Обстеження Труханового острову показало, тут є над чим працювати владі
Наметові табори, окремі будиночки різного розміру, МАФи – такого добра на Трухановому острові у Києві, як показала інвентаризація, вдосталь. При цьому власники деяких споруд виставили їх на продаж, презентуючи як потенційно привабливий для розвитку бізнесу об’єкт. І це при тому, що вся територія острову відноситься до земель водного фонду й за законом нове будівництво тут заборонене.
“Телеграф” дізнався про те, що виявили під час перевірки на Трухановому активісти разом з представниками влади й які ділянки можуть потрапити під контроль приватних осіб.
Три десятки приписів на знесенні МАФів
Останні десять років при столичній адміністрації функціонує робоча група з розвитку інфраструктури Труханового острову. Перед початком повномасштабного вторгення – в листопаді 2021 року – її склад було оновлено, а основними завданнями було визначено, зокрема, проведення інвентаризації. Передбачалось, що буде перевірена законність використання земельних ділянок, а також приналежність майна, що на них розташоване. Завершена ця робота була в 2024 році, про це повідомила “Телеграфу” Катерина Каленська – член правління громадської спілки “Труханів острів”, що входить до складу робочої групи.
– Ми поділили територію острова на чотири сектори і виїжджали маленьким підгрупами на всі-всі обєкти, що є на його території, – зазначила Катерина. – Там на сьогодні розташовані спортивні бази з водних видів спорту, де проводяться тренування, збори, змагання, а також кілька приватних спортивних об’єктів, що орендують землю, плюс бази відпочинку, а також структурний підрозділ ДП “Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв”. Крім цього, багато МАФів, наметів, тимчасових споруд, більшість у занедбаному стані і до більшості виникали питання щодо законності їх розташування.
У Департаменті територіального контролю міста Києва повідомили нашому виданню, що за результатами інвентаризації на Трухановому було загалом винесено 32 приписи через порушення Правил благоустрою. П’ять з них, що стосувалися тимчасових споруд по вул. Набережна, урочище Чорторий, 12, не були виконані, тож Департамент доручив КП “Київблагоустрій” демонтувати їх. За цією адресою раніше знаходилась водно-спортивна база “Чайка” з кількома спортивними будинками, роздягальнями, адміністрацією та допоміжними будівлями. А нещодавно тут з’явилась нова огорожа, будівельні вагончики, що зафіксували представники громадської ради при КМДА. Й очевидно саме ці об’єкти і мав прибрати власник.
Наразі нерухоме майно на цій ділянці належить СПК БВ “Чайка”, яке отримало під нього в оренду ділянку площею 2,9577 га (кадастровий номер 8000000000:66:438:0156). При цьому новий власник мав право тільки експлуатувати та обслуговувати наявний майновий комплекс, а не планувати і тим паче виконувати підготовку до нового будівництва.
– На острові ще багато незаконних тимчасових споруд, МАФів, що розташовані на березі, починаючи з Північного мосту, – зазначає Катерина Каленська. – Один об’єкт, другий, третій, в затоці Чорторий – кілька, там і плавспоруди, і купа сміття – ця ділянка захаращена, при цьому на ній, за рішенням інвестиційної комісії, планувалось з залученням коштів меценатів зробити інклюзивну зону відпочинку. Загалом по острову таких споруд багато, загальну кількість не рахували, а фіксували по зонах.
В Департаменті терконтролю уточнили, що різноманітних МАФів, які були розміщені без відповідних документів, стосувались 18 приписів. Всі вони також мають бути демонтовані співробітниками КП “Київблагоустрій”. При цьому по кільком об’єктам, що фігурують в цих приписах, а саме фундаменту майданчика, а також альтанці та 2 лавках, що займають ділянку з кадастровим номером 8000000000:66:438:0042, ухвалювалось окреме рішення Київської міської ради (№ 502/10310 від 12 грудня 2024 року). Відповідно до нього, ці об’єкти на праві оперативного управління закріплено за КДЮСШ “Вершина”, в якій наразі є пять відділень – гірськолижного спорту, сноубордингу, фристайлу, хокею з шайбою та шорт-треку. Ця ж спортшкола, за повідомленням Департаменту, “використовує за потреби для тренування” й інші 15 об’єктів благоустрою, які є безхозними. В подальшоме це майно планується повернути до комунальної власності й зробити й надалі доступним для використання в спортивних цілях. Ще за кількома приписами опрацьовується питання законності розміщення МАФів та тимчасових споруд на Трухановому острові.
