4.3 C
Kyiv
Вівторок, 8 Квітня, 2025

Заказник Осокорківські луки хочуть ліквідувати — Віталій Нестор судиться в інтересах Столиця груп Влади Молчанової
(news.telegraf.com.ua)

Найпопулярніші

Захисники природи сподіваються врятувати унікальний природний ландшафт від забудови

Створенний 2019 року заказник “Осокорківські луки“, за який кілька років билася київська екологічна спільнота, хочуть ліквідувати. Наразі в суді розглядається справа, ініційована компанією “Контактбудсервіс” (формальний орендар ділянок на Осокорках, належить “Столиці Груп”), де забудовник аргументує необхідність скасування рішення про створення заказника тим, що такий статус… заважає забудовувати природні ділянки на Осокорках.

Цікаво, що представляють інтереси забудовника у суді адвокати юридичної фірми, старшим партнером якої був зазначений депутат Київради Віталій Нестор. Це може свідчити про конфлікт інтересів.

Якою сьогодні є ситуація із забудовою унікального природного ландшафту у Дарницькому районі Києва, досліджував “Телеграф”.

Пристрасті навколо непотрібної дороги, або Кому заважають “Осокорківські луки”

Боротьба громадськості та активістів-екологів проти забудови на Осокорках триває вже кілька десятиліть. Наразі природозахисники вважають, що екологічним парком мала б бути вся територія поблизу озер Тягле та Небреж площею близько 550 га. Орендар землі біля озер — ТОВ “Контактбудсервіс”, яке у 2020 році відійшло “Столиці Груп” (компанія, що належить особам пов’язаним із забудовницею Владою Молчановою) претендує на значну частину цієї території, площею близько 176 га. Загалом там розташовано 9 ділянок, щодо яких триває протистояння забудовника з громадою.

“Контактбудсервіс” отримав в оренду спірні ділянки ще у 2005-му строком на 15 років, але у 2019-му Київрада ухвалила рішення про розірвання оренди через невиконання забудовником взятих зобов’язань. Після цього “Контактбудсервіс” оскаржив розірвання оренди у суді і по деяких ділянках виграв, а по деяких програв.

План спірних ділянок в межах “Екопарку Осокорки”. Джерело – ГО “Екопарк Осокорки”

Якщо подивитися на план спірної території, то забудовник переміг в суді щодо ділянки № 1 (наразі “Столиця Груп” будує там ЖК H2O, частково споруджено чотири будинки та розпочато п’ятий). Ділянку № 2 Київраді вдалося відсудити у забудовника, і вона перебуває у розпорядженні громади міста. Наприкінці 2024 року через Земельну комісію Київради протягнули рішення, яке б дозволило поновити оренду цієї ділянки для “Контактбудсервіс”, але завдяки розголосу Київрада голосування по цьому рішенню відклала.

Ділянки № 4 та № 5 досі перебувають в оренді у “Контактбудсервісу”, але з огляду на їхній стан (серйозну підтопленість території) будівництво якщо й почнуть, то ще дуже не скоро. До ділянки №6 “Контактбудсервіс” взагалі не має відношення, вона в користуванні комунального підприємства “Житлоінвестбуд-УКБ”, і планів її забудовувати поки немає. Ділянка № 7 вважається парковою зоною.

А от щодо ділянки № 3 ситуація цікава – Верховний суд не пристав на аргументи забудовника, який намагався поновити на неї право оренди, і відправив справу до суду першої інстанції. Відтак, є всі шанси, що її також повернуть громаді Києва. Чергове судове засідання у справі відбулося 3 квітня. Екологи з ГО “Екопарк Осокорки” просили суд залучити організацію третьою особою, але суддя з не зовсім зрозумілих причин відмовила. Наступне засідання має відбутися 15 травня.

Щодо заповідних ділянок, то поки що на спірних територіях у 2019 році створено два заказники. Це потребувало кількарічних зусиль, і київська екологічна спільнота вважає це неабиякою перемогою.

Перший заказник (ділянка № 8) – це озеро Тягле, другий – “Осокорківські луки” (ділянка № 9). Щодо останнього наразі забудовник і розпочав судові баталії, намагаючись скасувати рішення Київської міської ради про створення заказника та положення про заказник, затвердженого Київською військовою адміністрацією.

Все почалося на початку цього року. Ми дізналися що юристи “Контактбудсервісу” подали позов до Київської міської ради та Київської військової адміністрації щодо скасування рішення про створення і положення заказника. Вже було два підготовчі засідання, а наступне призначене на 4 травня. Ми (ГО “Екопарк Осокорки”. — Ред.) зайшли у процес третьою стороною, аби надати свої аргументи на захист заказника, оскільки раніше саме ми були ініціаторами його створення“, — розповів “Телеграфу” представник ГО “Екопарк Осокорки” Олександр Пилипенко.

Судячи з позовної заяви ТОВ “Контактбудсервіс”, яка є в розпорядженні редакції, основним аргументом забудовника, виявляється, є те, що заказник “Осокорківські луки” заважає побудувати магістральну дорогу. Дорога ця, як писав раніше “Телеграф”, якби навіть раптом і була побудована, вела б буквально “в нікуди”.

Фрагмент позовної заяви ТОВ "Контактбудсервіс" до Київради та КМВА

Фрагмент позовної заяви ТОВ “Контактбудсервіс” до Київради та КМВА

До речі наразі в Київраді навіть не погоджено рішення щодо прокладення цієї дороги (продовження проспекту Григоренка на південь до меж Києва). Низка фракцій ще у 2024 році консолідувалися і заблокувала ухвалення муніципальної програми розвитку міста саме через наявність у ній пункту про цю дорогу.

