Верховна Рада на засіданні 24 лютого не підтримала проєкт постанови № 13039 про заяву ВР щодо підтримки демократії в Україні в умовах агресії РФ, повідомив депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк.
За проєкт постанови проголосували 218 депутатів. Для ухвалення ініціативи потрібно щонайменше 226 голосів.
Як свідчить поіменне голосування, проти постанови не було жодного голосу, втім значна кількість депутатів зазначені як «відсутні». Зокрема, 48 депутатів відсутні у фракції «Слуга народу», у повному складі (27 депутатів) – «Європейська солідарність», 12 із групи «Довіра», 10 із групи «Відновлення України», 9 із «Батьківщини» та 4 з «Голосу».
Варто зазначити, що депутати від «Європейської солідарності» були присутні у залі засідання, але не брали участі у голосуванні. Натомість вони закликали українську владу «воювати з Путіним і путінською росією, а не з проукраїнською і проєвропейською опозицією», написала Ірина Геращенко.
У цій постанові парламент України акцентує увагу на «необхідності дотримання передбаченого законами України принципу інституційної безперервності влади, особливо в умовах дії правового режиму воєнного стану, та наголошує, що президент України Володимир Зеленський повинен виконувати свої повноваження до вступу на пост новообраного президента України згідно з частиною першою статті 108 Конституції України».
Законодавчою ініціативою пропонувалося також затвердити заяву парламенту, у якій наголошується на неможливості проведення виборів під час воєнного стану, засуджується нелегітимність виборів на окупованих територіях та переобрання російського президента Володимира Путіна.
Президент США Дональд Трамп 19 лютого назвав президента України Володимира Зеленського «диктатором без виборів», який ризикує втратити свою країну, якщо не буде «рухатися швидко».
Попри те, що формально президентські повноваження Володимира Зеленського мали закінчитися в травні 2024 року, Україна не змогла провести вибори, оскільки в ній після початку в лютому 2022 року повномасштабного вторгнення РФ діє воєнний стан. Неможливість проведення виборів за таких умов закріплена в українському законодавстві, щодо цього також є згода серед провідних політичних сил, включно із опозиційними до Зеленського.
Коментар Трампа про низький рейтинг президента України прозвучав в критичний момент, коли офіційні особи США та Росії ведуть дискусії – без представництва України та Європи – щодо мирної угоди, яка б завершила війну РФ проти України.
19 лютого опитування, проведене на початку лютого Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), демонструє: понад половина (57%) українців довіряють президентові Володимиру Зеленському, не довіряють йому 37% учасників дослідження.
Згідно з даними низки аналітиків, серед яких і представники Манчестерського університету, 63% українців схвалюють роботу Зеленського на посаді президента, що значно більше, ніж у минулому році.