми писали, що четверту опору ЛЕП не стали відновлювати після Другої світової війни.

Колесо, за словами Олександра Шкалікова, передали в реставраційний ангар Національного заповідника “Хортиця” (Музей судноплавства).

У пресслужбі заповідника “Хортиця” мені повідомили, що коментарі щодо колеса зможуть надати лише після того, як їхні спеціалісти оглянуть артефакт.

Ми писали, що нова виставка “Різдво під сиренами” у Виставковій залі Запорізької організації Національної Спілки художників України є першою, відкритою під керівництвом нещодавно обраного голови ЗО НСХУ Олександра Шкалікова. Процес офіційного оформлення на посаді, за його словами, ще триває.

Також ми писали, що Олександр Шкаліков є засновником творчої майстерні “Pottery Island” (“Гончарний острів”) та робили репортаж з цієї незвичайної майстерні.

Фото Юлії Покас, Олександра Шкалікова


ZPRZ.CITY

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини