Президент Володимир Зеленський готується до переобрання, а вибори можуть відбутися вже в липні. Про це повідомило британське видання The Economist, посилаючись на власні джерела.
В ОП заперечили ці заяви. У коментарі ВВС Україна представники ОП наголосили, що жодної наради щодо виборів не проводилося, а стаття містить недостовірні факти.
Стаття The Economist про вибори
За інформацією The Economist, вибори плануються після скасування воєнного стану.
Зараз дивляться
Журналісти видання також припустили, що рішення Зеленського могло бути частково спровоковане його напруженими відносинами з президентом США Дональдом Трампом.
Джерела видання стверджують, що минулого тижня Зеленський доручив своїй команді підготувати вибори після повного припинення бойових дій, яке, за оцінками американських чиновників, може відбутися до кінця квітня.
Проте конкретна дата виборів залишається невизначеною. Більшість співрозмовників The Economist вважають, що голосування може пройти в липні.
Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко у розмові з Українською правдою пояснив, що Верховна Рада має ухвалити рішення про вибори протягом місяця після завершення воєнного стану, а виборчий процес триватиме 90 днів.
Один із чиновників повідомив виданню, що Зеленський може використати несподівану дату виборів, щоб позбавити конкурентів можливості належним чином підготуватися.
Водночас інші джерела зазначають, що тривала виборча кампанія лише загострить політичне протистояння в країні.
Колишній президент Петро Порошенко заявив, що вибори можуть відбутися з серпня по жовтень. На його думку, кампанія розпочалася ще тоді, коли Зеленський запровадив санкції проти нього.
The Economist також звертає увагу на зростання рейтингу Зеленського, що частково пов’язують з атаками Трампа на українського лідера.
Згідно з даними українських соціологів, підтримка Зеленського продовжує зростати.
Офіс президента спростовує заяви The Economist
Кілька джерел ВВС Україна в уряді та Офісі президента підкреслили, що публікація The Economist містить недостовірні факти.
За їхніми словами, жодних нарад щодо виборів у липні не проводилося, а твердження про підготовку до виборів є передчасними, оскільки головною метою залишається досягнення миру.
Також співрозмовники вказали, що шанси на завершення війни найближчим часом є низькими.
Політичні опоненти Зеленського погоджуються з цим, хоча й наголошують на використанні адміністративного ресурсу для тиску на конкурентів.
Перспективи виборів в Україні
Через війну проведення виборів в Україні тимчасово неможливе. Конституція забороняє вибори під час воєнного стану, який було запроваджено 24 лютого 2022 року та неодноразово продовжувано.
Першим кроком до виборів має стати скасування воєнного стану, термін дії якого спливає 8 травня. Верховна Рада може його продовжити.
Крім того, необхідні зміни до законодавства, які враховуватимуть голосування біженців та питання територіального поділу через окупацію.
Експерти наголошують, що для підготовки виборів потрібно щонайменше 3-6 місяців. У спільній декларації парламентських партій, підписаній за посередництва ЄС у 2023 році, також йшлося про необхідність піврічної підготовки.
Раніше Кіт Келлог, спеціальний посланник президента США, заявив у інтерв’ю Reuters, що Вашингтон хоче, аби в Україні цього року відбулися і президентські, і парламентські вибори, особливо якщо буде досягнуто перемир’я з Росією.
Сам Зеленський заявляв, що вибори можливі лише за умови припинення бойових дій та міжнародних гарантій безпеки. У лютому він зазначив, що готовий залишити свою посаду в обмін на вступ України до НАТО.
Якщо побачили помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.