18.7 C
Kyiv
Вівторок, 15 Квітня, 2025

Гідропарк в Києві раніше був Передмістною слобідкою – подробиці, фото
(news.telegraf.com.ua)

Найпопулярніші

Венеціанський та Долобецький острови, відомі сьогодні як Гідропарк, мають багате історичне минуле

Дніпровські острови – одне з найпривабливіших місць Києва, де час ніби сповільнюється. Найвідомішим з них є Гідропарк, який сучасні кияни знають як зону літнього відпочинку біля станції метро. Однак, мало хто знає, що колись тут було велике поселення, через яке проходив перший постійний міст Києва, а місцеві жителі з року в рік боролися з повенями.

Гідропарк охоплює Венеціанський та Долобецький острови в Дніпровському районі Києва. “Телеграф” проливає світло на невідомі сторінки історії Гідропарку.

Венеціанський острів: від трактиру до Київської Венеції

У давнину Венеціанський острів з’єднувався з лівим берегом Дніпра. Першу популярність він здобув завдяки трактиру, який виник тут у першій половині XIX століття. У 1835 році міщанин Федір Рязанов орендував ділянку та облаштував свій трактир з ресторацією та більярдом. Трактир став популярним місцем, де зупинявся навіть Тарас Шевченко.

Венеційський острів на малюнку Т.Г. Шевченка

Відкриття Миколаївського ланцюгового мосту в 1853 році стало вирішальною подією в історії острова. Біля мосту розрослося велике поселення, яке спершу називали Печерською слобідкою, оскільки острів почали заселяти відставні солдати Печерської фортеці. Через часті повені земля була дешевою, тому її купували різні верстви населення. Пізніше за місцевістю закріпилася назва Передмістної слобідки.

Розквіт та руйнування Передмістної слобідки

Населення слобідки швидко зростало, і її розділили на два райони – північний і південний. У найкращі роки на Венеціанському острові були ресторани, театр “Тріумф”, акваріум, пошта та аптека.

Наприкінці XIX століття на острові виникли дачі, а в 1890 році італієць Бальтазар Сосі відкрив літній парк відпочинку “Венеція” з рестораном, естрадною сценою та причалом. Згодом всю Передмістну слобідку стали називати Київською Венецією.

У 1909 році на острові звели храм Святителя Іоанна Рильського. У першій половині XX століття населення Передмістної слобідки сягало 10 000 осіб, а острів був щільно забудований житлом. У 1943 році під час відступу німецьких військ з Києва село Передмістна слобідка було спалено, а Миколаївський міст підірваний.

Про Передмістну слобідку нагадують лише декілька локацій: залишки пам’ятника загиблим жителям села та Гранітний хрест на місці колишнього храму. Під час низького рівня води можна побачити уламки опор Миколаївського моста.

Долобецький острів: від княжих з’їздів до зони відпочинку

На відміну від Венеціанського острова, Долобецький острів тривалий час був диким лугом. За повір’ям, у 1103 році на Долобському озері Володимир Мономах організував з’їзд князів.

Сьогодні Долобецький острів відомий своїми пляжами, зонами відпочинку та “качалкою” з підручних засобів. На острові також розташований ремонтно-відстійний пункт для катерів та футбольні майданчики.

Гідропарк: відродження островів

У післявоєнні роки міська влада вирішила не відновлювати слобідку, а облаштувати на її місці велику зону відпочинку. У 1965 році відкрили міст Метро разом зі станцією, а також звели бетонний Венеціанський міст. Одним з культових споруд радянського Гідропарку став ресторан “Млин” на Венеціанській протоці, який сьогодні зруйнований.

Раніше “Телеграф” розповідав про забуті ресторани Києва. Там у 1950-х роках обідала столична еліта і не тільки вони.

Телеграф

Цікаве

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Останні новини