Здоров’я залежить від щоденних звичок
Від чого залежить наше здоров’я і як зберегти його на довгі роки? На ці питання відповів Дмитро Макаров, заступник генерального директора з неінфекційних хвороб Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ.
Про це повідомили в пресслужбі Запорізької обласної військової адміністрації, де відбувся брифінг до Всесвітнього дня здоров’я.
Читайте також: Виснажує емоційно та фізично – психологиня дала поради, як впоратися з відчуттям безсилля
За визначенням ВООЗ, здоров’я – це стан повного фізичного, психічного та соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб. Тож на нього впливають різні фактори: генетика, будова організму, поведінка людини, клімат, умови проживання та праці, екологія.
Дмитро Макаров зазначає, що спосіб життя становить понад 50% впливу на здоров’я, тоді як генетика та навколишнє середовище – приблизно по 20%, а медична допомога – лише 8-10%.
“У фінських сімейних лікарів є дуже вдалий принцип – «364 на один». Що це означає? Один день на рік, коли людина приходить на медичний огляд, її здоров’я залежить від сімейного лікаря. Інші 364 дні наше здоров’я – в наших руках“, – пояснив він.
Медик підкреслив, що в Україні основними причинами смертності є неінфекційні захворювання: проблеми із серцем та судинами, рак, хронічні хвороби легень і цукровий діабет. Щоб зменшити ризик розвитку цих небезпечних станів, запорізькі лікарі радять дотримуватися трьох простих правил:
- рухатися не менше 30 хвилин щодня
- відмовитися від куріння і обмежити вживання алкоголю
- правильно харчуватися
Щодо харчування, Дмитро Макаров порекомендував їсти більше овочів і фруктів (400-500 г щодня), вживати багаті на клітковину продукти, каші, цільнозерновий хліб.
Білки краще отримувати з риби та нежирного м’яса, а от червоне м’ясо, оброблені м’ясні продукти, тваринні жири та вершкове масло варто обмежити. Перевагу слід віддавати рослинним оліям.
Окрім фізичного здоров’я, не менш важливим є ментальне благополуччя. Якщо людина відчуває, що не може самостійно подолати стрес, варто звернутися до сімейного лікаря.
Медики первинної ланки мають спеціальну підготовку за програмою mhGAP (первинне виявлення і допомога при психічних розладах) і можуть допомогти на початковому етапі або направити до відповідного спеціаліста.
Також запорізький медик нагадав про необхідність регулярних профілактичних обстежень:
“Навіть якщо ви почуваєтеся добре, з певного віку необхідно піклуватися про артеріальний тиск, вміст цукру та холестерину в крові. Не забувайте й про онкоскринінг.
Жінкам старше 35 років слід регулярно проходити обстеження на рак шийки матки, а всім жінкам після 50 років – мамографію. І чоловікам, і жінкам у віці старшому за 50 років варто регулярно обстежуватися на колоректальний рак,“, – зауважив заступник генерального директора ЗОЦКПХ.
Важливу роль у профілактиці захворювань відіграє також вакцинація, яка є доступним і ефективним способом захисту від багатьох інфекцій.
Співробітники Запорізького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ не лише розповідають про здоровий спосіб життя, але й самі його дотримуються.
На Всесвітній день здоров’я вони провели спортивний захід, демонструючи важливість фізичної активності для мешканців Запоріжжя.
Детальніше дивіться у відео нижче.
Раніше ми писали поради алергікам як не захворіти навесні.