У звітах правоохоронців частіше стали з’являтися повідомлення про шахраїв, які обманюють з працевлаштуванням.
Вразливі групи це – діти до 18 років та приїжджі, або будь-які інші люди без досвіду роботи.
Зважаючи, що в країні чимало переселенців, які втратили роботу, то наступна інформація може бути корисною.
Пошук роботи можна розділити на два типи це – активний, коли звернення до компанії напряму з надсиланням резюме, та пасивний – коли ви не шукаєте роботу цілеспрямовано, але створюєте умови, щоб пропозиції самі вас знаходили (створення резюме та розміщення на сайті). Другий варіант більш зручний для шахраїв, бо навіть без реєстрації людина може дізнатися ваш номер, а далі шукати контакт.
Краще використовувати спеціальні сайти для пошуку роботи, бо в них є модерація, яка вже попереджає деякі шахрайські схеми.
Перше й основне правило – перевіряйте компанію.
Шукайте відповідь на питання: Хто це? Шукайте інформацію про компанію в інтернеті: офіційний сайт, відгуки, присутність у соцмережах. Також можна запитати, чи зареєстрована компанія в офіційній базі ЄДРПОУ, або якусь іншу офіційну інформацію.Перевірте, чи вказані контактні дані роботодавця (телефон, електронна пошта).
Будьте обережні з підозрілими вакансіями.
Уникайте пропозицій із занадто високою зарплатою, що не відповідає вашим навичкам. Зверніть увагу на розмите або невиразне описання обов’язків.
Будьте обережні з персональними даними та не оплачуйте нічого наперед.
Не надавайте копії паспорта, ІПН чи інших документів до укладення офіційного договору. Жодна легальна компанія не вимагатиме гроші за працевлаштування. Оплата за оформлення документів, навчання чи доступ до вакансій — це ознаки шахрайства.
Звертайте на деталі на співбесіді. Поставте собі питання “Що я бачу?!”.
Перша зустріч, співбесіда, є важливою як для роботодавця, так і для претендента на робоче місце, формується перше враження з обох сторін. Шахраї не люблять, коли їм ставлять багато запитань, а зі своєї вони можуть задати лише одне: “Коли ви зможете працювати?”. Підозріло виглядає й те, що на місці співбесіди або при першій зустрічі роботодавець не може показати/сказати конкретно про місце роботи, адресу, аргументуючи, що воно – в іншому місці. Дратує шахраїв і прохання представити ЄДРПОУ, або якусь іншу інформацію про організацію. Привід задуматися, коли вже після співбесіди, при вході на місце роботи треба здавати телефон, а також вам не пояснюють повністю, як і що працює в організації. Наприклад, вас посадили наймати людей, а ви не в курсі для чого
Аналізуйте умови договору.
Завжди читайте трудовий договір перед підписанням. Уточнюйте умови роботи, графік, оплату праці. Якщо організація за певних умов відмовляється укладати офіційний договір або пропонує працювати “без документів” – це тривожний сигнал, бо немає чіткої гарантії, що після місяця роботи вам скажуть:” А хто ви? Ми вас не знаємо?” і відповідно ви не отримаєте зарплату.
Радьтеся з іншими. Як це виглядає для інших?
Поділіться вакансією з друзями чи рідними. Інший погляд може допомогти помітити підозрілі моменти. Якщо щось здається підозрілим, краще відмовитися, ніж ризикувати. Будьте уважними й обачними!
Автор – Владислав Тищенко.