Гектари землі під огорожею і з майном на продаж
Серед цікавих “відкриттів”, які зробили представники робочої групи під час проведення інвентаризації – це об’єкт, де, здається, намагаються реалізувати “туалетну схему”.
– Ми знайшли огорожену територію – це зелена зона, яка займає десь 7 гектарів, вона пуста, – говорить представниця ГС “Труханів острів”. – Єдине, що на ній розташоване, це невелика споруда, приблизно півтора на півтора метра. Вона нібито в приватній власності, і під це “майно” і в робочі матеріали кадастру була внесена вся велика земельна ділянка. Це відома майнова схема й тут вона реалізована на сто відсотків. При цьому як з’ясувалося, в такому вигляді дані були внесені на основі інвентаризації, проведеної у 2020 році Департаментом земельних ресурсів та Інститутом земельних відносин. До результатів цієї роботи багато зауважень, проте, на її основі навіть рішенням Київської міської ради затверджувались документи з землеустрою.
Йдеться про рішення, яке розглядалось в сесійній залі в грудні 2022 року, який подавав заступник голови КМДА Петро Оленич – фігурант корупційного скандалу з розкрадання землі. А в документі фігурує техдокументація із землеустрою по кадастровому кварталу 66:438 в межах острова Труханів, що обмежений річками Дніпро, Десенка та затокою Матвіївська. Загалом визначено 164 ділянки площею від 0,49 сотки до 141,7 гектара, більшість відноситься до земель водного фонду (є ще небагато земель загального користування, земель для збереження та використання земель природно-заповідного фонду, для розміщення та експлуатації будівель і споруд об’єктів передачі електричної енергії) й має цільове призначення “для культурно-оздоровчих потреб, рекраційних, спортивних і туристичних цілей”. Таке ж має і ділянка площею 7,0069 га з кадастровим номером 8000000000:66:438:0181. Саме на ній активісти разом з представниками влади зафіксували “майно”, але наразі у відкритих даних земельного кадастру України власність цієї ділянки “не визначена”.
І ще одну цікаву знахідку на Трухановому зробили нещодавно журналісти КАШТАН news, що розповіли про виставлений на продаж майновий комплекс на острові. Відповідне оголошення, дійсно, можна знайти відразу на кількох майданчиках, зокрема, на OLX. В тексті зазначено, що йдеться про ділянку, поруч з якої знаходяться мости – з однієї сторони – Парковий, а з іншої – Північний, тут колись знаходився Київський імператорський яхт-клуб. Майновий комплекс загальною площею 2572,3 кв. м, що пропонують придбати за 1,5 млн. євро, включає 22 будиночки, огорожу та трансформаторну підстанцію. На них “оформлено належним чином право власності”, а на території є пляж. Загалом же майно займає земельну ділянку в 7,46 га.
За вказаною в оголошенні адресою – вул. Паркова дорога, 23 – виділена лише ділянка площею 0,0335 га з кадастровим номером 8000000000:66:438:0010. А фактично у відкритих даних земельного кадастру України в місці, де розташовані якісь споруди, яка має виход до Дніпра і підходить за описом в оголошенні, зазначена велика ділянка площею 88,651 га і має кадастровий номер 8000000000:66:438:0178.
Власність і на першій, і на другій не визначена, але в будь-якому випадку це землі водного фонду, що обмежує нове будівництва. Та продавець впевнено підкреслює в ще одному варіанті оголошення про той самий об’єкт, що “земельна ділянка в користуванні” (та жодних згадок у відкритих джерелах про надання права на тимчасове користування землею – Авт.), і “є можливість збільшення квадратних метрів”.
Спортивні школи і бази – реальні й не дуже
До проблемних питань на Трухановому острові належить й ситуація з трьома ДЮСШ з акамічного веслування “Київ”, “Славутич” та “Буревісник”, засновниками яких є Київська міська рада профспілок.
– На ці школи виділяються в тому числі і кошти зі столичного бюджету, зокрема, є видатки на заробітні плати, оплату комунальних послуг, навіть інвентар купується. Адже тут тренуються діти, готуються до змагань наші спортсмени, проводяться збори, – говорить Катерина Каленська. – При цьому не вирішено питання землекористування за цими об’єктами, відповідно не має жодних надходжень для бюджету. При цьому, наскільки відомо, вони ведуть в тому числі й комерційну діяльність. Наприклад, на сервісі Booking доступе оголошення про можливість оренди номерів у Hotel Burevisnyk (Буревісник). Тобто якщо буде вирішуватися питання з наданням землі в оренду, то має застосовуватися відповідний коефіциент. Наразі цими питаннями займаються профільні Департаменти.
У відкритих даних земельного кадастру України виходить, що ДЮСШ з академічного веслування “Буревісник” (вул. Труханівська, 18) займає значну зону на узбережжі. Вона охоплює земельну ділянку площею 1,1403 га з кадастровим номером 8000000000:66:438:0169 та сусідні — площею 0,7834 га з кадастровим номером 8000000000:66:438:0039 та площею 0,4916 з кадастровим номером 8000000000:66:438:0098. ДЮСШ “Київ” теж фактично розташоване по вулиці Труханівській, 14 на кількох “клаптиках” площею – 1,4209 га, 0,3494 га та 0,346 га. А ДЮСШ “Локомотив” займає дві ділянки площею 0,7407 га та 0,3463 га.
При цьому в рамках інвентаризації на острові інспектори з благоустрою Департаменту терконтролю спільно з КП “Плесо” перевіряли зазначені ДЮСШ щодо законності розміщення будівель і споруд на Трухановому острові. В приписах, винесених за результатами, адміністрації спортивних шкіл мали надати документи, що підтверджували право розташовувати майно на території, що вони займають. Але наразі ця вимога виконана не була.
Крім того, за словами Катерини Каленської на острові ще є земельні ділянки, навколо яких точаться або судові спори, або до них прикута увага правоохоронців. Наприклад, ТОВ “Учбово-спортивний комерційний клуб “Україно” кілька років сперечався з Київської міською радою через ділянку, розташовану за адресою вул. Труханівська, 40. Ще наприкінці 90–х цей клуб орендував 3,9740 га для розміщення водно-спортивної бази. А в 2018 році намагався поновити договір оренди ще на 15 років, але не зміг це зробити через неузгодження певних юридичних моментів (зокрема, не подання оригіналу витягу із техдокументації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки) та пішов до суду. Розгляд справи в різних інстанціях тривав з 2020 до 2023 року, і клуб програв, зокрема Північний апеляційний господарський суд став на сторону Київської міської ради. При цьому чи повернута наразі земля в комунальну власність, наразі невідомо. Варто зазначити, що на ділянці знаходяться об’єкти нерухомості як ті, що належать ТОВ “УСКК “Україно”, так і кільком приватним особам та ТОВ “Водний стадіон “Україна”.
Натомість наприкінці 2024 року була остаточно повернута у власність громади 1,1672 га (з обліковим кодом 66:438:110) на Трухановому острові, яке використовувалась районною організацією “Клуб Козак”. Про це повідомляла Київська міська прокуратура, зазначаючи: йдеться про територію, яку використовувала як тренувальну базу фірма, що охороняла одіозного поліктика Віктора Медведчука та його маєтки. Тут незаконно була розміщена кількаповерхова будівля, а загальна площа нерухомості становила 496,8 кв. метрів. В ході судового розгляду було встановлено, що зведено воно було самовільно, й наразі право власності на спірне майно встановлене за Київською міською радою.
– Те, що на сьогодні зроблено в плані інвентаризації і створення такої єдиної бази по Трухановому острову треба доводити до логічного кінця, – наголошує представниця ГС “Труханів острів”. – Місту є з чим працювати. Крім того, КП “Плесо” зараза збирає й інформацію з плавзасобами, які розташовані на воді, це питання теж потребує упорядкування. І ще одне з ключових питань – розширення території ландшафтного заказника. Адже з більш ніж 400 гектарів загальної площі, відведеної під заповідання, ландшафтним заказником оголошена тільки територія площею 27,44 га. При цьому вона включає озера та територію острова Міжмостний.
Як повідомляв “Телеграф”, Комунальне підприємство з утримання зелених насаджень Дніпровського району запланувало на весну знесення на Трухановому острові аварійних та сухостійних дерев, а також висадження молодих зелених насаджень.