Зазначається, що в таких листах одержувачам пропонують перейти на сайт, який візуально схожий на портал Дія. Якщо жертва це зробить, далі від неї вимагатимуть ввести особисті дані:
- номер мобільного телефону;
- ПІБ;
- реквізити банківської картки (номер, термін дії та CVV-код).
“У жодному разі не переходьте за посиланнями у таких листах і не вводьте свої особисті дані. Вони можуть бути використані для авторизації у вашому банківському акаунті для подальшого виведення коштів“, – попередили українців.
Крім того, дані можуть використовувати, щоб не просто “обчистити” карту, але і по суті “вкрасти” її, прив’язавши банківський обліковий запис до нового пристрою. За даними ДПС, листи активно поширюються протягом останніх днів, тобто з кінця січня 2024 року.
Податкове відшкодування: як це працює насправді
В Україні щороку 31 грудня закінчується термін, протягом якого можна скористатися правом на отримання податкової знижки за попередній рік (наприклад, 2024-го за 2023-й тощо). Така “знижка” (по суті повернення певної суми з бюджету) надається у тому випадку, якщо платник податків витратив гроші на певні категорії видатків.
При цьому, щоб скористатися податковою знижкою, обов’язково потрібно подати декларацію про доходи за минулий рік. Це можна зробити в електронному кабінеті платника податків (потрібно мати електронний підпис або BankID). Декларацію потрібно створити разом із додатком Ф3 (у якому і провадиться розрахунок суми податкової знижки).
Наприклад, якщо 2023 року платник податків заплатив за своє навчання в університеті на контракті 20 тис. грн, то 2024-го він міг претендувати на податкову знижку та отримати ПДФО (податок на доходи фізособи), сплачену з цієї суми. Тобто держава може повернути такому платнику 18% від 20 тис. грн. або 3600 грн.
Це ж стосується й витрат на навчання дітей платника податків – не лише у вищих навчальних закладах, а й, наприклад, у приватних дитячих садках. Держава може повернути частину сплачених у минулому році податків у вигляді податкової знижки.
Список витрат, на які поширюється податкова знижка, зазначено у Податковому кодексі (пункт 3 статті 166). Деякі з цих витрат мають певні особливості застосування. У загальних рисах цей список виглядає так:
- витрати на платежі з іпотеки;
- частина пожертв або благодійних внесків неприбутковим організаціям, але у розмірі, що не перевищує 4% загального річного доходу платника податків;
- витрати на навчання платника податків та членів його сім’ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік, діти, у тому числі й усиновлені). Зокрема, витрати на навчання у дошкільних, шкільних, позашкільних, навчальних закладах, установах професійно-технічної та вищої освіти;
- витрати окремий перелік медичних послуг;
- витрати на внески за страхування життя чи недержавні пенсійні фонди;
- витрати на допоміжні репродуктивні технології та усиновлення дітей (зокрема, на сплату державного мита);
- витрати на встановлення газового обладнання на автомобіль;
- витрати на оренду житла внутрішньо переміщеними особами;
- витрати на придбання акцій резидентів “Дія.Сіті”.
Знижка надається лише за попередній податковий період. Тобто до кінця 2025 року можна отримати відшкодування від держави за витрати, зроблені за 2024 рік. Якщо особа не скористається правом на податкову знижку за 2024-й рік, то 2026-го це право “згорить”. Тоді людина зможе подаватись лише на податкову знижку за витратами, здійсненими вже 2024 року.