Про це повідомили на сайті ПРООН.
Борошно для пасок змололи у Миколаєві з пшениці, яку виростили на розмінованих полях Херсонщини та Миколаївщини.
«Soul of Soil 2.0» — спільна ініціатива Міністерства економіки України, Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та торговельної мережі «Сільпо», яка спрямована на підвищення обізнаності про проблему забруднення території України наземними мінами та іншими вибухонебезпечними предметами.
«Цим проєктом ми хочемо привернути увагу до проблеми забруднення українських земель вибухонебезпечними предметами. Зараз Україна є найбільш забрудненою мінами країною світу — 139 тисяч км² є потенційно замінованими. Мета цієї ініціативи — показати світові справжню ціну українського хліба», — зазначила Перша віцепремʼєр-міністерка України — Міністерка економіки Юлія Свириденко.
Вона також розповіла, що пшениця для проєкту «Soul of Soil 2.0» була вирощена в Малій Олександрівці та інших селах Херсонщини й Миколаївщини, де сапери розмінували 1800 га. Загалом в Україні вже повернули до використання 35 тисяч квадратних кілометрів землі.
«На очищених полях фермер Олексій Руденко разом із племінниками виростив пшеницю, яку миколаївський виробник перемолов на борошно, і саме з нього спекли великодні паски у межах проєкту «Soul of Soil 2.0», — додала Міністерка економіки.
У Києві майстер-клас з випікання пасок із борошна з розмінованих полів відбувся в одному з супермаркетів «Сільпо». Його провів український шеф-кухар Євген Клопотенко, а участь у ньому взяли 35 гостей. Серед них зокрема — посли іноземних держав, представники міжнародних організацій, а також українські інфлуенсери.
Під час майстер-класу гостей навчали пекти традиційні паски, ділилися власними рецептами та секретами приготування, а також розповіли історію борошна із розмінованих полів Херсонщини і Миколаївщини. Усі учасники отримали у подарунок готову паску.
«Ми в «Сільпо» щодня печемо хліб, тому усвідомлюємо цінність українського збіжжя, вирощеного попри війну. За допомогою майстер-класів із виготовлення пасок ми хочемо розказати нашим гостям — не через тексти і цифри, а через спільний досвід — про справжню цінність хліба, виготовленого з борошна з розмінованих полів. Гості дізнаються історію борошна, відкриють секрети випікання від знаних шефів і отримають на згадку паску, яку неможливо буде придбати. Це наш спосіб сказати людям, які повертають життя на деокуповані території: ми знаємо, ми цінуємо і ми безмежно вдячні», — прокоментувала Катерина Огуряєва, директорка з маркетингу «Сільпо».
Подібні майстер-класи проведуть ще у пʼяти великих містах України. Захід підтримують українські шеф-кухарі: Леонід Малюга у Львові, Андрій Ворона у Дніпрі, Олександр Цепковський у Харкові, Ігор Зражевський в Одесі, Георгій Асірян та Юлія Хізніченко у Миколаєві.
«Ініціатива «Душа землі» уособлює стійкість і дух України. Напередодні Великодня ми повинні пам’ятати, що кожен буханець хліба, кожна паска на наших столах є результатом багатьох історій мужності — відданості фермерів, хоробрості саперів та непохитної підтримки міжнародної спільноти. Наші колективні зусилля з розмінування — це не просто відновлення землі, це відновлення життя і забезпечення майбутнього, в якому українська земля буде відігравати важливу роль у забезпеченні продовольством усього світу», — прокоментував Матіас Шмале, Координатор системи ООН в Україні та Гуманітарний координатор.
Випікання пасок із борошна з розмінованих полів Херсонщини і Миколаївщини, які раніше перебували в окупації — лише частина проєкту «Soul of Soil 2.0», в межах якого разом із партнерами створили Великодній кошик. У нього поклали не лише паски, а й галицькі писанки, розписані мамою загиблої парамедикині Ірини Цибух, а також рушники з вербовими гілочками, вишиті учасницями соціального підприємства «Моїм.Рідним» з прикордонної Сумщини.
Для довідки:
Війна в Україні призвела до того, що велика кількість територій забруднена наземними мінами та боєприпасами, що не вибухнули, і це суттєво впливає на сільськогосподарське виробництво та продовольчу безпеку. ПРООН підтримує український уряд у всіх сферах гуманітарної протимінної діяльності, координуючи гуманітарне реагування та міжнародну підтримку протимінної діяльності.
ПРООН консультує з питань підготовки та впровадження національних стратегій і стандартів, а також сприяє безпечному поверненню, відбудові та відновленню через надання технічної допомоги, експертних знань та спеціалізованого обладнання. Агенція використовує інноваційні технології, такі як супутникові знімки, дистанційне зондування, штучний інтелект і машинне навчання для швидкого вивільнення земель, що значно зменшує кількість ймовірно небезпечних територій і сприяє відновленню сільськогосподарських земель.
Крім того, ПРООН прагне покращити невідкладну медичну допомогу, яка може врятувати життя, постійну реабілітацію, психічне здоров’я та психосоціальну підтримку, що дозволить тим, хто постраждав від наземних мін, вести повноцінне та гідне життя.