Висновок учених

Висновок учених, чому будівництво дороги як продовження проспекту Григоренка шкодитиме екології

Адже ця дорога буде надзвичайно шкідливою для екології місцевості, про що є офіційний висновок вчених. Окрім того, існує альтернативний варіант дороги, який не шкодитиме екосистемі “Екопарку Осокорки”.

Шкідливий (червоним) і нешкідливий (жовтим) варіанти дороги в межах "Екопарку Осокорки"

Шкідливий (червоним) і нешкідливий (жовтим) варіанти дороги в межах “Екопарку Осокорки”

Таким чином, позов “Контактбудсервісу” базується на необхідності побудувати дорогу, яка, по-перше, нищить унікальну екосистему Осокорків, по-друге, остаточне рішення про будівництво якої досі не ухвалено. Та й громадськості вона явно не потрібна, а потрібна лише для задоволення господарських потреб забудовника.

Вони протиставляють свої комерційні інтереси інтересам всієї громади. Тому що заказник — це не для когось робиться, це все для цієї столичної громади. А дорога потрібна тільки для того, щоб забудувати унікальну природну місцевість“, — говорить Олександр Пилипенко.

Наразі, за словами екоактивіста, у Київради з КМВА та ГО “Екопарк Осокорки” є достатньо аргументів, які вони можуть протиставити забудовнику. Окрім того, зазначає Пилипенко, на диво непогано працюють юристи Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату, які опонують адвокатам забудовника в суді.

Вони (юристи екологічного Департаменту. — Ред.), на мою думку, поки що відпрацьовують у цій справі на всі 100. І до них цього разу жодних претензій не виникає, як нерідко бувало в інших подібних справах, коли міська влада їх зливала“, — розповів “Телеграфу” Пилипенко.

Бджоли проти меду, або Конфлікт інтересів Віталія Нестора

Вивчаючи матеріали щодо позову “Контактбудсервісу”, активісти ГО “Екопарк Осокорки” натрапили на одну цікаву деталь: виявляється, представниками забудовника у суді є юристи компанії, старшим партнером якої значився депутат Київради, перший заступник голови її регламентної комісії та заступник голови фракції ВО “Батьківщина” Віталій Нестор.

Скриншот реклами об'єднання "Alarius". Наразі фото Віталія Нестора відсутнє

Скриншот реклами об’єднання “Alarius”. Наразі фото Віталія Нестора відсутнє

Ми виявили, що справу з боку позивача веде адвокат Ольга Головачова. Вона в матеріалах справи зазначена, як юрист адвокатського об’єднання “Alarius”. Так от, старшим партнером у цій фірмі, як виявилося, був Віталій Нестор, депутат Київради. Свого часу він з трибуни Київради, не ховаючись, захищав забудову території “Екопарку Осокорки”. І ні слова не сказав про свій зв’язок з його забудовником. А тепер його фірма судиться з Київрадою в інтересах забудовника“, — розповів деталі ситуації Олександр Пилипенко.

Після виявлення цього факту екоактивісти подали звернення до НАЗК щодо явного конфлікту інтересів, а пан Нестор, схоже, спробував оперативно підчистити сліди свого зв’язку зі згаданою юридичною фірмою.

Ще на початок року Нестор був вказаний старшим партнером АО “Аларіус” (www.alarius.law/team). А потім разом із дружиною з партнерів раптом зник. Всі фото і новини були підчищені з сайту. Але у нас є скрини, і google багато чого пам’ятає“, — говорить Пилипенко.

Фрагмент звернення ГО "Екопарк Осокорки" до НАЗК

Фрагмент звернення ГО “Екопарк Осокорки” до НАЗК

За даними ГО “Екопарк Осокорки”, наразі НАЗК перенаправило інформацію щодо конфлікту інтересів Віталія Нестора до Національної поліції, яка мала б провести відповідне розслідування.

До речі, Нестор не єдиний представник ВО “Батьківщина” в Київраді, який має зв’язки зі “Столицею Груп” та Владою Молчановою. Минулого року у конфлікті інтересів засвітився голова екологічної комісії Київради Денис Москаль, який теж відстоював передачу земельної ділянки структурам, пов’язаним з Владою Молчановою.

Як зазначає Олександр Пилипенко, після операції “Чисте місто” (мова про масштабне викриття корупційних оборудок у київській владі на початку 2025 року) у Київраді явно знизилася активність щодо виділення спірної землі забудовникам, зокрема, на тих же Осокорках. Схоже, лобісти забудовників просто не ризикують виносити спірні рішення на сесію, у світлі того, що сталося з “командою Комарницького” (нагадаємо, щодо Комарницького та його поплічників відкрито низку кримінальних справ).

Щодо судового позову від забудовника про ліквідацію заказника “Осокорківські луки”, то Пилипенко вважає, що у захисників природи шанси наразі кращі.

Прогнозувати, звичайно, непросто. Але цього разу київська влада повністю підтримує нашу позицію, а її юристи викладаються по повній. Тож ми вважаємо, що в нашої сторони судові перспективи дуже непогані“, — резюмував Пилипенко.

“Телеграф” і надалі слідкуватиме за розвитком подій навколо “Екопарку Осокорки”. Не перемикайтеся.

Телеграф

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини