-2.4 C
Kyiv
Неділя, 5 Січня, 2025

Електричні багі та квадроцикли: 6 плюсів та мінусів
(galka.if.ua)

Найпопулярніші

За останні років десять прогрес акумуляторних технологій тихенько, але впевнено змінив світ звичної нам техніки. Після шокової терапії на ринку автомобілів і дронів, технологічна революція підкралася до малої спеціалізованої техніки, як от електричні квадроцикли та мотовсюдиходи (UTV). Яскравий приклад – американська модель Volcon Stag з 42 кВт⋅год батареєю на 140 к.с., і максимальною швидкістю у 128 км/год. Непогано, так? Пояснюємо головне зі статті, опублікованої на Bimbarent, платформі прокату транспорту від власників – від баггі до Sherp.

Яка дальність пробігу електричних мотовсюдиходів?

Це найбільш популярне питання, яке ставлять під час першого тест-драйву електричного баггі. Так от, за останні три роки виробники “наростили” об’єм батареї, і тепер середньостатистичний мотовсюдихід має 50-65 км пробігу на одному заряді. Не нагадує першого покоління електрокари? Але у 2025 році є Pro версії з підвищеною ємністю акумулятора, де виробник заявляє вже про 160 км пробігу на одному заряді. З урахуванням того, що під час активної їзди розрядка батареї відбувається швидше, кілька годин можна і поганяти.

Наприклад, є електромобіль від Hisun Motors, який більш відомий нам під ім’ям Polaris Ranger EV. Він використовує літій-іонні акумулятори на 80 кВт⋅год для живлення чотирьох електродвигунів на задній осі, і двох на передній. Загалом шість. Максималка заявлена під 120 км/год. На повну зарядку батареї витрачається близько 8 годин, а вартість Polaris Ranger EV починається від 29 999 доларів.

Далі перейдемо до переваг та недоліків електричних мотовсюдиходів.

Технологічний прогрес

Перший електромобіль з’явився значно раніше, ніж автомобіль із двигуном внутрішнього згоряння, але тільки зараз ємність акумуляторів дала змогу перевершити ДВЗ за ефективністю, плавністю ходу, реактивністю, економією, надійністю.

Екологічні норми

З кожним роком дедалі більше зростає занепокоєння щодо екологічного стану на Землі (і не дарма), тож споживачі більше надають перевагу до еко-френдлі рішень, як-от електромобілі. А електричні квадроцикли та мотовсюдиходи, як ви здогадались, теж не виробляють викидів, що загалом сприяє зниженню вуглецевого сліду.

Ба більше, відсутність поруч вихлопних газів безумовно знижує ризики для вашого здоров’я. Для когось це важливіше, ніж замалий крутний момент.

Економічні міркування

Електричні мотовсюдиходи, як і електромобілі, вважаються більш вигідними в довгостроковій перспективі володіння – завдяки технічному обслуговуванню (не потрібна заміна мастила, гумок, прокладок, та інших витратних матеріалів, традиційних для ДВЗ).

Однак ця перевага все ще викликає скептицизм, оскільки дорожча початкова вартість електро всюдихода може бути знівельована деградацією батареї, що, у свою чергу, суттєво впливає на залишкову вартість транспорту. Аналогічна ситуація зараз спостерігається на ринку електромобілів: деякі моделі Mercedes і BMW після першого року експлуатації втрачають у ціні до половини своєї вартості. Чому так відбувається? Складно відповісти. Але якщо ви націлились на покупку, то через рік можна добре зекономити.

Дальність поїздки та зарядна інфраструктура

Одна з найболючіших тем в Україні, пов’язаних з усіма електромобілями, – це занепокоєння з приводу запасу ходу на одному заряді, та пошуку зарядної станції поза домом чи запланованим місцем зберігання транспорта.

Перші електричні баггі мали запас ходу до 30 км, і вважалися дуже дорогими та безглуздими іграшками, як зараз електричні моторні яхти. Але у 2025-му електричні квадроцикли та мотовсюдиходи вже досягти 160 кілометрів на одному заряді. А це вже щось. Крім того, постійно зростаюча мережа зарядних зарядних станцій по Україні додає життєздатності для електрично-екстремального транспорту.

Безшумна їзда

Майже безшумна їзда на електричних UTV і ATV знайшла практичне застосування в найрізноманітніших сферах. Наприклад, мисливці цінують їх за можливість непомітно підкрастися до дичини. А з початку повномасштабного вторгнення військові активно використовують електротранспорт у розвідувальних операціях і для прихованого пересування на передовій. Крім того, давно знайомі вам електричні гольф-кари використовуються на території парк-готелів, де гості цінують тишу та звуки природи.

Основні недоліки електричних баггі та квадроциклів

  • Вартість: Як згадувалося вище, початкова вартість електричних моделей поки що вища, ніж в аналогічних моделей із ДВЗ. Це пов’язано з дорогою вартістю акумуляторів. До речі, Тойота обіцяє перейти на твердотільні акумулятори через кілька років, і цей перехід істотно знизить вартість кВт години батареї.
  • Обмежений запас ходу: Хоча тривалість пробігу всіх видів електромобілів постійно збільшується, він все ще суттєво поступається ДВЗ.
  • Тривалий час заряджання: Через те, що на електричних баггі та квадроцикли не передбачена підтримка 800 вольтової мережі, час заряджання займає до 8 годин. Як ви бачите, це значно довше, ніж заправитись класичним паливом на АЗС.
  • Довговічність і вартість заміни акумулятора: Хоча в Інтернеті зустрічаються статті про те, що моделі Tesla і Nissan Leaf після 10 років експлуатації зберігають до 80% ємності, фактичний запас може катастрофічно відрізнятися від публічних заяв. А вартість відновлення або заміна повної батареї може обійтися його власнику в кругленьку суму, наближаючись до $30 000.
  • Чутливість до екстремальних температур: Високі, так і низькі температури, все ще впливають на продуктивність і термін служби акумулятора. Батарею потрібно, то охолоджувати, то підігрівати. А ви знали, що оптимальне середовище для електромобіля – це +15 градусів?

Тож, перш ніж піддатися новому тренду електрифікації, тверезо оцініть ваші завдання і умови експлуатації баггі або квадроцикла.





Galka.if.ua

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини