«Окупанти прописують плани наступальних дій на пів року і навіть на дев’ять місяців, на весь 2025 рік»
«Наступати намагаються, зазвичай, маленькими групами, але наші хлопці фронт тримають»
«Залежить від того, наскільки їм дадуть можливість рухатися, які вони застосовують ресурси, і як в цілому буде складатися ситуація на ділянці»
«Скувати українські сили – головна мета дій окупантів на південному напрямку».
Російські військові просуваються на Гуляйпільському та Оріхівському напрямках. Таку інформацію 1 лютого поширив американський «Інститут вивчення війни». Співзасновник українського проєкту DeepState ставить цю інформацію під сумнів. А Генштаб Збройних сил України у найсвіжіших зведеннях згадує про спроби російської армії просунутися на обох напрямках.
Що відбувається на ділянці фронту на Запорізькому напрямку, як бойові дії та російські атаки впливають на місцевих жителів, і як ситуація може змінитися найближчим часом – читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».
Начальник Гуляйпільської міської військової адміністрації Сергій Ярмак розповів «Новинам Приазовʼя», що російська армія почала частіше атакувати керованими авіабомбами (КАБами).
«Сьогодні (4 лютого) шість КАБів впало. Давно у нас 6 КАБів за годину не падало! Сьогодні все якось активізувалося», – каже він.
За словами Ярмака, жінку, яка постраждала внаслідок авіаудару, евакуювали до більш безпечного міста. Але, попри небезпеку, в місті не побільшало охочих евакуюватися. Усі, хто хотів, давно виїхали. А ті, хто залишилися, пристосувалися до складних умов.
У місті майже три роки немає електроенергії, води та тепла, нагадує начальник військової адміністрації.
«Всі об’єкти критичної інфраструктури пошкоджені або зруйновані. Багатоквартирні будинки також. Ну, і приватний сектор частково: десь стоять будинки, десь пошкоджені, десь зруйновані», – розповідає Ярмак.
«Ситуація напружена»
Гуляйпільська громада межує із Донеччиною. Її частина – зокрема, село Марфопіль, окуповане Росією. Аналітики ISW, повідомляючи про те, що російські війська просунулися на Гуляйпільському напрямку, спиралися на карту, яку поширив Генштаб ЗСУ. За даними аналітиків, просування відбулося біля Ольгівського, Степанівки, Дорожнянки та Загірного.
Начальник Гуляйпільської міської адміністрації каже, що в нього не має такої інформації.
Також у зведенні ISW згадувалось про просування російської армії на південь від села Мала Токмачка – це Оріхівській напрямок.
Начальник Оріхівської міської військової адміністрації Микола Вініченко описує ситуацію у своїй громаді як напружену.
«На даний час ситуація дуже напружена. Не тільки з КАБами, дрони постійно літають. Пошкоджені цивільні машини і авто волонтерів, які нам допомагають, і військові машини. Нещодавно було чотири прильоти КАБів по самому місту Оріхів. Наступати (окупанти), я вам скажу, ну, намагаються, звичайно, маленькими групами, але наші хлопці фронт тримають, все має бути добре», – поділився він.
«Перебувати на вулиці небезпечно»
Від Оріхова фронт зараз приблизно за 10 кілометрів, від найближчих сіл громади – на відстані 3-4 кілометри. За словами голови міської адміністрації, села Новоданилівка і Новоандріївка зруйновані на 99,9%, а сам Оріхів – на 90%.
У деяких селах громади небезпечно навіть просто виходити на вулицю – полюють російські дрони.
По прифронтових селах, звичайно, ситуація дуже напружена там пересуватись дуже небезпечно
«По прифронтових селах окупанти скидають дрони й на людей, навіть коли людина пішки йде, чи на велосипед їде. По місту поки що випадків таких не було. Вони (окупанти) скидають дрони на цивільні автівки. А по прифронтових селах, звичайно, ситуація дуже напружена там пересуватись дуже небезпечно», – додав Вініченко.
За оцінками посадовця, зараз у Оріхові залишається близько 900 людей. А загалом у громаді – 1132 людини.
Газу та електрики в місті немає з березня 2022 року. Воду розвозять комунальні служби. Є складнощі і з медичною допомогою.
«Швидка допомога не їде в наше прифронтове місто, тому що небезпечно. Якщо ще трапляється з людиною поранення, то нам військові медики допомагають. Людину евакуюють у шпиталь у сусіднє село. А далі вже перевозимо людину в обласний центр, до лікарні», – розповів він.
Про евакуацію
Останнім часом саме з сіл на Оріхівському напрямку люди дедалі частіше бажають евакуюватися. Днями волонтери благодійного фонду «Артак» вивезли 91-річну жінку.
Деталями з «Новинами Приазовʼя» поділився співзасновник благодійного фонду Данііл Пічікін.
«91 рік жінці, але вона така ще дуже активна. Але погано ходить, і ми розуміємо, що жінці важко там. Ми вимушені були по запиту громади вивезти її до Запоріжжя зараз. Після цього ми будемо працювати з цією жінкою, бо вона хоче поїхати далі. Зараз ми працюємо над тим, щоби зробити їй безплатно всі необхідні документи, всі необхідні виплати, щоб підготувати цю людину до подальшої евакуації у безпечне місце», – розповів він.
Звернення на евакуацію надходять сплесками, описує волонтер. Деколи є 2-3 охочих на тиждень, деколи 9-10. Загалом у прифронтових селах залишаються переважно літні та маломобільні люди. Ті, хто молодший, виїхали раніше.
Щоб організувати евакуацію, волонтерам доводиться ризикуючи долати чимало викликів.
Людина, коли переїздить, вона знаходиться в стресі, може піднятися тиск
«Коли виїжджають групи на евакуацію цих людей, потрібно узгодити наші маршрути, як ми будемо пересуватися, де ми будемо їхати. Тобто проробити всю логістику. Це тяжке завдання, тому що потрібно звертатися до людей компетентних, які можуть сказати, де ми можемо поїхати, де ми не можемо проїхати. Ну це саме складне. Ми вивозимо переважно людей похилого віку. Людина, коли переїздить, вона знаходиться в стресі, може піднятися тиск або ще щось. І частіше ці люди потрапляють відразу в лікарню, доводиться викликати карету швидкої допомоги, щоб людина мала можливість поїхати до лікарні та зробити щось з цим тиском. Або є такі випадки, коли у людей стаються інсульти, або ще щось, і ми маємо теж на це реагувати», – каже Пічікін.
Люди до нас приїжджають з двома-трьома пакетами і все
Зазвичай люди воліють до останнього залишатися у власних домівках. Тож виїздять лише коли стикаються впритул з небезпекою. У такому випадку тікати доводиться швидко і з мінімумом речей, пояснює волонтер.
«Люди до нас приїжджають з двома-трьома пакетами і все. Ми намагаємось надати все, що можемо. Ми маємо багато партнерів, які з нами співпрацюють, які допомагають цим людям. Це, дійсно, ті люди, котрим потрібна ця допомога, тому що в них немає нічого», – розповідає волонтер.
Де насправді зосереджена армія РФ?
Як ситуація на Запорізькому напрямку може змінитися найближчим часом?
Співзасновник проєкту DeepState Роман Погорілий каже, що не бачить накопичення російських військових на цьому напрямку.
Періодично відбуваються позиційні зіткнення. Російські війська намагаються знайти слабкі місця в українській обороні. Використовують дрони, ведуть контрбатарейну боротьбу. На думку аналітика, зараз у російської армії – інші завдання.
Рух окупантів залежить виключно від того, наскільки їм дадуть можливість рухатися
«У них задача в цілому стоїть глобальна – це окупувати Донецьку область. З приводу Дніпропетровської області вже дуже багато було сказано. Ми ледь не щодня чуємо, на жаль, і маніпулятивні моменти обговорення. Говорити про те, чи вони підуть, чи не підуть (наступати на Дніпропетровську область – ред.), ніхто не знає. Навіть той, хто говорить, що він знає, він бреше. Якщо їм (окупантам) дати можливість рухатися, вони будуть рухатися. Чи можуть вони зайти? Можуть дестабілізувати ситуацію пропагандою з їхнього боку. Це цілком можливо. Звичайно, що варто не забувати та нагадувати про напрямок, про вибудову оборони, тому що рух окупантів залежить виключно від того, наскільки їм дадуть можливість рухатися, які вони застосовують ресурси і як в цілому буде складатися ситуація на ділянці», – зазначив він.
«Мета – скувати українські сили»
Головна мета їхніх дій на південному напрямку, щоб ЗСУ не переміщували війська на Куп’янській напрямок, чи на Покровській
З тим, що пожвавлення на Гуляйпільському чи Оріхівському напрямку зараз немає, погоджується і військовий експерт, ветеран російсько-української війни Олексій Гетьман. На його думку, головна мета російського командування на цих ділянках – скувати українські сили.
«Тому я думаю, що це бажання тримати в напрузі наші збройні сили. Швидше за все, це головна причина їхніх дій на південному напрямку, щоб ми не переміщували війська на більш гарячі точки – на Куп’янській напрямок, чи на Покровській. Звісно, на Покровському напрямку вже багато місяців основні бойові дії розгортаються. Тому тут тримання в напрузі й не давати можливості розтягнення наших військ, не давати можливості перекидати війська в інші напрямки, це цілком зрозуміла тактика», – пояснив експерт.
Зараз на всіх ділянках фронту російські війська уповільнили темпи просування, додає Гетьман.
Така сама інформація і у зведенні за 3 лютого «Інституту вивчення війни». Аналітики додали, що окупаційна армія при цьому продовжує зазнавати великих втрат.
Будуть нові наступи РФ?
За оцінками Міністерства оборони України, за січень російські війська втратили загиблими та пораненими 48 200 військових. Це дорівнює трьом мотострілецьким дивізіям. Утім, застерігає Гетьман, Росія вже має на весну плани нових наступальних кампаній.
Відомо про нову фазу наступальних дій, десь на квітень, травень цього року
«Ми знаємо, що росіяни готуються, і це вже відкрита інформація – про нову фазу наступальних дій, десь на квітень, травень цього року. Вони прописують плани наступальних дій на пів року і навіть на дев’ять місяців, тобто на весь 2025 рік. Які саме напрямки вони оберуть для тиску, для наступу? Ну, якісь вдовж ліній фронту. Тут немає сенсу гадати. Це може бути південний напрямок, може бути північний напрямок, може бути Купʼянсько-Лиманський, може бути Харківський, може бути продовжено тиск на Покровському напрямку. Ми цього точно не знаємо. Що окупанти навчилися робити непогано, це швидко залізницею переміщувати війська вздовж лінії фронту», – зазначив експерт.
Головним завданням російської армії на найближчий час буде поновити ті підрозділи, які зазнали найбільших втрат, зазначає військовий експерт. Зараз у Росії спостерігаються черги з тих, хто бажає йти на війну. Про це днями в ефірі телеканалу Current Time повідомила голова благодійного фонду «Русь сидящая» Ольга Романова, яка вивчає ситуацію у місцях позбавлення волі.
За її словами, засуджені хочуть скоріше потрапити на фронт, щоб з них зняли судимість. А ті, хто на волі, розраховують на швидкі гроші. Таке пожвавлення Романова повʼязує з очікуванням перемирʼя або завершення війни. А отже, ті, хто зараз хоче доєднатися до окупаційної армії, розраховують, що отримають бажані бонуси й не встигнуть взяти участь у реальних бойових діях.
- Спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що візьме участь у безпековій конференції в Мюнхені, де буде «розмова про мету Дональда Трампа покінчити з кровопролитною та дорогою війною в Україні».
- Radio NV з посиланням на декілька джерел в українських та американських політичних колах повідомило, що Кіт Келлог має прибути в Україну вже найближчим часом, після 11 лютого. Очікується, що спецпредставник Трампа Кіт Келлог приїде в Україну для зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським.
- Раніше в лютому Келлог заявив, що команда Трампа має надійний план для припинення бойових дій і початку мирних переговорів між Росією й Україною. На думку спецпосланця, можна домогтися припинення вогню в термін, що обчислюється місяцями, а не роками. Деталі плану він не озвучив. За словами Келлога, США розглядають можливість тиснути не лише на Москву, а й на Київ.
- 5 лютого в РФ заявили про збільшення числа контактів із США щодо врегулювання війни. Речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що Москва готова вести переговори з президентом України Володимиром Зеленським, незважаючи на неодноразові заяви президента Росії про нібито нелегітимність українського лідера.
- Очільник Кремля Володимир Путін раніше заявляв, що готовий до мирних переговорів і зустрічі з президентом США Дональдом Трампом. Він також стверджував, що якщо мирні переговори почнуться в рамках нинішнього правового поля, вони будуть нелегітимними через українське законодавство, яке забороняє Зеленському вести прямі переговори з Путіним.