Як у Запоріжжі будували церкву майже 250 років тому

1 серпня 1778 року розпочалось будівництво нової Свято-Покровської церкви. У цей день павлоградський протоієрей Олексій Хандалєєв освятив закладку храму. Про цю подію розповів запорізький краєзнавець Роман Акбаш.

Читайте також: Сто років тому у Запоріжжі перейменували одразу три вулиці на Південному селищі – яка причина

Зазначається, що нову споруду будували замість колишньої, вже підупалої та затісної, Покровської церкви – на тому ж місці й з тим самим іменем. У доробках Якова Новицького можна прочитати, що церкву будували на кошти «посадських мешканців і меценатів», серед яких більшість складали запорожці  («Летючий, Зінчук, Гайдук, Карбула, Галичий, Нескреба, Самчика, Кінебас та інші»).

Ймовірно тому будівля належить до унікального типу ярусних ротонд – храмів, які були поширені на землях запорозьких козаків. Дослідник із Придніпровської  державної академії будівництва та архітектури Олександр Харлан навіть ввів у науковий  обіг окремий термін для храмів такого типу  – «додекагони». Основний об’єм таких церков – гранчастий, 12 граней.

Відкриття храму відбулося вже в лютому 1789 року. До нашого дня ця версія Свято-Покровської церкви не дожила –  замість неї у 1890 році був відкритий кам’яний собор (майже на тому ж місці, де останній був відбудований вже в наші часи).

Раніше ми розповідали, який вигляд мала більше 100 років тому Домова церква Святої Марії Магдалини у Запоріжжі.

Також ми писали,  як виглядала Пилипівська церква на початку 20 століття.  У 1873 року в Олександрівську відкривається ще один православний храм. Його освячують 12 листопада – напередодні дня апостола Пилипа. Даті відповідає і назва нової церкви – Пилипівська.