3.7 C
Kyiv
П’ятниця, 10 Січня, 2025

комбат із Куп’янського фронту про переваги ЗСУ над РФ біля Осколу
(www.radiosvoboda.org)

Найпопулярніші

Наприкінці першого тижня 2025 року проєкт DeepState повідомив про окупацію села Лозова на півдні Харківської області. За даними аналітиків, агресор тепер рветься до сусіднього села Нова Кругляківка, що розташоване неподалік від берега річки Оскіл. Захоплення Лозової стало доволі неочікуваним – DeepState фіксував певне затишшя на цій ділянці фронту. Це село лежить за кілька кілометрів на південь від уже створеного РФ плацдарму на східному березі Осколу – так званого Піщанівського виступу. Там зараз агресор впритул підійшов до річища і, вочевидь, намагається його форсувати.

Навіщо Росії іще один плацдарм на східному березі Осколу, про наміри створити який свідчить, вочевидь, захоплення Лозової? Чи намагається зараз агресор перейти Оскіл – і якщо так, як вдається стримувати загарбників? І яка взагалі ціль РФ на цій ділянці фронту, яка віддалена від головної мети Кремля – Донбасу? Про це журналісти проєкт Радіо Свобода Донбас Реалії розпитали командира батальйону «Хорив» 1-ї президентської бригади оперативного призначення Нацгвардії «Буревій» Костянтина Вахрамєєва, який із побратимами тримає Піщанівський виступ.

– Костянтине, розкажіть, наскільки інтенсивні зараз спроби агресора вийти до річки Оскіл? Чи можна взагалі говорити, що було в останні кілька тижнів затишшя? Зокрема, на це натякнув проєкт DeepState.

Противник постійно здійснює штурмові дії, щоб витіснити нас до річки Оскіл

– Ситуація на цій ділянці складна. Противник постійно здійснює штурмові дії – з залученням техніки, без залучення техніки – шукає можливості, як пройти через бойові порядки Сил борони, щоб витіснити нас до річки Оскіл.

На цей момент Сили оборони, які виконують тут завдання, стійко боронять цю ділянку фронту, завдають максимального вогневого ураження по противнику, тим самим не даючи цим колонам бронетехніки або пішим, коли вони групами заходять, просуватись.

– Я так розумію, там ландшафт рівнинний, і це допомагає знищувати колони бронетехніки?

– Це переважно рівнини, але є і місцевість, важка для використання FPV-дронів і проведення аеророзвідки. Не завжди виходить уразити всю техніку на підступах. Іноді буває, що перед самими бойовими позиціями особовий склад вже ручними гранатометами вражає техніку і піхоту.

Читайте також: «Одна така успішна операція може змінити хід бойових дій»: командир першого у світі полку БПаК

– Якщо дивитися на карту DeepState, зважаючи на все, агресор намагається форсувати Оскіл. Розкажіть, як це відбувається, як вдається цього не допускати?

– На цій ділянці фронту противник більше намагається розширити ділянку. Поки що там явних їхніх дій з форсування річки Оскіл не було. Вони намагаються ліворуч на Кругляківку [просуватись] або в іншу сторону, на Загризове.

Їм потрібно розширити плацдарм, щоб далі проводити вже якісь більш масовані наступальні дії. Річка тут доволі така болотиста, і там сподіваються, що вона замерзне і війська зможуть спокійно переправитися.

Ситуація на Піщанівському виступі, мапа DeepState на 8 січня 2025 року

– Тобто, зараз, я так розумію, армії РФ треба розширити цей плацдарм, тому що річка не така, як звичайна, і там потрібно певні фортифікації навіть будувати, щоб її форсувати?

Противнику потрібно розширити плацдарм

– Так, звичайно, тут потрібно і переправи їм будувати, поновлювати це все. Тобто річка там, як відображено на карті, а до неї ще болотиста місцевість, що дуже сильно заважає противнику навіть у пішому порядку підійти до самої річки. Для нас це великий плюс, що противник зупиняється, противник сповільнюється і тим самим можна завдавати якісне ураження по ньому.

– Оця Лозова – це вже черговий такий плацдарм, який Росія намагається створити на лівому березі Осколу. Навіщо ці безкінечні плацдарми? Вони просто хочуть витіснити Сили оборони з правого берега? Ось таке просте завдання у Росії стоїть?

– Так, завдання, звичайно, просте – витіснити Сили оборони на ту сторону річки, тут вже побудувати свою оборону, здійснити перегрупування військ і тим самим створити такий міжпозиційний бар’єр, щоб між нами був.

– Як погода впливає на ведення бойових дій? Я так розумію, морозів немає, земля м’яка, тумани.

– Тут від річки Оскіл дуже великі бувають тумани, такі, що проводити якісну аеророзвідку дуже тяжко. І кожного разу, коли така погода, противник намагається якимись групами невеликими, по 2-3-4 особи, десь зайти, десь заховатися, знайти якісь укриття.

Потім, коли розвиднюється, вже роботи починається більше, ми вже працюємо, виявляємо. Але будь-яку погоду використовуємо що ми, що противник в своїх цілях для покращення тактичного положення.

Читайте також: Вистачає чи ні? Що насправді відбувається з постачанням дронів у ЗСУ

– Чи стикались на вашій ділянці з дронами на оптоволокні? Є якась дискусія серед українських захисників, як їм протидіяти? Шукають якийсь антидот і виробники, і Міноборони, і ГУР?

Дрони на оптоволокні дають противнику змогу більш якісно бачити наші позиції, точніше вражати і далі летіти

– Так, є випадки використання противником дронів на оптоволокні. Воно, звичайно, не таке масове, але є випадки ураження ними якихось наземних цілей. Дрони на оптоволокні дають їм змогу більш якісно бачити наші позиції, точніше вражати і далі летіти.

Таким чином трохи ускладнюється ситуація через такі дрони. Ми зі свого боку теж працюємо в цьому напрямку, щоб якнайшвидше перейти на використання дронів на оптоволокні.

Читайте також: Російський «КВН» невразливий? Як ЗСУ здолати дрон, яким керують через оптоволокно

– А як протидіяти таким дронам?

– Це проблема. Засоби РЕБ, які ми маємо, вже неефективні під час використання цих дронів. Тобто потрібно розвиватися, щоб знайти рішення цієї проблеми, аби втрачав зв’язок цей дрон, інші способи протидії шукати, щоб ці дрони не змогли пролетіти до наших позицій.

Така ситуація поки що не часто, але іноді буває, що помічаємо використання. Вони, видно, так само проводять якусь роботу, тестують їх.

– Але це поки не масове застовування на вашій ділянці фронту?

– Ні, ні, не масове, – поодинокі випадки.

– Глава Харківської військової адміністрації Олег Синєгубов повідомляв, що російські війська атакують цивільні переправи через Оскіл. Ми одну з таких атак бачили в грудні, коли росіяни ударили по понтону в Райгородку недалеко від Лиману. Як думаєте, навіщо їм знищення цивільних мостів?

– По-перше, всі мости, які є цивільні, вони їх розглядають як військові, так би мовити, щоб ми їх не використовували. І для деморалізації населення, яке залишилося там. Противник показує, що він може дістатись до всіх цих переправ, може все знищити і контролює обстановку на цій ділянці. Показує, що вони все ближче і ближче до них підходять.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту [email protected], у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім’я не буде розкрите.

Повномасштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.

На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п’яти.

Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.

11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.

Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.

Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.

З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.

6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.

Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.

Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.

Радіо Свобода

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини