Розвідка Великої Британії заявляє, що невизначеність щодо майбутнього російської присутності й можливостей у Східному Середземномор’ї залишається високою після падіння режиму Башара Асада в Сирії.
«Після падіння режиму Асада, колишнього сирійського союзника Росії, російська постійна середземноморська оперативна група наразі не має доступу до своєї військово-морської бази в Тартусі для технічного обслуговування і матеріально-технічної підтримки. Порівняної альтернативної бази для РФ у регіоні немає. Майбутнє російських баз у Сирії залишається неясним, тоді як у країні панує політична невизначеність», – йдеться в повідомленні.
При цьому в розвідці Британії наголосили, що Росія майже напевно прагне зберегти присутність у Середземному морі.
«Її здатність логістично підтримувати як свою армію, так і своїх приватних військових підрядників в Африці, а також зменшення репутаційної шкоди, завданої падінням режиму Асада, майже напевно будуть пріоритетами для російського уряду. Наміри Росії передислокувати будь-які сили чи обладнання до потенційних альтернативних місць у Північній Африці залишаються незрозумілими», – йдеться в повідомленні, оприлюдненому Міністерством оборони Британії.
У розвідці зазначили, що російське керівництво майже напевно вважає війну проти України своєю першочерговою турботою, і пріоритизація конфлікту в Україні, «ймовірно, погіршила здатність Росії утримувати режим Асада при владі».
На початку грудня у Сирії був повалений режим Башара Асада, влада перейшла до сил повстанців, очолюваних ісламістською організацією «Хаят Тахрір аш-Шам». Асад і його родина, які династійно правили в Сирії понад 50 років, були змушені тікати до Росії.
Після повалення режиму Асада Росія зменшує свою військову присутність у Сирії і переміщує частину своїх активів з близькосхідної країни до Африки.
Щоб компенсувати потенційну втрату авіабази в Хмеймімі і військово-морської бази в Тартусі, Росія, схоже, збільшує свою присутність в Лівії, Малі і Судані, хоча експерти кажуть, що втрата сирійських баз є серйозним ударом для Кремля.