30 грудня 2024 року президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт про ліквідацію МСЕК по всій території України від 1 січня 2025 року. Основною причиною ліквідації МСЕК стала корупційна діяльність деяких установ.
16 грудня того ж року під час сесії Чернігівської обласної ради депутати проголосували за ліквідацію МСЕК на Чернігівщині. Наразі замість 13 МСЕК, які працювали на Чернігівщині, на базі 11 медичних закладів області створено 68 спеціальних експертних команд. Вони розташовуються в Чернігівській обласній лікарні; Чернігівському медичному центрі сучасної онкології; обласній психоневрологічній лікарні; Чернігівській центральній районній лікарні; Чернігівських міських лікарнях №2, 3, 4; Прилуцькій центральній міській лікарні; Ніжинській центральній міській лікарні; Корюківській центральній районній лікарні; Бахмацькій міській лікарні.
Наразі триває процес ліквідації Чернігівського обласного Центру медико-соціальної експертизи.
«Працює ліквідаційна комісія, і зважаючи на те, що МСЕК не виконує функцію власне експертизи, то зараз ми працюємо з нашими колегами з цього закладу над тим, що передаються в лікарні для подальшого визначення роботи експертного оцінювання архівні справи цього закладу», – зазначає начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА Андрій Лінник.
44 тисячі справ уже розподілено серед закладів охорони здоров’я. Як зазначає Андрій Лінник, це лише половина всіх справ.
«Складений відповідний графік на місяць. Зокрема, ми говоримо зараз про січень. У нас на січень приблизно 1200 справ є по області для розгляду – це і первинні пацієнти і переогляди. Вже на сьогодні розглянуто понад 400 справ», – пояснює начальник Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА Андрій Лінник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Чернігівщині в дитини зафіксували перший випадок метапневмовірусу
Із 275 справ, переданих із центру МСЕК Чернігівській міській лікарні №2, уже розглянуто 57.
«30 хвилин – це середній час на огляд хворого. Вдень ми приймаємо в середньому до 10 хворих на один робочий день. Але в перший тиждень, коли ми почали працювати, то програмна система була перевантажена», – зазначає заступник медичного директора з експертних питань закладу Валентин Богдан.
У кожному медичному закладі працюють не менше як дві команди одного профілю для забезпечення безперервного та правомірного процесу оцінювання.
Експертне оцінювання повсякденного функціонування особи може проводитися в чотирьох форматах: очно, дистанційно, заочно, на виїзді.
«Заочному огляду підлягають три групи пацієнтів – це онкологія 3 або 4 стадії, лежачі хворі та ті, в кого є ампутація певного органа або кінцівок. Для дистанційного огляду мають бути засоби телекомунікацій. Але для людей із села, у якому нема зв’язку, це складно, тому впровадження цього формату триватиме з 1 січня 2026 року. Загалом 90% оглядів відбуваються очно. Для очного огляду достатньо 30 хвилин, для виїзного огляду – від двох годин. Виїзних оглядів ще не було, три справи за цей час уже було переглянуто заочно», – каже заступник медичного директора з експертних питань закладу Валентин Богдан.
Для проходження експертного оцінювання необхідно звернутися до сімейного або лікуючого лікаря. Лікар у свою чергу формує скерування, до якого прикріплює всі необхідні документи в електронному вигляді. Медичний заклад, у якому буде проводитися експертне оцінювання, вибирають спільно, з огляду на побажання пацієнта.
Оксана Замятіна
Отримуйте оперативні новини Чернігівщини – підписуйтеся на наш Telegram-канал – https://t.me/CheLineTv